Magickou hranici 600 porodů, které jsou pro porodnice spodním limitem pro celý rok, kadaňská porodnice překonala už v srpnu. Na konci roku by jich tedy mohlo být na tisíc. Až o čtvrtinu více než loni. Kadaň chce zájem maminek ještě posílit, a tak zaplatí obnovu oddělení šestinedělí, kde pobývají od porodu do propuštění domů. Vyjde na 35 milionů korun.

Vyšší zájem o porody je způsoben nejen dobrou úrovní kadaňské porodnice, čísla rostou i proto, že loni skončily porodnice v Ostrově nad Ohří a v Žatci. Tamní maminky se proto rozptylují po regionu. Kadaň si chce vlnu zájmu udržet, proto investuje. Namísto současné stanice šestinedělí, která vychází z původního návrhu ze sedmdesátých let, nechá vybudovat 14 jednolůžkových pokojů s vlastní sprchou a toaletou. Součástí bude i rekonstrukce původních rozvodů.

Ilustrační foto.
U Líšťan v noci narazilo auto do stromu a začalo hořet. Řidič se vážně zranil

„Děláme to proto, aby se rodičky cítily dobře. Tím si v Kadani podržíme nejen maminky, ale také příjmy od zdravotních pojišťoven, které nejsou malé,“ vysvětlil kadaňský starosta Jiří Kulhánek.

Podle ředitele nemocnice Petra Hossnera vzrostly úhrady od zdravotních pojišťoven v posledních třech letech v řádu desítek procent. „Například v roce 2016 nemocnice za porod obdržela 15 tisíc korun a loni zhruba 30 tisíc,“ uvedl pro představu.

Náklady šplhají do stovek milionů

Nemocnice je spolu s městem nucena hledat další způsoby, jak získat peníze, protože náklady na provoz dosahují milionů. „Jen na platech má náš špitál za rok vyplaceno přes 200 milionů korun a rozpočet města je 350 milionů. Kdybychom toto měli sanovat, za chvíli bychom skončili jako nemocnice v Rumburku, která je v úpadku,“ vysvětlil starosta snahu zajistit další zdroje skrze investici.

Obnovu má zaplatit především přebytek, který vytvořila Kabelová televize Kadaň. Akciovka města dá 20 milionů, 15 pokryje město. Práce by měly začít na podzim a dokončení se plánuje na příští rok. Šestinedělí bude dočasně přestěhováno do prostor bývalé chirurgie.

Výstava Dům 2017 v Lounech
V pátek začne v Lounech oblíbená stavební výstava Dům

Nemocnice bojovala na sklonku roku 2016 s krizí a město zvažovalo, jestli ji nedat do pronájmu. Nakonec se rozhodlo, že ji zachrání. Ročně ji podporuje částkou zhruba 20 milionů korun a situace se postupně proměňuje. Tehdy měla 365 zaměstnanců, dnes 566. Hospodářský výsledek dosahoval 750 tisíc korun, loni to bylo 2,2 milionu.

„Nemocnice Kadaň zažívá od přelomu let 2016 a 2017 jistý restart svého působení,“ uvedl ředitel Hossner. „V době, kdy většina nemocnic v okolí redukuje spektrum poskytování svojí péče, Kadaň se i přes problémy se zajištěním dostatečného množství personálu a financí daří udržet nepřetržité poskytování zdravotní péče, rozšiřovat své působení a navyšovat nejen spektrum poskytovaných odborností, ale i počty ošetřených pacientů. Jedním z velmi vyhledávaných oddělení je porodnice,“ dodal.

Ta je údajně podle počtu porodů třetí největší v kraji. „Rodí se zde více dětí než v Chomutově nebo v Teplicích,“ vyzdvihl ředitel.

Ilustrační foto.
Další úsek dálnice D7 se začne stavět za měsíc, celá ale bude později