Činoherák Ústí, nástupce ústeckými radními popraveného Činoherního divadla a pokračovatel legendy Činoherní studio, má nazkoušenou slavnou černou komedii britského dramatika Martina McDonagha. Proslavil se i filmem V Bruggách. Ústí uvidí jeho Krásku z Leenane. Drama z místa, odkud se člověku zoufale nechce, protože je krásné. Ale není to to nejlepší místo pro život, chybí zde práce. Jakákoli.

O novince v režii Filipa Nuckollse, Činoherák Ústí už ji představil médiím zkraje září na první čtené zkoušce v klubu Mumie, jsem si povídali s Vladimírem Čepkem, dramaturgem Činoheráku.

Vladimíre, jak velká legrace bude nová premiéra?
Já doufám že velká. Je to klasická černá komedie, její autor, Angličan, vychází z irského prostředí. A to je velmi podobné tomu českému, takže nás určitě dobře pobaví. A protože je Kráska černá komedie, je dojemná i krutá a humor v ní nechybí.

Kráska není coolnes

Má Kráska z Leenane něco společného s coolnes dramatikou, která měla svého času v Činoherním studiu velký úspěch i díky dost otevřené a drsné inscenaci Shopping and Fucking?
Má s ní společnou pouze dobu vzniku. V době, kdy psal McDonagh své opusy, působila i Sarah Kane nebo Mark Ravenhill, autor zmíněné hry. Ale Kráska není coolnes dramatika. Vychází z irských reálií, styčný bod bychom asi mohli najít v určité krutosti, ale ta není prvoplánová. Není tu snaha šokovat, odehrává se tu příběh a krutost je daná prostředím, ze kterého McDonaghova černá komedie vychází.

Ke které postavě z dramatu máte nejblíže. Lze se s některou ztotožnit? Milovat ji? Bude jí publikum fandit, mít rádo?
Já myslím, že bude. V Krásce vyprávíme o základních lidských problémech, jednak vztahových, pak také o vztahu matky k dceři, rodičů k dětem. Podobné problémy možná mnoho z nás vidí ve svém okruhu, o to mu budou bližší…
Postavy této inscenace jsou velmi živě napsané. Tak doufáme, že budou v našem podání pochopitelné. Budou srozumitelné lidem, kteří se do nich budou moct vcítit.

Publikum ano. Ale vy sám, ke komu máte nejblíže? Nebo od postav hry máte spíše odstup?
(smích) Jako dramaturg bych měl mít odstup, ale zatím to v sobě ještě nemám rozhodnuté. Prozatím se na hru snažím nazírat jako na celek, postavy se snažím brát takové, jaké jsou. Nemám zatím k některé blíž než k jiné.

Jakou roli podle vás v této „irské" hře hraje soucit?
Myslím si že docela zajímavou. Soucitu se v ní člověk spíš dovolává, ale moc ho tam nenachází… podobně, jako v dnešním světě. Takže roli tu hraje možná spíš jeho absence, nedostatek soucitu.

Proč jste se rozhodli právě pro tuto inscenaci? Jak podle vás bude výjimečná v rámci sezony, která právě vzniká, rodí se?
Je to otevírací inscenace sezony, při výběru této hry jsme mysleli nejen na herce, ale také na diváky. To aby byla hra přístupná publiku, aby se divák i pobavil. A zároveň je to jistá paralela s regionem severních Čech. Jedna ze zásadních vět té inscenace je: „Tohle je Irsko, každou chvíli odtud někdo odchází." Myslím si, že v současné době je náš region podobný. Spousta lidí odtud odchází, i když to tu strašně milujou, ale není tu pro ně dost možností, ani dost vyžití. Proto odsud prchají. A i to je důvod, proč jsme sáhli po této inscenaci. Paralely jsou zde velmi silné.

Koho obsazovat?

Můžete si vybrat z bývalých herců Činoherního studia kohokoli, což i děláte. Jak velké dilema pro vás je koho obsadit? Jak snadno se říká někomu, kdo by ve hře třeba i rád hrál, že s ním tentokrát nepočítáte?
V divadle, které nemá lidi napevno v angažmá, to tak těžké není. Je to možná jednodušší, a v tomto případě bylo obsazení rolí dopředu dohodnuté, dané.
Je to na domluvě s herci, zatímco v klasickém repertoárovém divadle můžete dát roli klasicky „příkazem". Ale domluva je mi milejší, nejsem ten, který by chtěl rozkazovat. A režisér Filip Nuckolls to má myslím stejně jako já.

Do červnové premiéry Shakespearovy hry Dva muži z Verony šli herci Činoheráku s nadšením. To bylo dané i situací divadla, nekompromisně likvidovaného radními z Ústí. Počítáte s tím, že ono nadšení hercům vydrží?
Doufám, že ano, i když je to těžké. Ale co vidím, všichni lidi, kteří do Krásky jdou, do ní dávají velké nadšení. Její zkoušky jsou moc fajn.

Režisér Filip Nuckolls (vlevo) a dramaturg Vladimír Čepek při jedné ze čtených zkoušek Krásky z Leenane.

Premiéra je už v pátek 26. září od 19.30, toto i následující představení Krásky jsou beznadějně vyprodaná. Co bylo těžší, dokončit rekonstrukci bývalého kina Hraničář, nebo nastudovat hru tak, jak má být?
Ono to šlo ruku v ruce, obě tyto věci musely jít souběžně. Nazkoušet inscenaci je naše profese, ve které jsme už dlouhou dobu. Ale Kráska je nový text, pro mě první setkání s McDonaghem, výzva. Je to pro mě vzrušující, i když práce, kterou děláme. Ale dokončit Hraničář je těžší. Najednou tu člověk dělá i věci, které běžně nedělá.

Počítáme se zájezdy

Ústecká inscenace Dva páni z Verony byla dost mobilní, mohli jste ji hrát prakticky kdekoli, i venku. Bude taková také Kráska? A to tak, abyste kvůli ní nemuseli stěhovat těžké kulisy napříč republikou…
Každá hra potřebuje své. Tady je předepsaná docela velká scéna, bez některých věcí se neobejdeme. Ale na zájezdy myslíme. V Činoheráku na Střekově díky pozici divadla a ambicím některých výtvarníků byly kusy, které hostování moc neumožňovaly. Zde na to myslíme, zájezdová činnost je pro nás velmi podstatná. Ta vydělává peníze.

S jakými nadějemi máte spojenou premiéru?
Je to otevírací premiéra 43. sezony Činoheráku a já doufám, že se ji podaří naplnit. Máme samozřejmě stanovený plán na celou sezonu, tak věříme, že se podaří ji ufinacovat a dokončit. To, co se dnes děje, tedy že jsme v Hraničáři, zjara znělo až nereálně. Hrát v budově, která je pět let zavřená… Doufáme, že tak, jak to jde dosud, to půjde i dál. Že se podaří Hraničář rozjet, že tu v hraní budeme pokračovat.

Režisér Filip Nuckolls se nechal slyšet, že už by se mu zpět na Střekov ani moc nechtělo…
Budova ve Varšavské na Střekově, kde teď bude působit nově vzniklé dětské divadlo Amulet, je objekt určený pro divadlo. Člověk, který tu prací strávil tolik let, k ní má vztah; je strašná škoda, že už tam nejsme. Ale i ve chvíli, kdyby byla možnost se tam vrátit, by bylo fajn, kdyby Hraničář nezanikl, dál by dýchal, byly tu zajímavé kulturní aktivity.

Počítáte dál se spoluprací s ústeckou univerzitou, s nadšenými lidmi, kteří vám fandí? Budou pokračovat akce typu Pecha Kucha Night, dojde na výstavy…
Určitě. Divadelní činnost spolku Činoherák Ústí bude v Hraničáři jedním z odvětví. Druhou odnoží budou výstavy, Pecha Kucha Night, vernisáže, koncerty, besedy, promítání… Vše by se mělo navzájem doplňovat, z Hraničáře, věřím, tak vznikne multi kulturní centrum.