VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vydejte se Českým rájem po stopách filmařů

Český ráj - Láká hlavně pohádkáře! Vždyť je to země vskutku pohádková.Patří k nejfrekventovanějším filmovým destinacím v Čechách.

12.6.2015
SDÍLEJ:

Vyhledat ten správný exteriér do filmu, najít to správné místo jako stvořené pro zamýšlenou scénu není vůbec jednoduché. Některé oblasti jsou chudé, jiné oplývají zákoutími, že produkční jdou téměř na jistotu. Pro pohádkáře je to Český ráj. Ale nevěřte všemu, co na filmovém plátně vidíte.

Příkladem může být zhruba minutový záběr ze třetího dílu televizního filmu věnovanému 600. výročí upálení Mistra Jana Husa, který byl nedávno na obrazovkách. Režie ho při putování do Kostnice usadila do údolí Plakánku, pod hrad Kost.

Mimochodem Kost byla před pár týdny v obležení filmařů opět. „Natáčel se tu norský oblíbený příběh Kouzlo Vánoc. Velkofilm má být uveden do kin ještě letos," prozradil Pavel Charousek ze sdružení Český ráj.

Průvodkyně na zámku Sychrov také potvrdila, že při natáčení je zcela obvyklé stěhovat nábytek, shrnovat či naopak rozvíjet koberce a měnit obrazy. „Některé scény byste bez upozornění nepoznali, že jsou od nás," dodala.

To zdůrazňuje i Jan Macháček, kastelán na Kosti, kde se mimo jiné točil i Hannibal. V jedné z místností, kde byla ložnice chlapců, zůstal po filmařích i pěkně vyvedený kašírovaný krb, jen kouřovod nikam nevede. Ale mají tu na ně alespoň památku a dávají to turistům k lepšímu.

Mapa filmových míst Českého ráje

Legenda k mapě: 1.Blatec u Rovenska p. Troskami, 2.Bozkovské dolomitové jeskyně, 3.Byšička, kostel, 4. Dětenice, zámek, 5. Dlaskův statek, 6.Údolí Plakánek, 7.Dolní Bousov, 8.Frýdštejn, hrad, 9.Hruboskalsko, 10.Hrubá Skála, zámek, 11. Hrubý Rohozec, zámek, 12.Humprecht, zámek, 13. Chuchelna, 14. Kopicův statek, 15. Kosmonosy, zámek, 16. Kost, hrad, 17. Krčkovice, 18.Libošovice Podkost, 19.Malá Skála, 20.Mladá Boleslav, 21.Mladějov, 22.Mnichovo Hradiště, 23.Nepřívěc, 24.Podsemínský mlýn, 25. Prachovské skály, 26.Rotštejn, hrad, 27.Sobotka, 28.Střehom u Sobotky, 29.Sychrov, zámek, 30.Stránov, 31.Trosky, hrad, 32. Turnov, 33.Újezd pod Troskami, 34.Valečov, Drábské světničky, 35.Valdštejn, hrad, 36.Věžický rybník, 37.Vesec u Sobotky, 38.Vidlák, rybník, 39. Všeň, 40.Vyskeř, 41.Zvířetice, zřícenina, 42.Železný Brod.

Adamovo ložeAdamovo lože je úzce spojeno s pohádkovým filmemPrinc Bajaja (1971, Adamovo lože, scény s mluvícím koněm).

Bozkovské dolomitové jeskyně - V prostorách jeskyně byly natočenyscény k některým dílům slovenského 13dílného TV seriáluTajomný ostrov (1984). Dále zde byly natočeny nízkorozpočtové, částečně amatérské filmy bez celoplošné distribuce (např.Potůček a Temné jezero knížete Vodomora, 2009).

Dlaskův statek, Turnov - V interiérech i exteriérech Dlaskova statku bylo natočeno několik českých filmů a pohádek, např. Rumplcimprcampr, Zvon jménem Lukáš.

Frýdštejn, hrad - Všichni milovníci filmových pohádek mají Frýdštejn spojený s filmemO princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987, scény na hradní věži, čarodějnice, nádvoří hradu).

Zámek Hrubá Skála má každý divák spojen již s klasickým českým pohádkovým filmem Princ Bajaja nebo s rodinným filmem Kočičí princ. Princ Bajaja (1971, hlavně obě nádvoří, věž, okna zámku, fontána, prostor pod zámeckým spojovacím mostem, ale i pohled ze zámku na Dračí skály podbarvený kvílením tříhlavého draka). Kočičí princ (1978, hlavními hrdiny filmu jsou děti zámeckého správce, zámek se objevuje i v exteriérových záběrech především ze spodní cesty do Sedmihorek).

Kopicův statekKopicův statek mnohokrát dobře posloužil filmařům, vznikly zde pohádky a filmy: např.Princ Bajaja, Princ a Večernice, Nesmrtelná teta, Jak chutná láska, Prima sezóna, Psí kůže.

Kost, hrad - Interiéry i exteriéry hradu najdete v řadě filmů a pohádek: např. Radůz a Mahulena, S čerty nejsou žerty, O ztracené lásce. Hrad Kost si zahrál v těchto filmech a pohádkách: Radůz a Mahulena (1970, scény na hradbách); S čerty nejsou žerty (1984, především hradní kuchyně, okno do vězení); Toulavý Engelbert (1973, muzikál Juraja Herze); Červený Bedrník (1999, Kost, Plakánek) - Patrick Lau, Graham Theakston, Simon Langton; O ztracené lásce (2001, TV seriál, interiéry a exteriéry hradu, efektní útěk po provazovém žebříku z hradeb); O uloupené divožence (2007, hradní nádvoří, vstupní brána); Hannibal / Zrození (2007 – horor); Kouzla králů (2008, především exteriérové záběry); Ztracený princ (2008, kromě hradu se natáčelo i v údolí Plakánku).

Zámek SychrovSychrovský zámek posloužil našim a zahraničním filmařům jako žádný jiný široko daleko, natáčely se zde tyto pohádky a filmy: Radúz a Mahulena (1970, především scény v zámeckém parku); Zlatovláska (1973, interiéry zámku, vnitřní nádvoří, místo před hlavní bránou a park); Záhada zlatého servisu (1986, Rudolf Hrušínský, Bolek Polívka, režie: Karel Smyczek); Dobrodružství kriminalistiky (1988 - epizoda Střela s Hanou Maciuchovou a Vlastimilem Brodským v hlavních rolích, režie Antonín Moscalyk; Sedm hladových (1988, režie Karel Smyczek, účastníci „hubnoucího" pobytu v léčebně, zámecká zahrada, jedna ze síní zámku se proměnila v tělocvičnu, tlouštíci z léčebny překonávají i jednu ze zdí kolem parku); Strašidlo cantervillské (1988 – zámek se proměnil v sídlo rodu Canterville); Nesmrtelná teta (1993 - scény u venkovního zábradlí, na schodišti, v kapli); Růžový keř (1996) pohádka ČT; Kosmetička a zvíře s Timothy Daltonem v hlavní roli (1996 - interiéry zámku, místo pod schody, zámecká oslava); Romanovci (1997); Panství (1997 – 1998); The Inverse Canon (1999); Tmavomodrý svět (2000); La Cittadella (2002); The Origins of Evil (2003); Rodina – Vlast čeká (2003 - epizoda ruského televizního seriálu); Laughing watter, Hidalla  (2004); Wixxer (2006 – televizní komedie o dvou policistech Scotland Yardu); S Jakubem na rybách – (2006 pro ČT); Zlatá nitka (2006 – filmová pohádka, režie Julius Matula, podrobnosti nedohledány); Nejkrásnější hádanka (2008 - kašna, interiéry zámku, zámecký park – zde např. scéna, kdy má být Matěj pověšen na stromě, vynikne také opravená zámecká oranžérie); Fišpánská jablíčka (2008, TV pohádka ČT); Ikony (2009 – historický dokument); Mise X – Stephenson (2009, hraný historický dokument); Otto Skorzeny (2009); The ultimate teenager twilight hight scool musica (2010); Josephine  Anděl strážný (2010, exteriérové záběry se natáčely také na Kosti a Valečově); Rockstar (2010); Littlewoods (2010); Missing (2011, epizody zahraničního seriálu); O pokladech (2011, pohádka ČT).

Zřícenina hradu TroskyKdo by neznal čaroděje Mrakomora z pohádky Princ a Večernice, který bydlel na hradu Trosky. Zřícenina hradu si dále zahrála i ve filmu Pohlaď kočce uši a Máj. V přehledu putování za pohádkami a filmy natáčenými v Českém ráji nelze pominout asi největší symbol celého regionu – hrad Trosky. Ten se kupodivu neobjevil kromě pohádky Princ a Večernice a lyrického snímku Máj jako hlavní pohádkový hrad v žádném dalším filmu či pohádce. Pouze sloužil jako krajinná kulisa, známou siluetu vidíme ve filmech režisérky Plívové-Šimkové (především Přijela k nám pouť), ve filmu Pohlaď kočce uši a několika mála dalších. Proč tomu tak je? Vysvětlení je patrně velmi jednoduché. Jestliže se ve filmu objeví něco tak chronicky známého, jako jsou právě Trosky, filmaři natáčený příběh až příliš konkretizují a situují do naprosto konkrétního regionu. Bývá lepší nechat diváka jen drobně nahlédnout pod pokličku a neodvádět jeho pozornost. Proto se třeba na Kosti tolik točilo pouze v hradní černé kuchyni a málokdy vidíte ve filmu siluetu hradu, stejně tak je to třeba s výjimečným Humrechtem nebo Hrubým Rohozcem. Aby ale výjimky potvrzovaly pravidlo, zámek Hrubá Skála je vypodobněn ze všech stran v pohádce Princ Bajaja a silueta sychrovského zámku si zahrála v tolika filmech a pohádkách, že jen prostý seznam tvoří zajímavou součást naší historie posledních desetiletí… Odpověď na to, proč tedy ne Trosky tedy hledejme někde jinde, možná teprve ten správný film nebo pohádka na hrad teprve čekají!

(s využitím www.ceskyrajdetem.cz)

Každý má ve svém oblíbeném kraji cesty a cestičky, zákoutí a pohledy, které má rád a které mu přirostly k srdci. Jestliže v Českém ráji žijete nebo se sem jezdíte toulat, jistě máte takových míst celou řadu. Trosky, Hrubá Skála, Prachovské skály, Valdštejnovo náměstí v Jičíně, Humprecht a Kost, Příhrazské a Suché skály, Valdštejn a Rotštejn, Hruboskalské skalní město a Drábské světničky, Hrubý Rohozec a Sychrov, Kumburk a Bradlec, Veliš a Libosad, Kozákov a Tábor, Semtínská a Tatobitská lípa, rebelantské zvony v Rovensku a koupání v Pelíšku či Jinolicích, ale také jičínské Muzeum hry nebo turnovské muzeum kamenářské. Pohádková země. Vskutku – pohádková. Máte chytrý telefon? Můžete využít novinku.

Díky aplikaci navštívíte filmová místa i v mobilu

Kopicův statek - ukázka aplikaceZbrusu nová aplikace nabízí ukázky scén z filmů i fotografie. Ke stažení je zdarma. Příchod do vsi Liptákov z filmu Jára Cimrman ležící, spící, okno do vězení, kde zpívala Adélka Petrovi píseň Voda, voděnka, schodiště z pohádky Nesmrtelná teta…

Oblast Českého ráje často láká filmaře českých i zahraničních snímků. Nyní můžete některá místa porovnat s fotografiemi či si pustit úryvky scén svých oblíbených filmů pomocí nové aplikace, kterou si do svého mobilu stáhnete zdarma.

Aplikaci Czech Film Trips spustili tvůrci do ostrého provozu pro platformy iOS a Android 8. června.

„Největší přidaná hodnota aplikace je porovnání reality a filmového záběru místa. Na vybraných místech si mohou turisté pustit část snímku a zároveň si prohlédnout fotografie. V motivačním textu pod článkem se dozví informace ze zákulisí natáčení. Naše motto je: Navštivte místa, která už jste navštívili a znovu je objevte perspektivou filmu," láká na výlety Jiří Dužár z CzechTourism.

Kopicův statek - ukázka aplikacePřístupů do aplikace je několik. Uživatel si stáhne zdarma aplikaci z internetového obchodu svého mobilního operačního systému. Buď si zvolí region, kam chce jet, nebo si najde konkrétní místo. Může si také vyhledat místa, která se nachází kolem jeho současné polohy. Další možnost je podívat se na seznam filmů.

„Aplikace obsahuje také výlety pěší a na kole. Těch bude v aplikaci celkem asi dvacet. Dva budou v Českém ráji. Jeden pěší a druhý cyklo. Pěší povede od Kosti, přes Plakánek do Vesce a zpátky. Ten cyklistický vede z Hruboskalska do Podtroseckého údolí, zejména kolem rybníku Věžák, kde se natáčely scény z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny," řekl Dužár.

Aplikace zahrnuje filmy, jež se točily v celé České republice. V Českém ráji je z celého balíku šest filmů. Ty nabízí dvacet lokací a pokrývají nejznámější oblasti Českého ráje Hruboskalsko, okolí Hradu Kost, zámku Sychrov, údolí Plakánek, známou filmovou vesnici Vesec u Sobotky nebo Střehom u Sobotky.

Tvůrci aplikace chtějí filmy stále doplňovat. Kromě českých obsahuje rovněž zahraniční snímky.

Autor: Lenka Klimentová, Hana Langrová

12.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 21 000 Kč

Technici kontroly kvality, laboranti v ostatních průmyslových oborech kvality/procesní auditor. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:Hlubany 146, Podbořany 441 01, Ukončené středoškolské vzdělání.Znalost anglického jazyka na úrovni alespoň A1(pokročilý začátečník).Znalost technické dokumentace (orientace ve výkresech atd.). Znalost základů metrologie (ovládání měření posuvným měřítkem) a měření na CNC stroji. Znalost práce na PC - MS Office (práce s tabulkami, vytváření pracovních postupů atd.).Praxe v automobilovém průmyslu min. 1rok (výroba plastových výrobků + montáže), Směnnost: 2směnný provoz / 3směnný provoz, Nástup ihned (po dohodě), , Zájemci hlaste se na telč. 775590693, email: project@ns-k.cz@ns-k.cz, osobní pohovor v půrmyslové zóně ALPKA Podbořany 146 (naproti FTE). Pracoviště: Ns kunststofftechnik - cz, s.r.o. - průmyslová zóna alpka, 441 01 Podbořany. Informace: Tomáš Láznička, +420 773 490 693.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 30 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař(ka). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: třída Obránců míru č.p. 311 Žatec, Požadujeme zdravotní průkaz, chuť do práce.praxe výhodou, i noční provoz, Nabízíme zaškolení, dobrý kolektiv, možnost profesního růstu.vyplácení mzdy týdně, při dopoledních směnách vhodné pro rodiče, Uchazeči zasílají strukturovaný CV e-mailem: 123prace@centrum.cz. (předmět: kuchař),osobně na uvedenou adresu po předchozí domluvě. Pracoviště: 123pizza s.r.o., pracoviště žatec, třída Obránců míru, č.p. 311, 438 01 Žatec 1. Informace: Barbora Halouzková, .

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 24 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti defektoskopista. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Husova 402 Louny, Zaměstnanec bude vykonávat:, - zjišťuje podle platných technologických postupů vady výrobků, polotovarů a materiálů, nedestruktivními defektoskopickými metodami v souladu s Organizační směrnicí v oboru, defektoskopie,, - provádí mimořádné def. zkoušení dílů, materiálů a polotovarů, jejíž technologii a rozsah, určuje vedoucí defektoskopického střediska nebo vedoucí OTK., - vyhodnocuje zkoušky , vystavuje v určených případech protokoly a předává je vedoucímu, defektoskopického střediska ke schválení,, - vede předepsanou evidenci o zkoušených dílech, materiálech a polotovarech,, - vyhodnocuje trvalejší jevy a jejich příčiny v úseku defektoskopie a kvality práce, a upozorňuje na ně nadřízené pracovníky,, - sleduje nové metody a spolupracuje při jejich zavádění,, - spolupracuje při projektování a vybavování defektoskopických pracovišť, - v případě potřeby zaučuje nové pracovníky,, - provádí namátkovou kontrolu kvality práce na určených úsecích,, - navrhuje opatření pro plány zvyšování jakosti,, - v případě potřeby zastupuje vedoucího defektoskopického střediska,, - plní a zajišťuje i mimořádně uložené úkoly,, Kandidát musí splňovat:, - SŠ technického směru, - znalost ISO 9712 a EN 473, - VT 2, MT 1(2) RS, UT 1(2) RS, PT 1(2) RS, - praxe na pozici Defektoskopisty alespoň 1 rok, příspěvek na stravování a další benefity, motivující mzdové ohodnocení, prémie, příplatky jistotu zaměstnání ve stabilní společnosti , 25 dní dovolené , , kontakt: email: hana.krepcikova@legios.eu. Pracoviště: Legios loco a. s.-pracoviště louny, Husova, č.p. 402, 440 01 Louny 1. Informace: Hana Krepčíková, +420 601 390 612.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Obsluha strojů na úpravu vláken, dopřádání a navíjení příze a nití Operátorka skaní - textilní stroje. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: místo výkonu práce: Hlubany 119, Manuální zručnost jemnou práci, základní ovládání PC, případně ovládání technických zařízení. Směny: 12 hodin, tréninkový program (zaškolení na strojích), Obsluhuje různé typy skacích strojů., - provádí vizuální kontrolu při naplnění stroje a vyprázdnění stroje (cívky), kontrolu parametrů technologie výroby, kontrolu správnosti použitého materiálu včetně konečné kontroly výsledného produktu na vážícím místě., -Dodržuje pracovní postupy, -Zodpovídá za vyplňování příslušných formulářů. , minimální vzdělání a praxe nepožadována, , kontakt: tel.: 727838954, e-mail: simona.silarova@radicigroup.com. Pracoviště: Logit , s.r.o., 441 01 Podbořany. Informace: Simona Šilarová, +420 727 838 954.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pro příjem zemského digitálního vysílání (DVB-T) je třeba pořídit si set-top-box či televizi s vestavěným digitálním tunerem a upravit anténu pro příjem digitálního vysílání./Ilustrační foto
6

Televizní revoluce startuje. Antény musí upravit tisíce bytovek

Herec Václav Helšus vstoupil do liberecké síně slávy.

Václav Helšus, rodák z Loun, je čestným občanem Liberce

Při Noci s Andersenem nechyběly soutěže, opékání buřtů a tanec

Podbořany /FOTOGALERIE/ – Na čtyřicítku dětí čekal v pátek v podvečer program plný zábavy v zahradě domu dětí a mládeže.

Kuchtění a zelené pivo. V Poohří zahájí turistickou sezonu

Žatec - Symbol chmelařského Žatce skřítek Hopík a pohádková postavička Ohřinka společně odstartují novou turistickou sezonu v Dolním Poohří. Stane se tak na velikonoční neděli 1. dubna v Žatci. Program nabídne zábavu pro děti i dospělé, vstupy zdarma na chmelařské atrakce i křest nových publikací o Dolním Poohří.

Šanci dostane i „pohřbený“ kostel. Zaniklé Radovesice připomene infocentrum

Teplicko - Uplynulo 35 let od doby, kdy skrývka zasypala obec Radovesice nedaleko Bíliny. 

Dnes opět zahoří na kopcích ohně. Čerti pošlou keltský telegram

Okres Louny – Lidé po celé zemi se sejdou na vyvýšených místech a předají si poselství o příchodu jara. Jako kdysi použijí světelný signál.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT