VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vydejte se Českým rájem po stopách filmařů

Český ráj - Láká hlavně pohádkáře! Vždyť je to země vskutku pohádková.Patří k nejfrekventovanějším filmovým destinacím v Čechách.

12.6.2015
SDÍLEJ:

Vyhledat ten správný exteriér do filmu, najít to správné místo jako stvořené pro zamýšlenou scénu není vůbec jednoduché. Některé oblasti jsou chudé, jiné oplývají zákoutími, že produkční jdou téměř na jistotu. Pro pohádkáře je to Český ráj. Ale nevěřte všemu, co na filmovém plátně vidíte.

Příkladem může být zhruba minutový záběr ze třetího dílu televizního filmu věnovanému 600. výročí upálení Mistra Jana Husa, který byl nedávno na obrazovkách. Režie ho při putování do Kostnice usadila do údolí Plakánku, pod hrad Kost.

Mimochodem Kost byla před pár týdny v obležení filmařů opět. „Natáčel se tu norský oblíbený příběh Kouzlo Vánoc. Velkofilm má být uveden do kin ještě letos," prozradil Pavel Charousek ze sdružení Český ráj.

Průvodkyně na zámku Sychrov také potvrdila, že při natáčení je zcela obvyklé stěhovat nábytek, shrnovat či naopak rozvíjet koberce a měnit obrazy. „Některé scény byste bez upozornění nepoznali, že jsou od nás," dodala.

To zdůrazňuje i Jan Macháček, kastelán na Kosti, kde se mimo jiné točil i Hannibal. V jedné z místností, kde byla ložnice chlapců, zůstal po filmařích i pěkně vyvedený kašírovaný krb, jen kouřovod nikam nevede. Ale mají tu na ně alespoň památku a dávají to turistům k lepšímu.

Mapa filmových míst Českého ráje

Legenda k mapě: 1.Blatec u Rovenska p. Troskami, 2.Bozkovské dolomitové jeskyně, 3.Byšička, kostel, 4. Dětenice, zámek, 5. Dlaskův statek, 6.Údolí Plakánek, 7.Dolní Bousov, 8.Frýdštejn, hrad, 9.Hruboskalsko, 10.Hrubá Skála, zámek, 11. Hrubý Rohozec, zámek, 12.Humprecht, zámek, 13. Chuchelna, 14. Kopicův statek, 15. Kosmonosy, zámek, 16. Kost, hrad, 17. Krčkovice, 18.Libošovice Podkost, 19.Malá Skála, 20.Mladá Boleslav, 21.Mladějov, 22.Mnichovo Hradiště, 23.Nepřívěc, 24.Podsemínský mlýn, 25. Prachovské skály, 26.Rotštejn, hrad, 27.Sobotka, 28.Střehom u Sobotky, 29.Sychrov, zámek, 30.Stránov, 31.Trosky, hrad, 32. Turnov, 33.Újezd pod Troskami, 34.Valečov, Drábské světničky, 35.Valdštejn, hrad, 36.Věžický rybník, 37.Vesec u Sobotky, 38.Vidlák, rybník, 39. Všeň, 40.Vyskeř, 41.Zvířetice, zřícenina, 42.Železný Brod.

Adamovo ložeAdamovo lože je úzce spojeno s pohádkovým filmemPrinc Bajaja (1971, Adamovo lože, scény s mluvícím koněm).

Bozkovské dolomitové jeskyně - V prostorách jeskyně byly natočenyscény k některým dílům slovenského 13dílného TV seriáluTajomný ostrov (1984). Dále zde byly natočeny nízkorozpočtové, částečně amatérské filmy bez celoplošné distribuce (např.Potůček a Temné jezero knížete Vodomora, 2009).

Dlaskův statek, Turnov - V interiérech i exteriérech Dlaskova statku bylo natočeno několik českých filmů a pohádek, např. Rumplcimprcampr, Zvon jménem Lukáš.

Frýdštejn, hrad - Všichni milovníci filmových pohádek mají Frýdštejn spojený s filmemO princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987, scény na hradní věži, čarodějnice, nádvoří hradu).

Zámek Hrubá Skála má každý divák spojen již s klasickým českým pohádkovým filmem Princ Bajaja nebo s rodinným filmem Kočičí princ. Princ Bajaja (1971, hlavně obě nádvoří, věž, okna zámku, fontána, prostor pod zámeckým spojovacím mostem, ale i pohled ze zámku na Dračí skály podbarvený kvílením tříhlavého draka). Kočičí princ (1978, hlavními hrdiny filmu jsou děti zámeckého správce, zámek se objevuje i v exteriérových záběrech především ze spodní cesty do Sedmihorek).

Kopicův statekKopicův statek mnohokrát dobře posloužil filmařům, vznikly zde pohádky a filmy: např.Princ Bajaja, Princ a Večernice, Nesmrtelná teta, Jak chutná láska, Prima sezóna, Psí kůže.

Kost, hrad - Interiéry i exteriéry hradu najdete v řadě filmů a pohádek: např. Radůz a Mahulena, S čerty nejsou žerty, O ztracené lásce. Hrad Kost si zahrál v těchto filmech a pohádkách: Radůz a Mahulena (1970, scény na hradbách); S čerty nejsou žerty (1984, především hradní kuchyně, okno do vězení); Toulavý Engelbert (1973, muzikál Juraja Herze); Červený Bedrník (1999, Kost, Plakánek) - Patrick Lau, Graham Theakston, Simon Langton; O ztracené lásce (2001, TV seriál, interiéry a exteriéry hradu, efektní útěk po provazovém žebříku z hradeb); O uloupené divožence (2007, hradní nádvoří, vstupní brána); Hannibal / Zrození (2007 – horor); Kouzla králů (2008, především exteriérové záběry); Ztracený princ (2008, kromě hradu se natáčelo i v údolí Plakánku).

Zámek SychrovSychrovský zámek posloužil našim a zahraničním filmařům jako žádný jiný široko daleko, natáčely se zde tyto pohádky a filmy: Radúz a Mahulena (1970, především scény v zámeckém parku); Zlatovláska (1973, interiéry zámku, vnitřní nádvoří, místo před hlavní bránou a park); Záhada zlatého servisu (1986, Rudolf Hrušínský, Bolek Polívka, režie: Karel Smyczek); Dobrodružství kriminalistiky (1988 - epizoda Střela s Hanou Maciuchovou a Vlastimilem Brodským v hlavních rolích, režie Antonín Moscalyk; Sedm hladových (1988, režie Karel Smyczek, účastníci „hubnoucího" pobytu v léčebně, zámecká zahrada, jedna ze síní zámku se proměnila v tělocvičnu, tlouštíci z léčebny překonávají i jednu ze zdí kolem parku); Strašidlo cantervillské (1988 – zámek se proměnil v sídlo rodu Canterville); Nesmrtelná teta (1993 - scény u venkovního zábradlí, na schodišti, v kapli); Růžový keř (1996) pohádka ČT; Kosmetička a zvíře s Timothy Daltonem v hlavní roli (1996 - interiéry zámku, místo pod schody, zámecká oslava); Romanovci (1997); Panství (1997 – 1998); The Inverse Canon (1999); Tmavomodrý svět (2000); La Cittadella (2002); The Origins of Evil (2003); Rodina – Vlast čeká (2003 - epizoda ruského televizního seriálu); Laughing watter, Hidalla  (2004); Wixxer (2006 – televizní komedie o dvou policistech Scotland Yardu); S Jakubem na rybách – (2006 pro ČT); Zlatá nitka (2006 – filmová pohádka, režie Julius Matula, podrobnosti nedohledány); Nejkrásnější hádanka (2008 - kašna, interiéry zámku, zámecký park – zde např. scéna, kdy má být Matěj pověšen na stromě, vynikne také opravená zámecká oranžérie); Fišpánská jablíčka (2008, TV pohádka ČT); Ikony (2009 – historický dokument); Mise X – Stephenson (2009, hraný historický dokument); Otto Skorzeny (2009); The ultimate teenager twilight hight scool musica (2010); Josephine  Anděl strážný (2010, exteriérové záběry se natáčely také na Kosti a Valečově); Rockstar (2010); Littlewoods (2010); Missing (2011, epizody zahraničního seriálu); O pokladech (2011, pohádka ČT).

Zřícenina hradu TroskyKdo by neznal čaroděje Mrakomora z pohádky Princ a Večernice, který bydlel na hradu Trosky. Zřícenina hradu si dále zahrála i ve filmu Pohlaď kočce uši a Máj. V přehledu putování za pohádkami a filmy natáčenými v Českém ráji nelze pominout asi největší symbol celého regionu – hrad Trosky. Ten se kupodivu neobjevil kromě pohádky Princ a Večernice a lyrického snímku Máj jako hlavní pohádkový hrad v žádném dalším filmu či pohádce. Pouze sloužil jako krajinná kulisa, známou siluetu vidíme ve filmech režisérky Plívové-Šimkové (především Přijela k nám pouť), ve filmu Pohlaď kočce uši a několika mála dalších. Proč tomu tak je? Vysvětlení je patrně velmi jednoduché. Jestliže se ve filmu objeví něco tak chronicky známého, jako jsou právě Trosky, filmaři natáčený příběh až příliš konkretizují a situují do naprosto konkrétního regionu. Bývá lepší nechat diváka jen drobně nahlédnout pod pokličku a neodvádět jeho pozornost. Proto se třeba na Kosti tolik točilo pouze v hradní černé kuchyni a málokdy vidíte ve filmu siluetu hradu, stejně tak je to třeba s výjimečným Humrechtem nebo Hrubým Rohozcem. Aby ale výjimky potvrzovaly pravidlo, zámek Hrubá Skála je vypodobněn ze všech stran v pohádce Princ Bajaja a silueta sychrovského zámku si zahrála v tolika filmech a pohádkách, že jen prostý seznam tvoří zajímavou součást naší historie posledních desetiletí… Odpověď na to, proč tedy ne Trosky tedy hledejme někde jinde, možná teprve ten správný film nebo pohádka na hrad teprve čekají!

(s využitím www.ceskyrajdetem.cz)

Každý má ve svém oblíbeném kraji cesty a cestičky, zákoutí a pohledy, které má rád a které mu přirostly k srdci. Jestliže v Českém ráji žijete nebo se sem jezdíte toulat, jistě máte takových míst celou řadu. Trosky, Hrubá Skála, Prachovské skály, Valdštejnovo náměstí v Jičíně, Humprecht a Kost, Příhrazské a Suché skály, Valdštejn a Rotštejn, Hruboskalské skalní město a Drábské světničky, Hrubý Rohozec a Sychrov, Kumburk a Bradlec, Veliš a Libosad, Kozákov a Tábor, Semtínská a Tatobitská lípa, rebelantské zvony v Rovensku a koupání v Pelíšku či Jinolicích, ale také jičínské Muzeum hry nebo turnovské muzeum kamenářské. Pohádková země. Vskutku – pohádková. Máte chytrý telefon? Můžete využít novinku.

Díky aplikaci navštívíte filmová místa i v mobilu

Kopicův statek - ukázka aplikaceZbrusu nová aplikace nabízí ukázky scén z filmů i fotografie. Ke stažení je zdarma. Příchod do vsi Liptákov z filmu Jára Cimrman ležící, spící, okno do vězení, kde zpívala Adélka Petrovi píseň Voda, voděnka, schodiště z pohádky Nesmrtelná teta…

Oblast Českého ráje často láká filmaře českých i zahraničních snímků. Nyní můžete některá místa porovnat s fotografiemi či si pustit úryvky scén svých oblíbených filmů pomocí nové aplikace, kterou si do svého mobilu stáhnete zdarma.

Aplikaci Czech Film Trips spustili tvůrci do ostrého provozu pro platformy iOS a Android 8. června.

„Největší přidaná hodnota aplikace je porovnání reality a filmového záběru místa. Na vybraných místech si mohou turisté pustit část snímku a zároveň si prohlédnout fotografie. V motivačním textu pod článkem se dozví informace ze zákulisí natáčení. Naše motto je: Navštivte místa, která už jste navštívili a znovu je objevte perspektivou filmu," láká na výlety Jiří Dužár z CzechTourism.

Kopicův statek - ukázka aplikacePřístupů do aplikace je několik. Uživatel si stáhne zdarma aplikaci z internetového obchodu svého mobilního operačního systému. Buď si zvolí region, kam chce jet, nebo si najde konkrétní místo. Může si také vyhledat místa, která se nachází kolem jeho současné polohy. Další možnost je podívat se na seznam filmů.

„Aplikace obsahuje také výlety pěší a na kole. Těch bude v aplikaci celkem asi dvacet. Dva budou v Českém ráji. Jeden pěší a druhý cyklo. Pěší povede od Kosti, přes Plakánek do Vesce a zpátky. Ten cyklistický vede z Hruboskalska do Podtroseckého údolí, zejména kolem rybníku Věžák, kde se natáčely scény z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny," řekl Dužár.

Aplikace zahrnuje filmy, jež se točily v celé České republice. V Českém ráji je z celého balíku šest filmů. Ty nabízí dvacet lokací a pokrývají nejznámější oblasti Českého ráje Hruboskalsko, okolí Hradu Kost, zámku Sychrov, údolí Plakánek, známou filmovou vesnici Vesec u Sobotky nebo Střehom u Sobotky.

Tvůrci aplikace chtějí filmy stále doplňovat. Kromě českých obsahuje rovněž zahraniční snímky.

Autor: Lenka Klimentová, Hana Langrová

12.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 22 160 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace vedoucí kanceláře úřadu. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22160 kč, mzda max. 33300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Městský úřad Žatec, Platové zařazení (dle zákona č. 262/2006 Sb., NV č. 341/2017 Sb. v platném znění): platová třída 12, Popis činnosti pracovního místa:, Řídí, kontroluje a koordinuje činnost odboru. Je odpovědný za hospodaření kapitol odboru, přípravu podkladů pro rozpočet. Podílí se na tvorbě vnitřních předpisů. Připravuje podklady k žádostem dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím v oblasti svěřené činnosti. Vyřizuje připomínky, podněty a stížnosti zastupitelů, občanů a odborných komisí. Zabezpečuje činnost kanceláře úřadu v souladu s platnými předpisy, jednání zastupitelstva, odpovědnost za přípravu a průběh voleb a referenda na úseku města a v rámci pověřeného úřadu (ve spolupráci s odborem správních činností, Obecní živnostenský úřad). Uzavírá smlouvy o výpůjčce prostor městského úřadu. Zabezpečuje kulturní akce Města Žatec. Spolupracuje s tajemníkem úřadu a následně zabezpečuje zastupování tajemníka v době jeho nepřítomnosti nebo v době, kdy tajemník svou funkci nevykonává (pokud není zastupujícím určen jiný zaměstnanec)., Předpoklady pro vznik pracovního poměru:, . státní občanství České republiky, u cizích státních příslušníků trvalý pobyt na území ČR,, . minimální věk 18 let,, . způsobilost k právním úkonům,, . morální a trestná bezúhonnost,, . znalost jednacího jazyka – češtiny (u cizích státních příslušníků s trvalým pobytem v ČR)., Ostatní předpoklady:, . VŠ vzdělání v magisterském nebo bakalářském studijním programu (výhodou obor právnického směru),, . ovládání PC (Microsoft Word a Excel, poštovní klient),, . znalost zákona č. 128/2000 Sb., o obcích; zákona č. 500/2004 Sb., správní řád; zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů; zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách; zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím; zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů; zákona č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich; zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon; zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů,, . komunikační schopnosti; flexibilita; samostatnost,, . manažerské a organizační schopnosti,, . praxe v řídící funkci – 1 rok,, . základní znalost fungování, hospodaření a kontroly veřejné správy,, . základní komunikace v cizím jazyce,, . řidičský průkaz skupiny B,, . předpokládaný nástup 08/2018., Uchazeč o zařazení do výběrového řízení podá na Městský úřad Žatec písemnou přihlášku, která bude obsahovat tyto náležitosti:, Název pracovní pozice, jméno a příjmení, titul, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, telefonické spojení, e-mailovou adresu, č. občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, číslo řidičského průkazu, datum a podpis., K přihlášce budou připojeny tyto doklady:, . návrh koncepce řízení a rozvoje Kanceláře úřadu v rozsahu min. 3 strany A4,, . strukturovaný životopis,, . ověřený doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání,, . výpis z evidence Rejstříku trestů FO ne starší než 3 měsíce,, . ověřené negativní osvědčení podle § 8, zákona č. 451/1991 Sb., nebo žádost o vydání tohoto osvědčení., Písemné přihlášky včetně příloh doručí uchazeč na adresu:, Městský úřad Žatec, Útvar tajemníka úřadu - k rukám personalistky, nám. Svobody 1, 438 24 Žatec, nebo osobně prostřednictvím podatelny Městského úřadu Žatec k rukám personalistky nejpozději do 30.07.2018 do 16. Pracoviště: Město žatec, náměstí Svobody, č.p. 1, 438 01 Žatec 1. Informace: Hana Vrbová, +420 415 736 106.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 15 000 Kč

Sedláři pracovník s náplní práce sedlář, výroba kožených doplňků. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Volyňských Čechů 837 Žatec, mzdabude navýšena po zapracování, životopisy zasílejte na email: pjelinek@madhammers.com. Pracoviště: Madhammers, s.r.o., Volyňských Čechů, č.p. 837, 438 01 Žatec 1. Informace: Lenka Krhounková, +420 734 437 384.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 26 000 Kč

Obsluha jeřábů autojeřábník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce: Počerady 61, Řidič sk. C s platným profesním průkazem, jeřábnický,vazačský průkaz, stravenky, příspěvek na životní a penzijní pojištění, dovolená 25 dní, zasílejte životopisy na email: veselska@esbas.cz, tel: 474 332 818 (6:30-15:00), osobně na sídle firmy ESB a.s. Tušimice 10 Kadaň. Pracoviště: E s b a.s., provozovna výškov-počerady 61, 440 01 Louny 1. Informace: Lenka Veselská, +420 474 332 818.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 18 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě manipulační dělník - rampa (obsluha VZV, UNC, traktor). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Louny, Postoloprtská 2951 Louny, úkolová mzda, Dopravní manipulant zodpovídá za vyložení surovin od dodavatelů a zajišťuje následnou manipulaci s nimi.Provádí a zodpovídá za pomocné a manipulační práce různorodého charakteru., Je nutné vlastnit : Řidičský průkaz skupina B, T, Obsluha VZV (vysokozdvižný vozík). Oprávnění Obsluha zemních strojů - UNC 060 (kolový nakladač) výhodou, Pracovní doba 6 - 14 hod, Stravování výběr ze 3 chodů, příspěvek na penzijní pojištění, dostupnost MHD, kontakt: telefonicky od 7-14 hod pondělí až pátek na č. 415622283, 737269212, nebo email:petrzilkova.a@epl.cz, osobně po telefonické dohodě. Pracoviště: Elektroporcelán a.s., Postoloprtská, č.p. 2951, 440 01 Louny 1. Informace: Alena Petržilková, +420 415 622 283.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Městské divadlo Žatec

Žatecké divadlo a jeho okolí mají zvelebit architekti

Vedro v Mostě.
13

Teploty budou v následujících týdnech průměrné. Pršet bude jen občas

Hvězda Robin Hanzl: NHL? Ta už asi nevyjde. Mám svůj věk

Ústecký kraj - O tom, že je Robin Hanzl výborný hokejista, psát ani nemusíme. V Čechách se po angažmá v Litvínově vypracoval mezi elitu zdejších forwardů. Jenže to mu nestačilo. A tak před čtrnácti měsíci kývl na nabídku Nižněkamsku.

Autobusy budou stavět v Lounech u kotelny. U Luny se opravuje

Louny - Kvůli opravám chodníků bude autobusová zastávka Louny, Luna ve směru do centra města pro všechny linky od 16. července do 31. srpna zrušena.

Místo dieselů elektřina. Kraj vybírá dopravce i pro trať mezi Žatcem a Mostem

Ústecký kraj - Na české železnici potichu finišuje jedna z velkých soutěží na provoz regionálních vlaků, která ve skutečnosti není formálně ani soutěží, ale „průzkumem trhu“.

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT