„Při dokončení rekonstrukce se vysadí odrostlejší sazenice dubů v blízkosti hráze, které postupně obnoví krajinný ráz, aniž by ohrožovaly bezpečnost vodního díla. Přítomnost stromů na hrázi totiž v dlouhodobém časovém horizontu přináší významná rizika bezpečnosti,“ sdělil Martin Cidlinský z Povodí Ohře.
Na bezpečnosti rybníka se negativně projevují například vývraty stromů s kořeny i s částmi zemní hráze, hrozí nebezpečí vzniku tzv. privilegovaných cest, někdy také nazývaných “krátké průsakové cesty“, kořenovým systémem dřevin, a to zejména v případě jejich poškození. „Při větrné bouři v červnu 2021 byla taková situace s vývratem řešena i na hrázi Finklova rybníka. Proto obecně zákonný technickobezpečnostní dohled nad vodními díly přítomnost stromů na hrázích nepřipouští,“ připomněl Cidlinský.
Státní podnik plánuje zahájení rekonstrukce Finklova rybníka v Petrohradě v letošním roce, jejím předmětem je zvýšení bezpečnosti vodního díla při povodních vybudováním nového přelivu, zvýšení stability tělesa hráze a odstranění stávajících porušených nebo nevyužívaných konstrukcí.
Povodí Ohře téměř tříhektarový rybník na Podvineckém potoce zdědilo po bývalé Zemědělské a vodohospodářské správě; využívají ho rybáři. V budoucnu se stane součástí systému přehrady Kryry, která se plánuje na témže potoce. Její vzdutí začne u nedalekých Černčic, rybník má zachycovat sedimenty unášené vodou potoka.
Povodí Ohře na Podbořansku dokončuje rekonstrukci jiného rybníka, a to nádrže u Očihova. Po několika desítkách let byl kvůli tomu na podzim roku 2021 vypuštěn, s opětovným naplněním vodou se počítá letos.