Banální nehoda, jakou někdy v životě zažil snad každý, dovedla jedenačtyřicetiletého britského hasiče Adama Martina až ke dvěma těžkým operacím na srdeční chirurgii. Na vině byla těžká infekce, vyvolaná prostým šťouráním v zubech.

Ilustrační snímek
Slovák, který měl v krvi devět promile, zemřel v nemocnici

V současnosti se hasič uzdravuje a podle serveru Science Alert chce spolu se svou ženou varovat svým příběhem ostatní, k jak vážným následkům může i nepatrná příčina vést.

Začíná to nevinně

Málokterá drobnost ztrpčuje život víc než maličký kousek potravy zaseknutý mezi zuby, zvlášť, když nemáte po ruce tradiční párátko nebo zubní nit. Marně se na něj snažíte dosáhnout jazykem, prstem a vším možným - až se stane, že si v dásni otevřete cévku nebo dvě a způsobíte si jemné kapilární krvácení. 

Problémy s alkoholem není radno podceňovat.
Američan se stal sám sobě pivovarem. Býval opilý, i když se alkoholu nedotkl

Ani na tom není nic zvlášť výjimečného. Naše dásně tvoří jemné tkáně plné vlásečnicových cév a krev se z nich spustí snadno. To ale neznamená, že je rozumné takový problém ignorovat. Za prvé mohou krvácející dásně svědčit o jiném, vážnějším zdravotním problému, který jejich krvácení způsobil, a za druhé vytvářejí vstupní bránu, jíž se do vašeho těla dostávají škodlivé patogeny neboli choroboplodné zárodky.

"I nejzdravější lidská ústa hostí nejméně 700 druhů bakterií, o kterých víme překvapivě málo. S cizorodým materiálem, jako je špendlík nebo úchytka na uzávěru pera, si přímo říkáme o potíže," uvedl server Science Alert.

Zbývaly už jenom tři dny

Většina mikroskopických organismů, která překoná prvotní bariéru v podobě vnější obranyschopnosti, sice ztroskotá na imunitní reakci organismu, ale ty, které se probijí přes bariéru bílých krvinek, mají volnou cestu do oběhového systému. A tam mohou napáchat horší škody.

Pokud se taková migrující bakterie usadí v záhybech srdečního svalu, může se zde poměrně snadno rozmnožit a vyvolat stav zvaný infekční endokarditida, neboli zánět vnitřního povrchu srdce. Tento zánět napadá zejména tkáně srdečních chlopní a bez rychlé léčby nitrožilními antibiotiky se může rozvinout ve velmi vážné onemocnění, které i v dnešní době vede v 10 až 30 procentech případů ke smrti pacienta.

Ilustrační foto
Syndrom vyhoření aneb strašák moderní doby. Nesnažte se s ním prát sami

Srdeční infekci dostane každoročně zhruba dva až osm lidí ze sta tisíc v populaci. Hasič Adam Martin byl mezi nimi, ale měl štěstí, že nejhoršímu unikl. Sám si však podle svých slov uvědomuje, že to bylo jen o vlásek. Kdyby s prvními příznaky, jimiž byla únava, bolest hlavy a noční pocení, nevyhledal lékaře, mohlo být mnohem hůř.

"Lékaři mi později řekli, že kdybych nepřišel, bylo by do tří dnů po mně," řekl Martin lokální zpravodajské stanici Cornwall Live

Skvrna na prstu u nohy

Martinův lékař zjistil srdeční šelest a v krevních testech objevil známky infekce. Předepsal jedenačtyřicetiletému hasiči první léky, ale ty nezabraly dostatečně.

Brzy poté si Martin všiml bolesti v noze a zarudlé plošky na jednom jejím prstu. Ani ne po dvou týdnech se tak do ordinace vrátil.

Ilustrační foto.
E-neschopenky či příspěvek na konopí. Co čeká zdravotnictví v roce 2020?

Ve spojení se šelestem na srdci a s krevní infekcí byl nový příznak diagnostikován jako tzv. Janewayova léze - znamení, že pacientovo srdce má opravdu vážné problémy se zánětem.

(U člověka s infekční endokarditidou se na srdečních chlopních vytvoří krevní sraženiny obsahující bakterie, jejichž části se mohou odtrhávat a putovat krevním řečištěm. Pokud se taková sraženina dostane do drobných cév na ruce nebo na noze, vytvoří malé ložisko hnisavého zánětu, a to je právě zmíněná Janewayova léze.) 

"Mé srdce už pořádně nepracovalo. Bylo prakticky zničené. Infekce jeho chlopně úplně pohltila," řekl Martin reportérům Daily Record.

Dásně jsou bakteriální dálnice do srdce

Protože infekce postoupila už příliš daleko na to, aby se dala zvládnout antibiotiky, musel se hasič podrobit dvěma srdečním operacím. Při nich mu chirurgové nahradili zničenou aortální chlopeň mezi levou komorou a aortou, opravili mitrální chlopeň mezi levou síní a levou komorou a vyčistili vzniklý absces.

Při pohledu zpátky Martin lituje dne, kdy se pokusil vyšťourat si popcornové jadérko ze zubů sám. A jeho manželka Helen vybízí na svém facebookovém profilu lidi, aby drobná zranění nepřehlíželi.

"Při jakékoli známce bolesti zubů, krvácejících dásní nebo abscesu si raději dojděte k zubaři na kontrolu," napsala Helen Martinová. "Vyplatí se také poznamenat si datum, kdy se objeví příznaky jako při chřipce. Kdyby se na Adamovu infekci přišlo dřív, dala se vyléčit antibiotiky. Vaše dásně představují pro bakterie dálnici k vám do srdce."