Podle týmu vědců z Queens university of Belfast by se mohlo pravděpodobně jednat o mRNA vakcínu, tedy látku, která naučí imunitní systém rakovinné buňky rozeznávat a ničit. Zároveň se výzkum věnuje i aplikaci vakcíny a zaměřuje se na jiné podání, než injekční jehlou.

„Tým vyzkoušel kožní náplast. Její povrch je pokrytý drobnými mikrojehličkami, které se rozpouštějí v těle a umožňují vakcíně rychle překonat vnější kožní bariéru a dostat se přímo do oblasti imunitních buněk,“ popisuje společnost Prostate cancer UK, která ve Velké Británii financuje výzkum proti rakovině prostaty.

Česká vědkyně Martina Benešová.
Naděje pro pacienty s rakovinou prostaty. U nové metody léčby stojí Češka

Vakcína je ale jen vrcholem žebříčku prevence. Lékaři svoje úsilí zaměřují také na rozpoznávání genů a jejich mutací, které rakovinu prostaty způsobují. Až deset procent všech diagnóz má totiž kořeny v genetice.

„Doposud jsme věděli, že u mužů, kteří mají dva a více přímých příbuzných, kteří rakovinou prostaty onemocněli, je vysoká pravděpodobnost výskytu jak u nich, tak u dalších potomků. Teď se nám postupně daří odhalovat jednotlivé geny a jejich mutace, které tuto nemoc způsobují,“ říká děkan 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a člen výboru České urologické společnosti ČLS JEP Marek Babjuk.

Moč.Lékaři nyní svoje úsilí zaměřují také na rozpoznávání genů, které rakovinu prostaty způsobují. Až deset procent všech diagnóz má totiž kořeny v genetice.Zdroj: Shutterstock

Zákeřný gen je společný mužům i ženám

Jedním z genů by měl být i takzvaný BRCA2 gen, který lékaři už dobře znají. Jeho mutace způsobuje rakovinu prsu u žen. V případě rakoviny prsu jde vývoj rychle dopředu a v americkém Clevelandu už začalo loni v prosinci testování vakcíny na dobrovolnících. Urologové ale předpokládají, že navzdory společným problematickým genům, bude každý typ rakoviny potřebovat vakcínu svoji vlastní. „Návaznost mutace genu na karcinom prsu je podstatně větší, než je tomu u rakoviny prostaty,“ vysvětluje Babjuk.

Rozeznávání genů bude mít pro muže přínos v rozšíření možností prevence. Lékaři a vědci pracují na tom, aby bylo možné rozbor genů udělat z krevních testů, což odhalí možné pacienty. Na rizikové pacienty by se tak mohli lékaři zaměřit ještě před tím, než by nemoc vůbec propukla, případně v zárodku onemocnění a nastavit léčbu přesně podle potřeb pacienta.

Ani ženy, kterým byla nemoc zjištěna v momentě, když již metastázy měly, nejsou bez naděje. Průměrné dožití je u nich tři roky až pět let, není to ale rozhodně strop. Ilustrační snímek.
Mají neléčitelné metastázy. Ženy s rakovinou prsu ale díky nové léčbě žijí déle

Zachytit nádor včas je pro úspěšnou léčbu nezbytné, v případě genetické „předávky“ navíc závažnost onemocnění roste. „Zpravidla bývá nádor agresivnější,“ upozorňuje Babjuk. Propuká také mnohem dříve, rakovinou prostaty jsou muži s genetickou zátěží ohroženi už mezi čtyřicátým až padesátým rokem.

V Česku na rakovinu prostaty umírá přibližně 1,5 tisíce mužů ročně. Číslo by mohlo zmenšit zavedení plošného screeningového programu, který by onemocnění odhalil v zárodku, kdy je ještě dobře léčitelné. Opatření zavedla řada států západní Evropy. „Čísla z těchto zemí ukazují, že se snaha o časný záchyt rakoviny vyplatí. Naopak v USA, kde screening v roce 2012 pozastavili, významně stoupla úmrtnost a výskyt pokročilých stadií nemoci,“ dodává předseda České urologické společnosti Roman Zachoval.