Na hlavě tmavá paruka stažená „do ohonu“, šedá kšiltovka, brýle, několikadenní strniště. Počkal, až obslouží ženu před ním, pak přistoupil k přepážce a požadoval po pokladní peníze s tím, že má zbraň. Tak přepadl loni v září banku v Podbořanech maskovaný muž. Peníze si tehdy odnesl. Stejně jako v několika dalších případech v Ústeckém a Karlovarském kraji, celkem měl uloupit kolem dvou milionů. Teď ale na jeho rukách zacvakla pouta.

Přepadení banky v Chebu se 38letému muži z Karlovarska v minulých dnech nepovedlo. Policie ho zadržela i s penězi přímo v bance. „Kriminalistům později při výslechu zadržený muž začal sdělovat skutečnosti, na jejichž základě zjistili, že má na svědomí přepadení několika dalších institucí v Karlovarském a Ústeckém kraji za posledních šest let. Celkem si při přepadeních měl přijít na částku bezmála dva miliony korun,“ uvedla k případu policejní mluvčí Kateřina Krejčí. Konkrétní přepadení, která měl muž uskutečnit, ale policie nezveřejnila.

„Navštívil“ tedy stejný pachatel i banku v Podbořanech? Oficiální zdroje mlčí. Policie to nepotvrdila, případnou souvislost mezi oběma případy nechce kvůli vyšetřování komentovat. Podle informací Deníku by ale pachatel měl mít na svědomí i loňskou loupež v regionu.

Měl skutečně zbraň?

Komerční banku v Podbořanech přepadl lupič loni 21. září krátce před 14. hodinou. Později vyšlo najevo, že stejný pachatel vyloupil v minulosti také dvakrát banku v Kadani.

Jak probíhalo přepadení v Podbořanech? Lupič loni v září na pobočce Komerční banky čekal zhruba minutu a půl, než pokladní obsloužila zákaznici před ním. Přistoupil k přepážce a chtěl peníze. Mluvil česky, na záběrech z bezpečnostních kamer se ale také zdá, že by mohl dát na pult i nějaký lísteček, policie to ale nepotvrdila. Sahal také do tašky, kde by mohla být zbraň. Zda ji skutečně měl, policie nezveřejnila, použitím střelné zbraně ale určitě vyhrožoval pokladní. Chtěl peníze, s kterými nakonec z banky i odešel. Od té doby po něm policie pátrala.

Chytili ho přímo při činu

Také při přepadení banky v Chebu hrozil maskovaný muž zbraní. „Pod hrozbou zbraně požadoval vydání peněz. Žena uposlechla, avšak duchapřítomně aktivovala tísňový hlásič a poté vydala lupiči několik desítek tisíc korun, které si uschoval do tašky. Následně požadoval vydání dalších peněz, ale než mu je žena stačila přinést, přijela na místo policejní hlídka a muže na místě zadržela přímo v bance i s hotovostí,“ popsala průběh poslední loupeže policejní mluvčí Kateřina Krejčí. Pokud bude muž u soudu usvědčen z loupeží, hrozí mu kvůli závažnosti skutků až dvanáct let vězení.

Od roku 2005, od kdy má Deník k dispozici podrobné statistiky, došlo v okrese Louny ke čtrnácti přepadením pošt a bank. V osmi případech si pachatel odnesl peníze, v šesti odešli lupiči s prázdnou. Buď se lekli a utekli, nebo jim pokladní peníze nedaly a spustily poplach. V pěti případech policie pachatele zadržela, v devíti unikli.

Některým lupičům se přepadení "povedla". V roce 2008 muž v kukle na poště v Lounech přeskočil pokladní přepážku a ze zásuvky vzal tisíce korun. V roce 2007 si muž se zbraní odnesl peníze z žatecké pobočky České spořitelny. Dopaden nebyl. Ve stejném roce pachatel svázal pošťačku v Očihově, vzal si peníze a dokonce odjel jejím autem. Ani zloděj, který si v roce 2005 z žatecké Komerční banky odnesl peníze, nebyl dopaden.

Pravdu řekly otisky prstů

Od roku 2012 se ale policii v regionu daří stoprocentně, všechny lupiče z pošt a bank kriminalisté zadrželi. V roce 2012 se loupilo také v Podbořanech, později pachatele policie dopadla i kvůli jiným přepadením. Tři a půl roku vězení vyfasoval muž, který si v roce 2013 odnesl 55 tisíc z banky v Žatci. Peníze si dal do barevné igelitky, na přepadení si vzal bundu s výraznými znaky. Usvědčily ho otisky prstů na lístečku, který předložil v bance a rozbor písma.

Čtyři a půl roku za mřížemi dostal od soudu „lupič elegán“ z pošty v Hřivicích. Ten si v roce 2014 vzal na přepadení šátek, kuklu, sluneční brýle, zbraň, ale také naleštěné lakýrky. Pošťačka mu vydala téměř 20 tisíc. Zloděj později v podobných botách přišel i k soudu, chycen byl podle výrazných znaků v automobilu, který použil při lupu. Usvědčily ho také pachové stopy a hlas.