Ze znásilnění a vydírání 22letého spoluvězně je obviněn 25letý Pavel Gulyáš z Jirkova, v současné době zavřený ve věznici v Bělušicích na Mostecku.

Mladík se měl trestných činů dopustit od března do dubna loňského roku ve vazební věznici v Litoměřicích. Případ začal v úterý 5. dubna projednávat ústecký krajský soud.

Podle obžaloby přinutil Gulyáš spoluvězně k orálnímu sexu. Lehl si na postel, sundal si kalhoty a trenýrky a donutil muže, aby ho uspokojil. Spoluvězeň mu vyhověl, měl totiž strach, že mu ublíží, protože ho předtím již několikrát napadl.

Gulyáš totiž spoluvězně mlátil pěstmi a kopal do něj. Násilím a výhrůžkami ho nutil k různým úsluhám. Podle obžaloby musel mladík Gulyášovi odevzdávat vězeňskou stravu, prát prádlo, umývat nádobí, masírovat nohy, stlát postel, vařit kávu, plazit se s obviněným, který mu seděl na zádech, po cele. A dále ho nutil napadat jiného jednadvacetiletého spoluvězně.

Útrapy skončily, když 27. dubna zjistil dozorce na těle týraného muže stopy po fyzickém násilí a Gulyáše přemístili na jinou celu.

Obžalovaný před soudem rozhodně popřel, že by někoho znásilnil a brutálně mlátil. Obvinil jiného vězně z podobných praktik na cele. Přiznal jen pár facek. „Dal jsem mu ránu kvůli tomu, že přepadl a oloupil malého kluka. Nikdy mu ode mě netekla krev a nikdy neměl modřiny,“ říkal. Připustil též, že mu spoluvězeň dával jídlo. Šikanovaný mladík myl podle něj též ze všech nejvíce nádobí, ale neví prý proč. Přiznal i masírování nohou. „Říkal, že prý to umí, tak mi to udělal,“ vysvětlil Gulyáš. Kávu spoluvězeň také vařil, ale údajně nemusel. „Vzbudil jsem ho, že budeme pít kafe, tak šel udělat kafe,“ řekl Gulyáš.

Soud bude pokračovat výslechy svědků.