Nejprve prodali tři chmelnice bez konstrukcí a rostlin. Poté dokonce blšanské zastupitelstvo schvalovalo prodej pozemků několikrát, vždy ale za špatnou, příliš nízkou cenu a nestandardně. Někteří zastupitelé prý ani nevěděli, o čem hlasují. Zamotaný prodej chmelnic dostal blšanského starostu Petra Bukáčka až před soud.

V minulých dnech ho nakonec uznal vinným, vyměřil mu roční podmínku a zákaz funkce. První muž Blšan s verdiktem nesouhlasí a pravděpodobně se odvolá. Blšanský starosta byl obviněn z porušení povinností při správě obecního majetku a překročení pravomocí (i když prodej schvalovalo zastupitelstvo, je za materiály a podpisem na smlouvě odpovědný starosta - pozn. red.).

Obec přišla o 220 tisíc korun

Obecní pokladna v Blšanech měla uvedeným obchodem přijít o zhruba 220 tisíc korun, což soudkyně „ohodnotila" nakonec ročním podmíněným trestem a zákazem výkonu funkce. Rozsudek ještě není pravomocný, Petr Bukáček tak je zatím stále starostou a chystá další kroky. „S rozsudkem jsem velmi nespokojený. Pravděpodobně se odvolám," řekl blšanský starosta Deníku.

Podle Bukáčka došlo k pochybením omylem, snažil se prý chyby napravit, což soudkyně podle něj nepromítla do rozsudku. „Pochybení při prodeji přiznávám, došlo k němu ale omylem. Žádný záměr, nikoho jsme poškodit nechtěli, úplně vše bylo zastupitelstvem řádně schváleno. Stejně se postupovalo i při jiných prodejích v předchozích volebních obdobích, podle schválené metodiky. Došlo k tomu nedopatřením. Navíc obžaloba tvrdí, že jsme nic nedělali pro nápravu škody, což není pravda. Okamžitě jsme se snažili vše napravit," brání se Petr Bukáček.

Neznalost zákona neomlouvá

U soudu ale zazněla známá věta: Neznalost zákona neomlouvá. Podle soudkyně se mělo prodávat za cenu obvyklou, případná odchylka měla být zdůvodněna, což se nestalo.

Začátek případu blšanského starosty Petra Bukáčka se datuje od roku 2011. Tehdy Zemědělská obchodní společnost Liběšovice požádala o koupi tří chmelnic od Blšan. Obec pozemky prodala v roce 2012 za 409 tisíc korun, v ceně ale nebyly započítány hodnotné konstrukce a rostliny. Nestandardní bylo také zpracování znaleckého posudku kupujícím. Podle starosty obec nezapočítala konstrukce, protože se domnívala, že nejsou v jejím majetku, prý si mysleli, že patří společnosti, která na pozemcích hospodařila. „Mysleli jsme, že nejsou naše, a proto že je nemůžeme prodat. Tento omyl jsme se poté snažili napravit," vysvětluje Bukáček.

Bez konstrukcí, s konstrukcemi

Znovu se tedy blšanští zastupitelé zabývali prodejem tří chmelnic v roce 2013. Tehdy měli schválit prodej buď za 409 tisíc bez konstrukcí nebo za 490 tisíc i s konstrukcemi. Dotčené pozemky byly ale přitom už v majetku společnosti, která je kupovala. Zastupitelé ale tehdy neschválili ani jednu možnost.

Za měsíc měli zastupitelé prodej na stole znovu. Znalec najatý obcí ohodnotil pozemky na tržní cenu 635 tisíc korun. Jenže v Blšanech schválili, podle soudu opět chybně, prodej chmelnic za cenu administrativní 507 tisíc korun. Další chyba v zamotaném prodeji.

Původní škodu, 220 tisíc korun, tedy blšanští zastupitelé snížili, ale podle soudu ne dostatečně. „Cenu administrativní schválilo zastupitelstvo. Prodávat za cenu administrativní bylo u nás běžné už z dřívějšího volebního období. Opravdu vše schválilo zastupitelstvo," brání se starosta Petr Bukáček, jehož argumentaci ale soud nepřijal.