Bývalý manažer lounské vagonky Pavel Prázný půjde na tři roky do vězení. A to za neodvádění daní a poplatků za sociální a zdravotní pojištění za zaměstnance. Souhrnný trest mu v pondělí 11. června vyměřil Krajský soud v Ústí nad Labem. Bývalého manažera společnosti Heavy Machinery Services odsoudil totiž už dřív Vrchní soud v Praze za jiné daňové delikty na pět let podmíněně.

„Trest je za dva zločiny a sazba je v tomto případě 5 až 10 let. Polehčující okolností je doba, která od činu uplynula, a dosavadní beztrestnost. Trest je nicméně nepodmíněný s ohledem na vysokou škodlivost jednání,“ řekl pro ČTK předseda trestního senátu Roman Dobeš.

Lounský soud byl mírný

Okresní soud v Lounech ve věci neodvádění poplatků za zaměstnance původně potrestal Prázného pětiletou podmínkou. Krajský soud ale vyhověl státní zástupkyni, která se proti verdiktu odvolala. „Krajský soud v Ústí nad Labem uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest a peněžitý trest ve výši dvě stě tisíc korun,“ sdělila mluvčí ústeckého krajského soudu Veronika Suchoňová. Prázný navíc nemůže být šest let členem statutárních orgánů obchodních společností. Společnost Heavy Machinery Services má podle rozhodnutí soudu zaplatit za stejný zločin půl milionu korun. Rozsudek je pravomocný, je proti němu možné jen dovolání k Nejvyššímu soudu.

Případ se týká období před pěti lety, kdy společnost Heavy Machinery Services neplatila sociální a zdravotní pojištění za několik stovek zaměstnanců, přitom jim z výplat tyto částky strhávala. Dluh činil dohromady přes 35 milionů korun, podle soudu měla firma na placení povinných poplatků dostatek peněz. Podle verdiktu soudu měl za to odpovědnost právě Prázný. Ten vinu popírá.

Případem se lounský okresní soud začal zabývat v roce 2016. Obžalován byl také Pavel Rybáček, který byl předsedou představenstva firmy. Loni v květnu ale uhradil 22 milionů korun a soud ho kvůli účinné lítosti zprostil obžaloby. Prázný měl podle soudu uhradit přes 12 milionů korun, zaplatil zhruba třetinu.

Exmanažer vagonky je pravomocně odsouzený také v jiné věci. Někdejší Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality začal kolem roku 2010 ve společnosti prošetřovat rozsáhlé daňové úniky. Lounská vagonka a „spřátelené“ firmy se jich měly dopouštět při obchodování s komponenty pro opravy železničních vagonů.

Případ řešil Městský soud v Praze a po odvolání zúčastněných následně pražský Vrchní soud. U něj v této věci v roce 2016 čelili obžalobě tři lidé kvůli krácení daní. Jan Kolář dostal šest let vězení, Ivan Janovský a Pavel Prázný pětileté podmínky.

Po zmíněném roce 2010 se firma začala potýkat s velkými finančními problémy. A často měnila název. Podnik se přejmenoval z Lostru na Legios, pak na Industry plant a následně na Heavy Machinery Services. Nesplacené závazky vůči dodavatelům a bankám rostly. Společnost Heavy Machinery Services skončila v roce 2013 s třímiliardovými dluhy v insolvenci, množstvím věřitelů a výší celkových pohledávek jde o jeden z největších bankrotových procesů v ČR. Dosud není dokončený, kauzu řeší několik soudů.

Výroba nákladních vagonů v Lounech dál pokračuje. Tentokrát pod hlavičkou společnosti Legios Loco. Ta má pod sebou i výrobní závody v Nymburce a Horním Slavkově. Kromě výroby železničních vagonů se zabývá i servisem lokomotiv.