Z přijetí úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele byli obviněni dva severočeští celníci (36 a 43 let).

Muži měli ve službě brát úplatky od zahraničních řidičů náklaďáků, kteří překročili povolenou dobu řízení. Pokud je soud shledá vinnými, hrozí jim až osmiletý pobyt za mřížemi.

Na vše se přišlo díky stížnosti řidiče autobusu z pravidelné linky Budapešť - Berlín, který byl kontrolován 25. února loňského roku.

Za to, že překročil dobu řízení, zaplatil dvěma celníkům blokovou pokutu ve výši 10 000 korun. Později však zjistil, že převzal blokový útržek jen v hodnotě 1000 korun, jehož hodnota byla rukou přepsána na deset tisíc. Řidič to písemně oznámil Celnímu úřadu Ústí nad Labem. Podezřelí celníci se dostali pod drobnohled Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování v Ústí nad Labem. „Celní inspekce zahájila vyšetřování, kterého se začátkem května minulého roku zúčastnil také útvar pro odhalování korupce. Letos v březnu byli dva podezřelí celníci zadrženi a obviněni,“ uvedl Jiří Nejedlý z ústeckého celního ředitelství.

Muži jsou podezřelí, že se nejméně ve dvou službách v průběhu září dopustili nejméně v osmi případech protiprávního jednání. „V postavení celníka žádali a přijímali úplatky ve výši od 30 do 250 euro od zahraničních řidičů nákladních vozidel. Řidiči z bývalého východního bloku překročili povolenou dobu řízení,“ konkretizoval Nejedlý.

Peníze do kapsy

K desítkám tisíc korun si přišli celníci prostým způsobem. Dali řidičům na výběr dvě možnosti - zaplatit za přestupek kauci od 10 000 do 50 000 korun nebo zaplatit na ruku výrazně nižší finanční částku celníkům s jistotou, že nikdo další přestupek kontrolovat nebude.

Ve většině případů si řidiči spočítali, že je pro ně lepší dát peníze celníkům do kapsy a spokojili se s orazítkovanými kotoučky tachografů či neoficiálně vystaveným protokolem. Celníky z jejich protiprávního jednání usvědčil odposlech. Štěnice jim byla nainstalována, když na ně padlo podezření, že berou úplatky.