Na tři roky ve věznici s ostrahou poslal ve středu Okresní soud v Lounech Josefa P. za to, že měl před čtyřmi lety vzít jako velitel celníků spolu se svými kolegy úplatek při kontrole vietnamské večerky v Žatci. Jeho tři kolegové Jiří K., Karel M. a Jaromír P. dostali od soudu pětileté podmíněné tresty. Vietnamec a Vietnamka, kteří měli úplatek nabídnout a poskytnout, dostali čtyřleté podmínky. Rozsudek u celníků je nepravomocný, státní zástupce i obhájci se na místě odvolali ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem. Vietnamci si ponechali lhůtu na odvolání.

Při razii v roce 2015 v domě v Žatci, který měla Vietnamka pronajatý a kde provozovala obchod s potravinami, u ní celníci našli dvě stovky kartonů neokolkovaných cigaret a dalších tabákových výrobků. Podle žalobce následně přijali úplatek třicet tisíc korun a ponechali si přes sto kartonů cigaret, za což obchodnici poradili, jak se vyhnout trestnímu řízení. Domovní prohlídku navíc měli provést nezákonně.

Cykloběh proti drogám navštívil Žatec
FOTO: Cykloběh bojoval v Žatci proti drogám, letos již posedmnácté

Celníci jsou nepravomocně odsouzeni ze zločinu přijetí úplatku, přečinu zneužití pravomoci úřední osoby a přečinu nadržování. Na případ se přišlo při vyšetřování jiného daňového deliktu, který se týkal vietnamské provozovatelky večerky. Její telefonické hovory proto odposlouchávali kriminalisté. V nich se o celní kontrole z roku 2015 několikrát zmínila. Odposlechy jsou pro celý případ zásadní.

„Mám za to, že trestná činnost všech obžalovaných byla prokázána. Dokazují ji odposlechnuté telefonáty, vše potvrzují listinné důkazy. Všichni celníci, kteří byli na místě, museli vědět, že údaje v protokolu o prohlídce jsou nepravdivé,“ řekl v závěrečné řeči státní zástupce.

S jeho názorem se ztotožnila soudkyně Hana Bachová. „Jednání celníků nebylo v souladu se zákonem. Tvrzení obžalovaných nejsou prokázaná, existují rozpory mezi jejich výpověďmi a listinnými důkazy. Naopak se soud ztotožňuje s názorem státního zástupce,“ prohlásila.

Vedoucí 2. oddělení obecné kriminality Zdeněk Kaiser a vrchní komisař Tomáš Gerstner
Balíčky bankovek, zbraně, léky. Policie na Chomutovsku zadržela výrobce drog

Při odůvodnění výše trestů uvedla, že Josef P., který vystupoval na místě jako velitel skupinky celníků, sehrál v případu zásadní úlohu. „Represivní trest je kvůli tomu, že měl pravomoc úřední osoby. A ty musejí být přísněji trestány,“ vysvětlila soudkyně. Ostatním třem celníkům udělila podmíněné tresty. „Jejich role byly menší, ale nelze říct, že by neměli být trestně odpovědní. Věděli, že údaje v protokolu o prohlídce neodpovídají realitě,“ dodala.

Všichni čtyři celníci, někteří už bývalí, vinu opakovaně odmítli. Tvrdí, že žádný úplatek nevzali. „Žádný důkaz tomu nenasvědčuje. Vše je založené na odposleších telefonátů, co říkala jedna paní svým známým a příbuzným. Není jasné, zda v nich mluví o úplatku nebo poplatku, clu, sazbě, sankci a podobě. Naopak, několikrát v odposleších zaznělo, že celníci peníze nechtějí,“ odmítl vinu svých klientů jeden z obhájců.

Kromě zmíněných trestů všichni čtyři celníci byli ještě odsouzeni k pětiletému zákazu činnosti v bezpečnostních složkách a každý k peněžitému trestu dvacet tisíc korun. Případný trest vyhoštění Vietnamců z České republiky soudkyně označila jako nepřiměřeně přísný k tomu, jak dlouho u nás žijí.

Tradiční slet ultralehkých letadel na letišti Macerka
V sobotu se chystá u Žatce tradiční letecký den