U ústeckého krajského soudu pokračuje líčení s osmnácti lidmi, kteří jsou obžalováni z ilegální výroby cigaret na Lounsku.

Českou republiku měli v letech 2004 až 2005 připravit na daních o 51 milionů korun.

Obžalovaní a senát si tento týden vyslechne především získané odposlechy. Policisté a celníci gang výrobců cigaret rozbili v květnu roku 2005. V Chlumčanech, v Počeradech a v Černochově na Lounsku objevili technologické zařízení na výrobu a balení cigaret.

V obci Rybníky na Vsetínsku ve skladu tabákových výrobků zajistili téměř jeden a půl milionu cigaret, ve Slivenci téměř osm milionů cigaret a v Počeradech nejméně milion cigaret. V Malém Přítočnu u Kladna zabavilo policejní komando téměř dva a půl tisíce kilogramů tabáku, ale v Černochově byl úlovek daleko tučnější, téměř dvanáct tisíc kilogramů tabáku a v Počeradech nejméně tři tisíce kilo.

Cigarety ve velkém měli obžalovaní vyrábět a rozvážet od srpna 2004 do 26. května 2005. Ve skladu v Mostě ve Velebudicích policisté a celníci nalezli rozložené krabičky pro dvacet osm milionů cigaret. Na dalších místech objevili polotovary k výrobě 27 milionů cigaret. Celkem mělo být vyrobeno asi 12 420 800 cigaret.

Jednání se protahuje

U ústeckého krajského soudu se obžalovaní a jejich advokáti poprvé sešli v dubnu minulého roku. Předseda senátu Ivan Elischer na začátku procesu předpokládal, že rozsudek by mohl být vynesen na jaře letošního roku. Jednání se ale protahuje. Rozsudek tak zřejmě padne až koncem roku.

Kromě výslechu obžalovaných, soudních znalců a přes 30 svědků, a vyslechnutí řady odposlechů, musí trestní senát čekat také na klíčový znalecký posudek. Má stanovit jak velký byl daňový únik. Problémem je, že docházelo k legálnímu i nelegálnímu nakládání s tabákem. Je proto potřeba přesně odlišit od sebe obě činnosti,“ zdůraznil předseda senátu Elischer. Obžalovaní tvrdí, že jednali legálně v rámci firem Tonafo a G2580. Šlo o obchody s pitím a dovozem cigaret a tabáku. Také popírají výši škody.