Turistická žeň několik dnů vydrží, protože 3. října mají v Německu volno, protože slaví Den sjednocení. Pro českou i německou policii to znamená větší nápor automobilistů. A tím i ve zvýšené míře se dopravních přestupků budou kromě českých řidičů dopouštět i němečtí. Dojde i k dopravním nehodám.

Z cizinců na severu Čech nejvíce dopravních nehod zaviní němečtí řidiči, následují Slováci a za nimi Vietnamci žijící v příhraničí, na čtvrtém místě jsou Poláci. Ti dominují hlavně na Liberecku. Hranice 100 dopravních nehod loni dosáhli také Ukrajinci. Naopak tradovaná invaze Rusů se nekoná. Pod Rusy si většinou představujeme Ukrajince nebo jiné ruskojazyčné obyvatele bývalého Sovětského svazu.

Rusů havarovaly na severu Čech loni jenom necelé dvě desítky. Na rozdíl od velmi početné vietnamské komunity na silnicích severu Čech se policisté setkají jen vzácně s dopravními nehodami způsobenými čínskými řidiči. Pro policisty znamenají turisté ze zahraničí také vyřizování přestupků.

Naříklad na Děčínsku vyberou od cizinců policisté na pokutách necelých 300 000 Kč. Loni vybrali 269 999 Kč a udělili 334 pokut. V roce 2005 vyřizovali 484 přestupků a v roce 2004 bylo přestupků cizinců 452. Pokuty, které cizinci nezaplatí na místě, vymáhá celní správa.

Podle Jiřího Nejedlého z ústeckého celního ředitelství, letos za první pololetí bylo útvarům Celního ředitelství Ústí nad Labem předáno k vymáhání celkem 2213 pokut uložených cizincům v celkové výši 2 535 000 Kč. Z toho ke včerejšku cizinci dluží za 1644 pokut téměř dva miliony – přesně 1 787 750 Kč a 36 haléřů. Zaplatili pouze necelých 750 000 Kč. „Šanci získat pokutu máme především v okamžiku, kdy se dopustí řidič dalšího přestupku. Tehdy policie zjistí, že řidič ještě nezaplatil pokutu, a je proto po cizinci vymáhána,“ uvedl Nejedlý.