První z nich letos v dubnu oznámila na Policii ČR žena v Žatci, celkem vyšetřovatelé vědí o pěti podvedených lidech. Ti přišli o desítky a stovky tisíc korun, jeden z nich skoro o jeden milion. Celkem je vyčíslená škoda téměř dva miliony korun.

O okolnostech případu policisté informovali na úterní tiskové konferenci v Lounech. Díky mravenčí práci, kdy prověřovali nespočet bankovních transakcí a účtů, přišli na stopu 28letého Nigerijce, který takto získané peníze posílal na svůj účet a dále do zahraničí. „Podezřelý se zdržoval v Brně. Proběhla u něj domovní prohlídka, při které policisté zajistili důležité důkazy v podobě výpočetní techniky a listinných materiálů,“ přiblížila policejní komisařka Lucie Urbánková.

Kriminalisté cizince, který měl v ČR povolení k pobytu, zadrželi a nyní je ve vazbě. Soudce ji uvalil kvůli hrozbě útěku do zahraničí. Na jeho účtech, muž jich měl šestnáct u čtyř bank, policisté objevili 216 tisíc korun pocházejících z této trestné činnosti. Muž je obviněný z legalizace výnosů z trestné činnosti, hrozí mu až šest let vězení. Není ale vyloučené, že se na podvodech i podílel.

close Policisté, zleva Lucie Urbánková, Robert Plzák a Petr Molnár, informovali novináře o objasnění případu legalizace výnosů z trestné činnosti na tiskové konferenci. info Zdroj: Deník/Petr Kinšt zoom_in Policisté, zleva Lucie Urbánková, Robert Plzák a Petr Molnár, informovali novináře o objasnění případu legalizace výnosů z trestné činnosti na tiskové konferenci.

„Pracujeme s verzí, že obviněný byl zapojený do zločinu podvodu v kontextu s dosud neznámými pachateli nebo organizovanou skupinou,“ dodala komisařka. Při domovní prohlídce se u něj našlo osvědčení na jméno jedné ze smyšlených postav, prostřednictvím kterých podvodník kontaktoval poškozené. Kdo to byl, policisté zatím nevědí.

„Docházelo k tomu samému vzorci spáchání trestného činu. Pachatel komunikoval přes sociální sítě a chatovací aplikace lámanou češtinou pomocí internetového překladače a představoval se jako lékař, americký agent, voják či vojačka nebo advokát, používal různá jména. Následovalo získání důvěry a sdělení smyšleného příběhu. Poté došlo k vylákání a převodu peněz,“ popsal vedoucí oddělení hospodářské kriminality územního odboru Louny Robert Plzák.

Podle zástupce ředitele územního odboru Louny Petra Molnára mají policisté podezření, že se ostatní pachatelé nacházejí někde v zahraničí. „Dostat se k nim bude velmi složité, komunikace probíhala prostřednictvím internetu. Ne se všemi státy máme uzavřené smlouvy o policejní spolupráci,“ řekl. Peníze zpravidla přes účelová konta putují do bank Třetího světa, kde je nelze dohledat.

Podle Molnára k částečnému objasnění případu pomohlo to, že zmíněný Nigerijec pobýval v Česku, což práci tuzemským kriminalistům ulehčilo.

Policisté v této souvislosti nabádají, aby lidé byli obezřetní při komunikacemi s neznámými osobami na internetu. Důležité je neposílat peníze nikomu, kdo je známý jen z virtuálního prostředí a není možné si ověřit jeho identitu.