Cizinecká policie podnikla v pondělí 19. července velkou razii na nelegálně zaměstnané cizince.

Více než sto policistů zkontrolovalo v Ústeckém a Libereckém kraji různé farmy, tržiště, staveniště a další sezónní pracoviště. Večer se vydali i do heren a nočních klubů.

„Policisté prověřili během celého dne více než sedm stovek cizinců, většinou se jednalo o Vietnamce, Ukrajince, Slováky, Poláky, Bulhary a Rumuny. Mimo to hlídky zkontrolovaly také 513 vozidel,“ řekla mluvčí severočeské cizinecké policie Eva Jaklová. Dodala, že policisté zjistili řadu přestupků a porušení zákona, za což uložili pokuty ve výši několika desítek tisíc korun. „Konkrétně 35 tisíc korun za přestupky v dopravě a 23 tisíc korun za porušení pobytového zákona. Nejčastěji cizinci neměli zdravotní pojištění,“ konkretizovala Jaklová.

Razie jen pro silné žaludky

A jak taková razie vypadá? Na některých místech je opravdu jen pro silné žaludky. Například v Zaječicích na Mostecku přebývají cizinci v otřesných podmínkách. Při příjezdu hlídek je na ubytovně s palandami jen malá část vietnamských pracovníků. Policisty provází všudypřítomný zápach: směs lidského potu, tabáku, vietnamské kuchyně, hniloby a kdo ví čeho všeho. Začínají první kontroly dokladů. Mezitím psovodi a dvoučlenné hlídky prohledávají každé zákoutí budovy i zdejších skleníků. V boxu v bývalé chladírně je schoulený mezi krabicemi Vietnamec, který nemá zdravotní pojištění. Kdyby se mu něco stalo, jdou náklady na léčbu na bedra českého stát, a vymáhat potom po cizinci uhrazení léčby je více než komplikované.

Policisté procházejí i jednotlivé skleníky. Podle hlídky jistící zadní trakt při zahájení kontroly ze skleníku jeden Vietnamec náhle zmizel. Policista se psem jde po jeho stopě a nakonec ho najde ukrytého mezi rostlinami. Také tento Vietnamec nemá zdravotní pojištění. Vyfasuje proto tisícikorunovou pokutu a bude muset pojištění doplatit.

Pokálená ubytovna Unie v Hořeticích

Policejní kolona se přesouvá do Hořetic na Lounsku. V areálu bývalého statku či JZD je velká ubytovna. Noclehárny jsou upraveny z dřívějšího kravína, v místě jsou i dvě řady obytných buněk. Nacházíme se v zemědělské ubytovně, kde by měla hrdě vlát vlajka Evropské unie. Jsou zde Slováci, Rumuni, Bulhaři, Poláci a několik Vietnamců. S pobytovými kontrolami u většiny lidí není problém. Jsou občany EU. I zde je cítit zápach, ale jiný, než ve vietnamských sklenících. Policisté zjišťují, že opravu nepříjemný puch vychází ze záchodků; jsou celé pokálené. Není na nich téměř místo, aby mohl člověk vykonat svoji potřebu.

Policisté právě kontrolují mládež ze Slovenska. Sympatická skupinka chce být na místě až do srpna. „Má to tu nějaký Němec. Když jsme sem přijeli a viděli to tady, několik to hned vzdalo a odjelo,“ uvádí k situaci slovenský student. My se snažíme udržet si čisté záchody nahoře, sem dolů vůbec nechodíme,“ vysvětluje student. Na otázku, zda se jim chce trávit čas v takových podmínkách, odpovídá smutně: „U nás není šance sehnat brigádu, nic jiného nám nezbývá.“

Další kontroly

Hlídky cizinecké policie během pondělí zkontrolovaly také některé obchody. V jedné z provozoven v Mostě našli 5 600 kusů nekolkovaných cigaret a 153 lahví alkoholu bez kolků. Policisté zboží ihned zabavili a předali celníkům.

Rumburští policisté zase při jednom ze zátahů narazili na Vietnamku a Ukrajinku bez potřebného povolení k pobytu. Obě čeká vyhoštění. Liberečtí policisté pro změnu lapili Turka se stejným problémem. Také jeho čeká stejný osud jako cizinky z Rumburska.

František Roček
Monika Procházková