Pervitin a marihuana. Zboží, které vévodí drogovému trhu v okrese Louny. Distribuovali ho také dvě ženy a jeden muž, které zadrželi policisté při zátahu na dealery drog v minulých dnech v Žatci. Případ potvrzuje trend poslední doby. Divíte se, že mezi prodejci drog se stále více objevuje něžnější pohlaví? Že v minulosti se o prodej starali hlavně muži? Minulost! Například v Žatci už za poslední měsíce kriminalisté chytili třetí ženu, počet žen dealerek stoupá.

„Žen dealerek je v poslední době opravdu více. V drtivé většině jde o uživatelky drog, které postupně přejdou na dealování. V minulých dnech jsme zadrželi dvě ženy, v prosinci loňského roku jsme odhalili a zadrželi v Žatci další ženu, také dealerku pervitinu," potvrzuje nový trend kriminalista, který se v okrese Louny zabývá drogovou problematikou.

Pilné zahradnice

Další trestný čin, kdy žena pomáhala partnerovi pěstovat marihuanu, zaznamenali policisté také na Lounsku loni na podzim. „Za poslední dobu je to již několikátý případ. V minulosti tuto kriminalitu páchali zejména muži, účast žen na této trestné činnosti byla méně obvyklá," připouští také Jaromíra Střelcová, tisková mluvčí Policie ČR v Lounech.

Aktuální případ se odehrál v minulém týdnu. „Na případu kriminalisté pracovali několik měsíců. Tentokrát v jejich síti uvízli dvě ženy a jeden muž, všichni ze Žatecka. Ti distribuovali desítkám osob ze Žatecka pervitin a marihuanu," popsala policejní mluvčí Jaromíra Střelcová.

Podle svědků, kteří se Deníku přihlásili, zásahy probíhaly přímo v Žatci v Husově ulici a v Obránců míru. U muže a žen ve věku od 22 do 30 let proběhly domovní prohlídky, při kterých byly zajištěny drogy. Přítomni byli také speciálně vycvičení psi. „Na případu jsme pracovali od léta 2014, dokumentovali jejich činnost, sbírali jsme důkazy. I v tomto případě se jednalo o dřívější uživatele, kteří nakonec začali drogy prodávat. Pro drogy si dojížděli mimo okres Louny, do okolních větších měst, na Žatecku je pak prodávali," uvedli kriminalisté pracující na případu. „Dvěma zadrženým ženám a muži bylo sděleno podezření z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Po provedení nezbytných úkonů byli ze zadržení propuštěni na svobodu. Pokud budou odsouzeni, hrozí jim odnětí svobody na jeden rok až pět let," dodala Jaromíra Střelcová.

Pět let je maximum

Jenže… Uvedených pět let za mřížemi je horní hranice. A podle zkušeností odborníků oslovených Deníkem se v podobných případech dealerství v poslední době soudy přiklánění spíše k lehčím trestům, na spodní hranici, velmi často pak k podmínečným trestům. Což následně podle odborníků ale může vést spíše k rozšiřování tohoto druhu trestné činnosti.

Pachatele totiž pak neodrazují přísné tresty. Pokud dostanou podmínku a jsou na svobodě, mohou do trestné činnosti „zatáhnout" například právě své partnerky nebo jiné známé. Receptem na snížení počtu dealerů by podle nich mohli být právě přísnější postihy.

A jaké drogy trápí nejvíce okres Louny? „Pervitin a marihuana, ty se užívají v regionu nejvíce," potvrzují kriminalisté, kteří kromě zadržení několika dealerů a dealerek v poslední době slavili loni na podzim další velký úspěch. Na Podbořansku se policistům na podzim roku 2014 podařilo odhalit a „zavřít" velkou pěstírnu marihuany, obviněn byl tehdy také vietnamský „zahradník".