Celkem policisté prověřovali 14 lidí. Nakonec jich obvinili devět, z čehož pět je odsouzených mužů ze zmíněné věznice, čtyři ženy zvenčí se měly na distribuci drog podílet.

Vyšetřování případu spěje ke konci, v červenci chtějí policisté podat návrhy na obžaloby. Obviněným ve věku 24 až 45 let hrozí tresty v rozmezí dvou až deseti let. Zdrojem pervitinu byla jedna z obviněných žen.

Policisté v posledních letech řešili nebo řeší několik případů nedovolené distribuce omamných a psychotropních a dalších zakázaných látek do věznice v Novém Sedle. „Tento je výjimečný tím, že je devět obviněných, pracovali jako organizovaná skupina,“ vysvětlila policejní komisařka Renata Kassalová, která na případu spolu s kolegy pracovala od loňského listopadu, kdy získali prvotní informace.

„Na začátku jsme měli díky všímavé práci dozorců z Věznice Nové Sedlo poznatek, že se na distribuci podílejí čtyři lidé. Dva odsouzení a dvě ženy zvenčí. Jedna z nich pracovala na stejném pracovišti na Chomutovsku jako odsouzení,“ přiblížila Renata Kassalová. „Díky intenzivní práci policejní operativy a vězeňské služby se povedlo ustanovit další osoby, které se na této trestné činnosti podílely, včetně hlavního organizátora,“ vysvětlila.

V té době se podařilo přímo ve věznici zadržet zásilku necelého půl gramu pervitinu. Ten předala žena odsouzenému při návštěvě. „Díky policejnímu orgánu vězeňské služby se pervitin podařilo zajistit. Odsouzený, který ho obdržel, ho dobrovolně vydal a žena, která ho donesla, se k tomu doznala,“ sdělila policejní vyšetřovatelka.

Organizátor byl převezen jinam

Jak se ukázalo, oba případy spolu souvisely. „Prověřovali jsme 14 osob, nakonec je jich obviněno devět. Z nich nejmladší hrál v případu nejmenší roli, ale ne nevýznamnou. Ten nejstarší byl naopak organizátor této trestné činnosti,“ dodala. Zmíněný odsouzený muž byl už převezen do jiné věznice a omezen v kontaktu s okolím, aby případně neovlivňoval spoluobviněné. „Podobné trestné činnosti se už dopustil v jiné věznici. Přes blízkou osobu si objednal drogy. Vězeňská služba to odhalila,“ uvedla Renata Kassalová.

Jedna z obviněných s policií částečně spolupracovala, většina z obviněných odsouzených ale v případu odmítla vypovídat. Kolik pervitinu se v tomto případě celkem do věznice dostalo, policie nezjistila.

Způsobů, jak se snaží odsouzení dostat do věznice Nové Sedlo drogy a další zakázané látky, je několik. Dostávají je poštou, od návštěv nebo si je přinášejí z pracovišť. To se stalo i ve zmíněném případě. „Pracoviště mimo věznice, kde jsou odsouzení ve styku s civilními osobami, jsou pro nás z tohoto pohledu nejvíc riziková,“ sdělil Josef Ihring, komisař oddělení prevence a stížností Věznice Nové Sedlo.

Možností, jak drogy odhalit, je několik. Různá zařízení, vycvičení psi. Ve věznici také probíhají namátkové kontroly vězňů na přítomnost drog v těle.

Loni se ve věznici v Novém Sedlo našly drogy a další zakázané látky sedmkrát, letos zatím dvakrát. „V jednom případě šlo o nález pervitinu v rektu odsouzeného po návštěvě, v druhém se podařilo najít pervitin pod poštovní známkou,“ vysvětlil Josef Ihring.

Podle Renaty Kassalové policie v současné době pracuje na jiném případu, který se týká drog v Novém Sedle. „Není to už v takovém rozsahu. Obviněných není tolik,“ přiblížila.