Senioři jsou stále snadnou kořistí podvodníků. Přestože policie před falešnými podomními prodejci či lidmi, kteří přicházejí vracet různé pojistky či přeplatky, opakovaně varuje, plno důchodců se nechá pořád nachytat.

Severočeským policistům leží v současné době na stole hned několik „čerstvých“ případů, kdy staříci kolem osmdesát let přišli o celoživotní úspory. Někteří z podvodníků unikají spravedlnosti a není tedy vyloučeno, že v příštích dnech oberou další důvěřivé důchodce.

Falešný pojišťovák v Lounech

Šestaosmdesátiletá seniorka přišla v Lounech o 23 tisíc korun. Naletěla podvodníkovi, který jí tvrdil, že nese peníze z pojišťovny. Žena muže pozvala do bytu, kde se odvíjel klasický scénář.

„Podvodník měl poškozené vyplatit dva tisíce korun, ale měl pouze pětitisícovou bankovku. Proto požádal, aby mu žena vrátila. Ta šla do vedlejší místnosti, kde měla uschované úspory. Muž ji sledoval a následně využil její nepozornosti a v nestřeženém okamžiku ji o všechny peníze okradl,“ popsala pachatelovo jednání mluvčí lounské policie Jaromíra Střelcová.

Policisté při vyšetřování případu zjistili, že muž se pokusil o několik desítek minut dříve obrat ve vedlejší ulici 92letého staříka. Ten se však nenechal napálit. Do domu podvodníka prostě nepustil.

„Policisté po pachateli pátrají,“ dodala Střelcová.

V Mostě podváděli trhovci a taxikář

Na svoji důvěřivost doplatily i dvě osmdesátileté důchodkyně z Mostu. První seniorku připravil o úspory samozvaný mostecký taxikář, druhou trhovci z Moravy.

Čtyřiaosmdesátiletou ženu vozil první pachatel domů z nákupů. Jednou k ní přišel i na návštěvu a chtěl půjčit peníze. Když mu je žena nedala, tak došlo ke konfliktu. „Vyděšenou důchodkyni pachatel natlačil do pokoje, kde ji srazil na zem a házel na ni z postele peřiny. Mezi pokrývkami objevil 300 tisíc korun a vkladní knížky,“ uvedla k události mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková. Nález peněz násilníka zřejmě uklidnil. Seniorce už více neublížil a s penězi zmizel.

Druhá 80letá žena z Mostu sedla na lep dvěma trhovcům z Moravy - 56letého muže a 71leté ženy. Seniorka u nich pravidelně nakupovala a oni se na ni obrátili, zda by jim nepůjčila peníze na nákup zboží. Žena jim ochotně dala svůj důchod a ještě úspory, celkem 15 tisíc. Trhovci však více již do Mostu nepřijeli.

Všechny tři podvodníky mostecká policie již dopadla.

Liberec: smyšlená historka o operaci

O téměř sto padesát tisíc přišli během dvou dnů dva důvěřiví senioři z Liberce. Uvěřili historce o nemocném kamarádovi, který potřebuje nutně peníze na operaci.

První případ se stal 11. června. U 83leté ženy zastavilo černé auto, ve kterém seděly, kromě řidiče, ještě dvě ženy. Stařenky se zeptali, kde je v Liberci nemocnice. Tvrdili, že měli nehodu a v nemocnici mají kamaráda, který čeká na operaci. Po chvilce povídání se seniorky zeptali, zda by jim nepůjčila peníze s tím, že jim na kamarádovu operaci chybí. Jedna z žen v autě stále plakala a důchodkyni se jí zželelo, tak nasedla k nim do auta a nechala se odvézt k sobě domů.

Doma vzala deset tisíc korun, nastoupila do auta a peníze plačící ženě předala. Ta stále také telefonovala údajně s lékařem, který měl operaci kamaráda provést.

Shodný scénář měl pak i případ druhý, který se stal následující den. Neznámá trojice v tmavém autě opět zastavila na autobusové zastávce, tentokrát u osmdesátiletého muže. Podvodníci po důchodci chtěli opět peníze na operaci kamaráda. Důvěřivý senior jim postupně dal 138 tisíc korun. Podvodníci si s ním jeli pro peníze domů a pak ještě vybrat z vkladní knížky.

V tomto případě pachatelé spravedlnosti unikají. Není vyloučeno, že se stejnou historkou vyrukují i na jiné důchodce. Pokud neuspějí v Liberci, mohou se přesunout i do dalších regionů a měst.