Policisté dopadli muže, který chtěl v lednu pomocí falešného občanského průkazu založit účet v České spořitelně v Žatci a na tamní poště chtěl vyplatit téměř 14 tisíc korun. Jde o 32letého muže z Podbořanska. V současné době je už ve vazební věznici.

Policisté pátrali po pachateli od ledna tohoto roku. Tehdy, konkrétně 14. ledna, přišel do pobočky České spořitelny v Žatci s tím, že žádá o založení běžného účtu. „Předložil občanský průkaz, ale obezřetné pracovnici za přepážkou se doklad jevil podezřele. Odešla se proto poradit s vedoucím, a když se vrátila, muž, který doklad předložil, už za přepážkou nebyl. Ukázalo se, že se jedná o padělaný občanský průkaz. Vnější vzhled muže odpovídal osobě, která doklad předložila, ale údaje na něm byly falešné," sdělila Jaromíra Střelcová, lounská policejní mluvčí.

Poukázka na skoro 14 tisíc

Podobný případ se odehrál i 21. ledna na České poště v Žatci. Tehdy neznámý pachatel přistoupil k přepážce a pracovnici předložil občanský průkaz s poštovní poukázkou na částku 13 753 korun, kterou se domáhal vyplatit. „Pracovnice u přepážky ale pojala podezření, že je předložený občanský průkaz padělaný, a muži řekla, aby okamžik počkal, že musí zavolat vedoucí. Ten ale odpověděl, ať nikoho nevolá a průkaz i se složenkou mu vrátí. Když mu pracovnice odvětila, že se to musí vyřešit, muž od přepážky odešel pryč," popsala mluvčí.

I v tomto případě fyzický vzhled muže odpovídal osobě na dokladu. „V souvislosti s těmito případy se policisté obrátili na média a veřejnost s žádostí o pomoc při pátrání a zveřejnili popis a foto podezřelého muže. Následným šetřením a díky pomoci tisku a všímavých občanů byl v minulých dnech podezřelý muž vypátrán," sdělila Jaromíra Střelcová.

Jedná se o 32letého muže z Podbořanska, kterého již komisař služby kriminální policie a vyšetřování obvinil z trestných činů padělání a pozměnění veřejné listiny a podvodu. „Zároveň na obviněného podal podnět k návrhu na uvalení vazby, kterou na něj následně soudce uvalil," dodala mluvčí s tím, že pokud jej soud uzná vinným, hrozí mu ze zákona až tříletý trest odnětí svobody. Obviněný má již za sebou bohatou trestní minulost.