Téměř rok zaměstnávala policisty z Loun údajná „velká pomerančová loupež“, při které měly neznámo kam zmizet tisíce kilogramů pomerančů.

Nakonec se vyšetřovatelům potvrdilo to, co od začátku tak trochu tušili. Šlo o jeden velký podvod dvou vykutálených mladých mužů, kteří chtěli na ovoci zbohatnout.

Z Itálie do Prahy

Šestadvacetiletý muž z Bruntálska a jeho 28letý komplic z jedné obce u Prahy, jinak zástupci dvou různých společností, vymysleli opravdu zvláštní podfuk. Napadlo je, že by si mohli ve velkém nakoupit pomeranče, prodat je, a pak na policii nahlásit, že ovoce někdo ukradl.

Svoji lest začali uskutečňovat loni na jaře během března a dubna. „Jeden z mužů si tehdy objednal od pražského dodavatele zásilku pomerančů za 242 tisíc korun a ovoce si nechal dovézt z italských Benátek do skladu v jedné obci poblíž Loun,“ přiblížila, jak vše začalo, mluvčí lounské policie Jaromíra Střelcová. Když kamion s pomeranči dorazil, tak pachatelé nechali ovoce „naoko“ složit do skladu. Dlouho se tam však neohřálo. „Druhý pachatel totiž objednal jiný kamion, na který zásilku nechali podvodníci přeložit a odvezli ji do skladu u Prahy. Tam pak ovoce prodali jinému odběrateli,“ uvedla dále Střelcová.

Mladí muži zinkasovali za metráky ovoce peníze. Dodavateli, který jim zásilku z Itálie obstaral, ale už nezaplatili. „Policii místo toho mezitím oznámili, že jim měl někdo ze skladu poblíž Loun pomeranče odcizit,“ dodala Střelcová. Zřejmě doufali, že se na podfuk nepřijde, škodu zaplatí pojišťovna, a oni si přes 200 tisíc čistého zisku rozdělí.

Hrozí jim vězení

Policisté složitý případ vyšetřovali několik měsíců. Od začátku jim sice na celé záležitosti některé věci neseděly, ale museli sehnat pro své podezření důkazy. V těchto dnech sklapla nad podvodníky klec.

„Vyšetřovatel dvojici mužů obvinil z trestného činu podvodu, za který jim v případě uznání viny hrozí od šesti měsíců do tří let vězení,“ uzavřela Střelcová.