V letošním roce podle statistik v okrese Louny prudce stoupla kriminalita dětí. Zatímco vloni za prvních šest měsíců policisté zaznamenali 11 případů, letos to je téměř třikrát více.

Největší nárůst vykazuje město Louny. Počet případů tam stoupl z loňských tří na 19. Podle policie se ale nejedná o žádný mimořádný jev nebo zhoršení situace v této oblasti. Do statistik se podle Jaromíry Střelcové, mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR v Lounech, promítly objasněné případy, u kterých se ukázalo, že je mají na svědomí děti.

Za hrozivá čísla může vyšší objasněnost

„Vyšší počet případů dětské kriminality ze letošní rok koresponduje s celkově vyšší objasněností v lounském okrese. To znamená., že policistům se v prvním pololetí letošního roku podařilo objasnit více skutků než ve stejném období let předchozích. Tím pádem se zvedl počet známých pachatelů i z řad dětí,“ sdělila Jaromíra Střelcová, mluvčí policie.

Jako příklad uvedla nedávnou sérii vloupání do prodejních stánků a restaurací v Lounech, na které se podílely děti. Zatímco počet případů ve statistikách stoupá, množství dětských pachatelů klesá. „Jedno dítě spáchalo více skutků. To se odrazilo na vyšším počtu případů, ale poklesu pachatelů. Skutky nemusejí děti spáchat najednou, ale opakovaně. Recidivují,“ vysvětlila mluvčí.

Děti se podle ní převážně dopouštějí majetkové kriminality. Kromě uvedených krádeží vloupáním do prodejen a restaurací měly na svědomí i různé kapesní krádeže, ale i okradení starých a často méně pohyblivých lidí. Policie například šetřila případ, kdy babiččce vytrhly tašku s nákupem. Kriminality většinou dopouštějí děti z nepřizpůsobivých rodin, hlavně z řad Romů. Podle zákona nejsou děti do patnácti let trestně odpovědné, nemohou být tedy ani trestně stíhané.