Tisíce litrů paliva od začátku roku zmizely z kamionů i osobních aut na Lounsku. Policie sice v únoru chytila a obvinila sedmičlennou skupinu zlodějů nafty z Mostu, krádeží ale neubylo.

Nafta mizí nejčastěji ze zaparkovaných kamionů v obcích na Lounsku, ale i ve městech samotných. Benzin pak zloději z osobních aut kradou méně. „Nahlášené případy krádeže motorové nafty jsou pomalu na denním pořádku lounských policistů," uvedla tisková mluvčí lounských policistů Jaromíra Střelcová s tím, že do konce května evidovali šestadvacet případů odcizeného paliva ze zaparkovaných aut. V posledních dnech lapkové řádili v Podbořanech, Chlumčanech, Lounech i v průmyslové zóně Triangle.

Naftu za více než pět tisíc ukradl z kamionu neznámý pachatel ve Vroutecké ulici v Podbořanech. Bez použití násilí odšrouboval víčko nádrže a odčerpal sto padesát litrů. Nepozorovaně pak z místa utekl.

Pozor u Chlumčan

Palivo zmizelo i z nákladního mercedesu zaparkovaného na odstavném parkovišti u Chlumčan na Lounsku. Tam kdosi „vycucl" dvě stě padesát litrů nafty a navíc se vloupal i do návěsu, přitom poškodil plastovou plombu. „Otevřel jeho vrata, ale žádné odcizení věcí zjištěno nebylo," doplnila Střelcová. Škoda způsobená neznámým lapkou se však vyšplhala na téměř devět tisíc.

Do kamionu v průmyslové zóně Triangle se zloděj snadno nemohl dostat, víčko ale nakonec vypáčil a podařilo se mu získat čtyři sta litrů za čtrnáct tisíc korun. Z areálu soukromé firmy v Lounech si zase kdosi odnesl dvě stě šedesát litrů, terčem tentokrát nebyl kamion, ale zaparkovaný autobus. Majitel vyčíslil škodu na necelých deset tisíc.

Organizovaná skupina

Lounští policisté se těmito případy nyní zabývají a po pachatelích krádeží pátrají. V objasnění několika krádeží paliva byli již letos úspěšní. Začátkem roku chytili sedm zlodějů, kteří tvořili organizovanou skupinu. Její členové pospolu nebo v menších skupinkách kradli naftu nejčastěji v Kozlech, Panenském Týnci a Peruci. Na Lounsko přijížděli muži pro palivo z Mostecka.

Zloději ve věku mezi dvaceti a třiatřiceti lety způsobili škody za více než dvacet tisíc korun. Všichni jsou nyní obviněni z trestného činu krádeže, stíháni jsou na svobodě

Za celý loňský rok evidovali lounští policisté osmapadesát nahlášených případů krádeže paliva z kamionů, autobusů, zemědělských a stavebních vozů i osobních aut.