Na deset dnů musel opustit společnou domácnost sedmatřicetiletý muž z Kryr na Lounsku. Důvodem, proč ho policisté z bytu vykázali, bylo opakované napadání manželky. V regionu jde letos o první případ, kdy domácí agresor musel odevzdat policii klíče od bytu.

„Muž svou ženu napadal již několik měsíců. Urážel ji a vyhrožoval újmou na zdraví. Intenzita napadání se navíc stupňovala. Vše se odehrávalo i v přítomnosti malé dcery,“ sdělila k případu lounská policejní mluvčí Jaromíra Střelcová.

Policie agresora poučila o jeho právech a povinnostech. Mimo jiné se dozvěděl, že se nejen nemůže po deset dnů do bytu vrátit, ale ani nesmí svou ženu kontaktovat. Dále muži byla poskytnuta informace o možnosti ubytování.

Deset dní a více

Svoje práva má také jeho manželka. Může u občanského soudu podat návrh na vydání předběžného opatření, kterým se doba vykázání jejího muže z domácnosti může ještě prodloužit. „Případem se nadále zabývají kryrští policisté,“ doplnila mluvčí Střelcová. Policie dostala poprvé pravomoc vykazovat násilníky ze společných domácností v lednu roku 2007. Od začátku letošního roku řeší policie domácí násilí podle nového Zákona o policii, který vešel v platnost 1. ledna 2009. Ten zjednodušuje především administrativní práci a více chrání oběti.

Policie může nově například vykázat tyrana ze společné domácnosti, i když se v daný okamžik v místě bydliště nezdržuje. Oběť si může toto vykázání ověřit na lince 158.