Devětatřicetiletá žena z Vietnamu, trvale žijící v Jáchymově, byla lounským soudem v červenci letošního roku odsouzena k 2 rokům vězení nepodmíněna a k 10 letům vyhoštění. Odvolací soud výši trestu ve vězení potvrdil, ale snížil dobu vyhoštění na polovinu – na pět let.

Žena byla v prosinci 2008 zajištěna v obci Vrbka na Lounsku v domě, kde bylo pěstování konopí na marihuanu. V objektu bylo nalezeno 324 rostlin vysokých od 25 do 60 cm. A kromě toho tři pytle již sušené marihuany, celkem 12 labužnické marihuanové hmoty připravené pro zákazníky.

Marihuanová zahradnice měla smůlu. Policie zjistila, že byla v objektu od 28. listopadu do 7. prosince 2008.

„Jedná se sice o necelý měsíc působení v domě na Lounsku, ale žena zcela jasně věděla co se v domě děje. Proto se podílela výrobě drog. Byť byla pouze dělnicí na nejnižší příčce drogové pyramidy,“ uvedla k případu místopředsedkyně ústeckého krajského soudu Jana Kurešová.

Vietnamka se hájila tím, že 28. listopadu a 7. prosince 2008 přijela do domu proto, že jí jeden Vietnamec slíbil práci, že mu bude vařit jídlo. Neví proč 7. prosince přijela policie, jenom ví, že Vietnamec utekl. Rostliny, které byly pěstovány na půdě neviděla a nezná. To řekla u okresního soudu. Předtím při vyšetřování mlčela jako ryba.

Údajný Vietnamec, který utekl při razii (o čemž policie ale nic neví), se s ní setkal prý v restauraci v Chomutově, kde ji nabídl zaměstnání.

Majitel domu ve Vrbce také o ničem neví. Koupil dům od jiného Vietnamce, a protože neměl zatím na opravu, tak ho pronajal Vietnamci, který ho náhodně oslovil, nezná ho. Asi se rozkřiklo, že chce dům pronajmout. Majitel s pronájmem souhlasil. Od sepsání nájemní smlouvy nájemce objektu již neviděl a nemluvil s ním. Proto nikdo nic neví.

Organizátoři marihuanové vietnamské mafie zůstávají i nadále v mlze. Soud potrestal jen obyčejného pěšáka.