Zloději se už tolik neobtěžují s byty, daleko lepší a pohodlnější je zajít na stavbu, do chalupy na samotě nebo k nějakému podnikateli. V roce 2009 mělo „vybílený“ byt dvanáct lidí, desítky dalších ale našly v nepořádku chalupy nebo rodinné domky.

CO SE NEJVÍC KRADE Z DOMŮ
– elektronika
– peníze, šperky a jiné cennosti
– z chalup také nářadí, nábytek,
oblečení, ale i jídlo a alkohol
– ze staveb nářadí a materiál

„Neblbněte, kluci. Přece nebudeme chodit někam, kde je hodně lidí a nic moc v kvartýru, a navíc čas od času tam projde uniforma, ještě by nás mohl někdo vidět a píchnout to na nás. Pěkně se uklidíme a nic nám nehrozí. Opuštěné baráky a staveniště, nebo když už, tak pořádně bohatý podnik, to jsou náše cíle.“ Asi tak by mohlo vypadat prohlášení na pravidelné schůzce lupičů k novým trendům v jejich oboru. Zloději totiž podle statistik policie stále více míří na samoty.

„Pachatelé si z vloupání odnášejí hlavně elektroniku, z rekreačních příbytků, kde nejsou tak rušeni, pak i různé nářadí, nábytek a oblečení. Je patrné, že pachatelé už se tolik nepouštějí do vykrádání chatových osad a oblastí, ale raději se vloupají do jednotlivých vytipovaných rekreačních objektů na samotách,“ upozorňuje na novinky v chování lupičů Jaromíra Střelcová, tisková mluvčí Policie ČR v Lounech.

Byty jsou velké riziko a lup nemusí být podle představ zloděje. „Počet případů vykradených bytů klesl proti minulému roku o pět. Zatímco v roce 2008 bylo vykradeno 17 bytů, loni 12,“ informovala Střelcová. Klesl i počet „navštívených“ rekreačních chat. „Ze 45 případů v roce 2008 na 39,“ pokračuje policejní mluvčí.

Naopak citelně více je vykradených rodinných domů, stoupnul také počet vyloupených restaurací a obchodů.

„Loni bylo šetřeno celkem 39 případů vykradených rodinných domů, rok předtím jich bylo 24. U obchodů je počet trestných činů vyšší o pět, z 38 na 43. U restaurací také o pět, z 24 na 29,“ řekla.

Boom ve stavebnictví využívají i zloději. Lákají je kovy, stavební materiál i nářadí. „S velkým zájmem o stavbu domků vzrůstá i zájem zlodějů. Zaznamenali jsme vyšší výskyt vloupání do rozestavěných objektů,“ potvrdila.