„Je vám poskytnut příspěvek na bydlení po dobu 3 měsíců od MPSV.“ Tak začíná SMS zpráva, na kterou už naletěly desítky lidí v Ústeckém kraji. Její součástí je odkaz na stránky věrně napodobující web ministerstva práce a sociálních věcí. Podvedení na falešné stránky vyplnili své bankovní údaje, podvodníci tak získali přístup na jejich účty, z kterých odčerpali vysoké částky.

„Tímto způsobem přišla o několik tisíc korun žena z Lovosicka, a také žena ze Štětí. Například na Lounsku přišel poškozený o 12 tisíc korun, muž z Teplicka o 166 tisíc korun a muž z Chomutovska o téměř 200 tisíc korun,” vypočítala policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Soud. Ilustrační foto
Po kousnutí při rvačce přišel muž o kus prstu. Soused dostal podmínku

Kybernetických útoků v regionu v poslední době opět výrazně přibylo. „Policisté po celém Ústeckém kraji prověřují několik desítek případů podvodného jednání přes internet. V poslední době se policisté například na Litoměřicku, Lounsku, Ústecku, Chomutovsku a Teplicku zabývají dalšími případy podvodníků, kteří útočí pod legendou získání příspěvku na bydlení od ministerstva práce a sociálních věcí,“ pokračovala Kofrová.

Právě SMS zprávy a emaily s odkazy na internetové stránky tvářící se jako například web ministerstva práce a sociálních věcí jsou novým trikem podvodníků. Lákají z lidí citlivé informace o jejich platebních kartách a bankovních účtech. „Novým trendem kybernetických útoků je schovávání se za nabídky příspěvku na bydlení od ministerstva práce a sociálních věcí. Zneužívají důvěru v autoritu, kterou je ministerstvo. Podvodné zprávy se šíří s textem: Je vám poskytnut příspěvek na bydlení po dobu 3 měsíců od MPSV nebo MPSV informuje v rámci programu bydlení, máte k dispozici příspěvek… Spolu s tím posílají odkaz na stránky věrně napodobující web ministerstva,“ vysvětluje policejní mluvčí.

Kontakt přes mobilní telefon

„Všichni poškození byli ve všech případech neznámým pachatelem kontaktováni přes mobilní telefon. V přijaté SMS zprávě se nacházel text, který oznamoval, že je k dispozici příspěvek na bydlení a internetový odkaz na údajné vyzvednutí příspěvku. Po otevření odkazu byl jedinec přesměrován na vyplnění klíče ke svému mobilnímu bankovnictví, který vyplnil a odeslal. Tímto neznámý pachatel vylákal z poškozených osob přístupy k účtům a následně z nich převedl finanční částku,” pokračovala Kofrová.

Počty kybernetických útoků a podvedených stoupají i přesto, že média a policie na ně velmi často upozorňují. Výrazně v poslední době stoupá také počet podvodných inzerátů na internetu. Vždyť zatímco v roce 2021 policie v Ústeckém kraji řešila přibližně 400 případů podvodných prodejů přes inzertní portály, vloni se tento počet skoro zdvojnásobil.

Celníci zastavili na severu Čech několik automobilů převážejících drogy
Celníci našli v autě u Chlumčan drogy. Muži převáželi marihuanu a amfetamin

Odborníci doporučují věnovat zvýšenou pozornost příchozím SMS a emailům. V případě přihlašování a zadávání údajů, zejména k internetovému bankovnictví, vždy důsledně prověřit, zda jde skutečně o správnou adresu, že se jedná o pravé stránky. „Nereagujte na telefonní hovory, SMS zprávy, emaily, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření. V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku. Pokud vás podvodným způsobem již někdo kontaktoval, neváhejte se rovněž obrátit na policii,” dodala policejní mluvčí Pavla Kofrová.