Podobné případy, kdy důvěřiví lidé naletí internetovým podvodníkům, jsou v poslední době časté. Na místě je obezřetnost. „Obžalovaná byla kontaktována neznámým pachatelem, vystupujícím pod smyšleným jménem, který ji přesvědčil o tom, že jí chce zaslat zhodnocení její investice ve výši 11 tisíc amerických dolarů. Přestože věděla, že v minulosti žádnou obdobnou investici neprováděla, na základě pokynů neznámého pachatele pod příslibem vyplacení částky nainstalovala do svého mobilního telefonu aplikace Anydesk, Revolut a Binanace, poskytla mu své osobní údaje, fotografii obličeje, fotografii občanského průkazu a umožnila mu disponovat s jejím účtem vedeným u Československé obchodní banky,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Tomáš Voldřich.

Na účet odsouzené ženy letos v březnu přišlo v osmi platbách celkem 155 tisíc korun, tentýž den pak z účtu čtyřmi transakcemi platební kartou odešlo 149 tisíc korun na dva zahraniční účty vedené společností Revolut Bank UAB. Peníze pocházely z trestné činnosti, při které neznámý pachatel podvodně získal z účtu poškozeného 76letého muže s historkou zhodnocení investic zmíněných 155 tisíc korun. Ke všem popsaným transakcím došlo ve stejný den. Kdo za nimi stál, se policii vypátrat nepodařilo.

„Ten pán mi několikrát volal, vystupoval mile. Nakonec jsem dala na jeho pokyny, naletěla jsem mu, je mi to líto,“ řekla odsouzená žena u soudu, pro kterou to byl první trest v životě.

Při líčení několikrát zaznělo, že její jednání bylo na hraně úmyslu a nedbalostního trestního činu. „S ohledem na výši částky musela být ženě celá věc podezřelá hned od začátku. Kdyby šlo o nižší částku, úmysl by prokazován nebyl. Ale i tak soud uložil trest na samé hranici trestní sazby, přihlédl také k tomu, že se žena doznala. Trest jistě postačí k nápravě obžalované, nic podobného už neudělá,“ řekl při zdůvodnění rozsudku předseda senátu Martin Kredba.

Při projednávání případu se státní zástupce Tomáš Voldřich a advokát obžalované Rudolf Postl shodli, že by podobně pravděpodobně „naletělo“ více lidí. „Těchto případů řešíme s policií v poslední době poměrně dost,“ řekl Tomáš Voldřich. V drtivé většině z nich kriminalisté dohledají lidi, kteří svolí k použití vlastního bankovního účtu k převodům peněz, po pachatelích podvodů na internetu se pátrá těžko. Jsou schováni za pomyslnými bránami různých aplikací, zahraničních společností, virtuálních měn, finanční toky jsou až k nim nevysledovatelné.

„Proto je v takovýchto případech důležitá osvěta. Lidé by neměli podobným nabídkám věřit, nikomu by neměli dávat přístup ke svému mobilu nebo počítači a už vůbec ne k internetovému bankovnictví nebo údaje k platební kartě,“ upozornil státní zástupce.

Mohlo by vás zajímat: Bránou dovnitř, Hilbertovkou ven. Centrum Loun se zřejmě zjednosměrní

Mírové náměstí v Lounech. | Video: Deník/Petr Kinšt