V pátek zkoušel krást potraviny v Bille a v neděli lahev alkoholu v Albertu. Pokaždé ho zadržela ostraha prodejny a do terénu kvůli němu museli cestovat policisté. Muž si vykoledoval hned dvě nová obvinění z trestného činu krádeže.

Do lounských supermarketů se vydal s nekalými úmysly 36letý muž z Loun. V pátek dopoledne v prodejně Billa mezi regály si do batohu nenápadně naskládal cukrovinky, sýr, uzeniny a další potraviny. V nákupním košíku pak nechal jen toustový chléb a předstíral, že to je jeho celý nákup. Zbylé zboží v batohu pronesl pokladní zónou bez zaplacení. Tam ho už ale zadržela ostraha prodejny. Škoda přesáhla 840 korun. Uvedený muž se tohoto jednání dopustil i přesto, že již byl v minulosti za krádeže odsouzen a potrestán. Proto mu policisté v souladu se zákonem rovnou sdělili podezření z trestného činu krádeže, i když hodnota kradeného zboží nepřesáhla hranici 5000 Kč.

Zloději v českých obchodech ročně nakradou zboží za 10-13 miliard

Muž se přitom nepoučil a o dva dny později se vydal udělat si další ostudu do prodejny Albert. Při nákupu si schoval pod bundu láhev vodky v hodnotě 132 Kč. Pak už zkusil úplně stejný trik – ve vozíku měl jen toustový chléb a jen ten zaplatil. Za pokladnou ho opět zadržela ostraha a přivolala policisty. Následovalo další obvinění z krádeže. Zboží bylo v obou případech vráceno do prodejen.

Krádeže zboží v maloobchodních prodejnách, jak potravin, tak i jiného sortimentu, představují v celé ČR značný problém. Roční škoda za tyto krádeže v ČR se podle expertů odhaduje na 10 – 13 miliard korun. Téměř všechny případy se přitom řeší jen jako přestupek, zlodějům bývá uložena pokuta. Hranicí mezi přestupkem a trestným činem je právě částka škody 5000 korun. Pokud jsou krádeže u stejného pachatele opakované, pak se jednání posuzuje jako trestný čin i při nižší škodě. Česká republika patří mezi země s nejvyšším výskytem krádeží v obchodech v rámci celé Evropy.   Jaromíra Střelcová