Před osmnácti měsíci zmizela za záhadných okolností ze svého domu ve Slavětíně Jana Paurová. Policie jí od té doby neúspěšně hledá. Neví se, zda žena byla zavražděna, unesena, stala se jí nějaká nehoda, zabila se nebo prostě jen utekla z domova, kde situace nebyla nejrůžovější.

A právě soužitím Jany a jejího manžela Pavla Paura se už dlouhé měsíce zabývá i lounský soud. Týral a bil Pavel Paur svou ženu? Pavel Paur musel ve středu 30. července k soudu už pošesté. Líčení včera pokračovalo výslechy dalších svědků.

Zasahoval jsem u Paurů třikrát, řekl policista

Soud tentokrát vyslechl další lidi z okolí Jany a Pavla Paurových. Vypovídal také policista, který v minulosti v jejich domácnosti zasahoval. Podle jeho slov strážci zákona byli v rodině asi desetkrát, přitom v drtivé většině je volal právě Pavel Paur. „Já osobně jsem byl ve Slavětíně u Paurových třikrát, volal nás pan Paur s tím, že jeho žena je opilá a napadá ho," popsal důvody „návštěv" policista, který slouží na lounském oddělení.

„Pan Paur nám říkal, že je jeho manželka agresivní. Vždy jsme se snažili jí domluvit, aby tolik nepila, byla evidentně opilá," pokračoval policista. Před policisty ale nikdy prý agresivní už nebyla. „V naší přítomnosti  působila hodně odevzdaně, nikdy agresivně. Nikde nebyly ani žádné známky zápasu nebo agresivity, nikdo nebyl zraněný nebo pomlácený, nikdy. Byla opravdu odevzdaná, skleslá, říkala například, ať ji zastřelíme nebo že skočí pod vlak," pokračoval policista.

Soud vyslechl také zprávu od lékařky, která vyšetřovala Janu Paurovou jen pár dní před porodem její dcery. Měla tehdy v krvi 2,8 promile alkoholu.

Další svědci se nedostavili, a tak bylo jednání opět odročeno. Budou opět pozváni, vypovídat má také znalkyně z oboru psychologie.

Obviněný Paur od začátku soudu, ve kterém mu hrozí až osm let za mřížemi, popírá, že by svou ženu bil a dlouhodobě fyzicky i psychicky týral. Naopak říká, že se sám musel bránit jejím opileckým výpadům. Soud má v tomto případě ale hodně složitou práci; nemůže vyslechnout oběť, neboť ta je od února 2013 nezvěstná.

Zamykání lednice, močení na ženu, spaní na ulici…

Před soudem už se vystřídala řada svědků, jejich výpovědi jsou ale dost protichůdné. Někteří tvrdili, že se jim Jana Paurová svěřovala, že ji manžel velmi často a hrubě mlátil, někdy i kopal, psychicky týral a že od něj chtěla odejít. V rodině se údajně zamykala i lednice, aby Jana Paurová prý nevyměňovala zásoby za alkohol. Pavel Paur prý měl podle některých svědků kdysi svou manželku ve spánku dokonce i pomočit. Jana Paurová měla podle obžaloby dokonce po napadení od svého manžela skončit v nemocnici.

Jiní svědci ale zase říkají, že si Jana Paurová vše vymyslela, že často lhala pod vlivem alkoholu, který hojně požívala, a za Paura se postavili, že naopak jeho žena ho fyzicky napadala. Tím, že se agresivním výpadům své ženy jen bránil, argumentuje i Pavel Paur. Svědci například vypověděli, že viděli Paurovou mnohokrát padat, když byla opilá, například ze schodů. Jednou také vyklopila z kočárku svou dceru, jednou měla spát na ulici.

Že situace v rodině nebyla ideální, o tom svědčí i to, že oba manželé měli hned několik milenců. Ti před soudem také vypovídali. Vyšlo tak například najevo, že Pavel Paur posílal milostné SMS i přítelkyni bratra Jany Paurové.

Co se stalo s matkou čtyř dětí?

Matku čtyř dětí ze Slavětína policie stále hledá. Zmizela za záhadných okolností na začátku února 2013. Její zmizení tehdy nahlásil právě manžel. Když se ráno probudil, manželka prý už nebyla doma. Její osud je nejasný, policie prověřuje i možnou vraždu. „I nadále pracujeme se všemi čtyřmi verzemi. Žádnou z variant jsme nevyloučili. Jednou z verzí je nešťastná náhoda, další je sebevražda. Nemůžeme vyloučit, že se pohřešovaná žena stala obětí nějakého trestného činu. Stále také pracujeme i s verzí, že pohřešovaná žije," shrnula dosavadní průběh vyšetřování policejní mluvčí Alena Bartošová. Nedávno například okolí Slavětína opět pročesávaly desítky policistů, pomáhali potápěči, psovodi nebo speciální technika.

Rodina Jany Paurové obviňuje jejího manžela, myslí si, že jí něco špatného udělal. Důkazy ale nejsou. „Samozřejmě, i tuto verzi prověřujeme. Prověřování členů rodiny je v takových případech zcela standardním postupem," dodala Bartošová.