Dvěma tříletými podmíněnými tresty vyřešil ústecký krajský soud případ pokusu o šestimilionový dotační podvod. Podnikatel Igor Brik z Loun a jeho zaměstnankyně Šárka Kunclová chtěli z Programu rozvoje venkova dostat peníze na oplocení areálu v Zaječicích na Mostecku. Úředníci pak ale zjistili, že na jednom z doložených dokumentů je pozměněné datum. Oba odsouzení u soudu vypověděli, že se cítí nevinní. Na místě se také proti rozsudku odvolali.
Brik pochází z Ukrajiny a v Česku podniká už od 90. let. V Lounech má firmu, která se zabývá instalací plynových zařízení a alternativních pohonů do aut. V listopadu 2011 požádal o šestimilionovou dotaci na oplocení areálu v Zaječicích, 75 procent peněz mělo jít z evropských fondů, zbytek z českého rozpočtu. Státní zemědělský intervenční fond ji ale odmítl s vysvětlením, že Brikova firma nesplnila podmínky dotace. Firma byla v evidenci zemědělských podnikatelů, což se s podmínkami programu vylučovalo.

Zfalšovaný dokument

V lednu ale firma dodala potvrzení z doby před podáním žádosti, která potvrzovala vyřazení z evidence. Datovaná byla 1. listopadem. Pak se ale přišlo na to, že ve skutečnosti bylo potvrzení vystaveno 21. listopadu a první číslici z dokumentu někdo vymazal. "Státní zemědělský a intervenční fond na to přišel sám vlastní kontrolou," řekl novinářům státní zástupce. Brik u soudu tvrdil, že šlo o iniciativu Kunclové a že papíry podepsal, aniž by je blíže zkoumal. Kunclová u soudu odmítla vypovídat. Řekla jen, že se cítí být nevinná a že ji současná situace mrzí.
"Soud je odsoudil k podmínečnému trestu tři roky se zkušební dobou čtyř let," sdělila soudkyně Kamila Elsnicová. Brikovi navíc uložila stotisícovou pokutu, Kunclové poloviční. Rozsudek ale není pravomocný. (čtk)