Za loupež v žatecké Komerční bance jde Rastislav Hůrka (1974) z Velemyšlevsi na tři a půl roku do vězení. Rozsudek lounského okresního soudu potvrdil odvolací ústecký krajský soud.

K přepadení Komerční banky v Žatci došlo loni 27. listopadu v 17.14 hodin. V době, kdy v bance nikdo nebyl, přišel Hůrka s kapucí na hlavě, šálou kolem úst a velkými slunečními brýlemi na očích k přepážce č.3 s oranžovou igelitovou taškou. 

Nepřehlédněte: Kompletní video z přepadení najdete zde!

Neměl zbraň. Jenom pokladní ukázal lísteček s textem, který použil k získání peněz: „PRACHY SEM ŽÁDNÝ PRUDKY POHYBY AĎ SE NIKOMU NIC NESTANE JÁ SEM V PRDELY JE MY TO JEDNO". Když viděla tuto vyhrůžku, pokladní muži raději peníze vydala. Hůrka byl nervózní. Poklepáním ruky o pult přepážky ji vyzval, aby mu peníze dávala rychleji. Peníze si ukládal do igelitové tašky vycpané kartonem. V tašce zmizelo 55 100 korun. Potom z banky odešel.

Když ho policisté vypátrali, ještě byl obžalován z podvodu. Jako příjemce dávek v hmotné nouzi - doplatku na bydlení, která mu byla přiznaná Úřadem práce, předložil falešné příjmové doklady obce Velemyšleves o provedených platbách nájmu bytu. Sám si je vytiskl. Od května 2013 do ledna 2014 mu byly neoprávněně vyplaceny dávky doplatek na bydlení. Získal tím 20 944 korun.

Náhlý nápad

Obžalovaný muž před lounským okresním soudem uvedl, že to, co udělal, byl jeho největší omyl v životě. V osudný den chodil zoufalý po lounském náměstí. Byl bez práce, bez peněz, dlužil na nájmu. Dostal výstrahu, že do určité doby musí zaplatit. Měl obavu, aby se z něho nestal bezdomovec. Nevěděl, kde peníze vzít. Najednou ho „to" napadlo. Na lístek napsal výhrůžku přímo před bankou. Měl na hlavě kapuci, protože měl na sobě mikinu.

Když vešel do banky, prý nekoukal, zda tam jsou lidé. Šel přímo k pokladně, kde předložil lístek a čekal, co bude dál. V bance byli za přepážkami žena a muž. Žena si lístek přečetla, podívala se na kolegu, pokrčila rameny. Kolega tam chvíli byl a pak odešel. Peníze, které mu potom začala pokladní vydávat, ukládal do igelitky, kterou neměl dopředu připravenou. Údajně ji našel v popelnici. Měl strach a klepaly se mu ruce. Loupež prý neměl dopředu promyšlenou. Sluneční brýle nosí vždy, nejsou úplně tmavé. Nebyl v tom záměr.

Lup v igelitce Hůrkovi pomohl jenom z nejhoršího. U lounského soudu řekl, že za 30 tisíc korun zaplatil dluh na nájemném a 25 tisíc si nechal na jídlo. Když byl zatčen, žádné peníze mu již nezbyly. Uvedl u soudu, že má ještě velké dluhy. Proto svůj dluhový problém jenom momentálně oddálil. Hůrka je doslova milionovým mužem. U lounského okresního soudu bylo vydáno již několik rozhodnutí o jeho dluzích, které převyšovaly částku 1 000 000 Kč.

Není to cvičení?

Pokladní držící v ruce lístek s ultimatem v prvním okamžiku zaujalo, že na lístku bylo napsáno V PRDELY s „Y". Nejprve se domnívala, že jde o cvičení, jaké měli před týdnem. Potom se ale ozvalo bouchnutí do pultu přepážky a pochopila, že to asi nebude cvičení… Začala proto pomalu vydávat peníze od bankovek nejnižší hodnoty. Lupič ukázal, ať zrychlí.

U soudu pokladní k přepadení dodala, že měla velký strach. Ani nezvedla hlavu, jen peníze vyndávala. Když vydávala peníze, již speciálním kódem zalarmovala policii. V té době již zmáčkl alarm i její kolega u vedlejší přepážky.

Lounský okresní soud neuvěřil, že neměl Hůrka loupež předem rozmyšlenou. Ale polehčujícími okolnostmi byly lupičovo přiznání a lítost, i to, že dosud nebyl trestaný. Také s pomocí známých začal škodu splácet. Hůrkovi původně hrozilo vězení od 2 do 10 let. Trest 3,5 roku okresní i odvolací krajský soud považují za dostačující.