Státní zástupce přednesl u trestního senátu ústeckého krajského soudu obžalobu na Jiřího Tábora (1987), trvale bytem Měcholupy, ale v současnosti ubytovaného ve Vazební věznici Litoměřice. Je mu kladeno za vinu, že kolem 19 hodiny 12. srpna 2013 v Lubenci společně s dosud neznámými spolupachateli vnikli přes vstupní branku na oplocený pozemek domu. Tam obžalovaný pohrozil seniorovi (1937) násilím, pokud jim nevydá peníze. Starý muž před nimi ustupoval do předsíně a potom do kuchyně. Tam ho podle obžaloby Tábor povalil na zem a v útoku pokračoval kopáním a údery pánvičkou do hlavy.

Způsobil seniorovi řadu ran na hlavě. Kvůli tomu byl muž hospitalizován na chirurgickém oddělení nemocnice v Mostě. Bohužel, 27. srpna 2013 v 19.45 hod. senior v důsledku zánětu plic a pokročilého kornatění tepen zemřel. Úmrtí zbitého muže nebylo způsobeno bezprostředním následkem utrpěných zranění. Jisté ale je, že loupežný útok ovlivnil zdraví starého muže.

Loupežný útok zanechal na seniorovi hrozné stopy: vpáčenou zlomeninu klenby lební v temenní krajině, pohmoždění mozku, zlomeninu nosních kůstek, zlomeninu lícní kosti vpravo, pohmoždění obličeje a krku a vícečetné rány obličeje.

J. Tábor podle obžaloby spáchal loupež a dopustil se porušování domovní svobody. Pokud ho soud uzná vinným, hrozilo by mu až 12 let vězení. Obžalovaný tvrdil při vyšetřování loupeže, že seniorovi pomáhal sekat trávu, nic více. U soudu řekl na začátku procesu na otázku, zda bude vypovídat, jediné slovo: „Ne."

Pohled záchranářů

Když zdravotní záchranná služba z Podbořan přijela 12. 8. 2013 na výzvu dispečinku k seniorovi do Lubence, na místě stáli tři mladí lidé, senior seděl na zápraží domu na židli, hlavu měl od krve a byl zakrvácený. Řidič odsunul branku, aby se mohli dostat dovnitř. Senior byl viditelně zraněn na horní části hlavy, měl několik tržně zhmožděných ran a další poranění v obličeji. Záchranářům řekl, že jej napadli dva cikáni, uvnitř domu ho měl jeden kopat do hlavy a říkat, že chce peníze. Po ošetření naložili muže do sanitky. Přijeli policisté a ptali se, co se stalo.

Rány, které poškozený utrpěl, mohly být staré půl hodiny, krev na hlavě nebyla zaschlá, v obličeji zaschlá byla.

Přišla k němu parta

Po několika dnech policistům v nemocnici senior řekl podle obžaloby: „Zmlátili ho nějací cikáni, nějaká parta, mezi nimi byly i holky. Parta měla přijít ve směru od rybníka, všichni, nebo část z nich, přelezli plot nebo vrátka, a jeden z cikánů ho vzal nějakou flaškou po hlavě a dožadoval se peněz. Snažil se utéct do domu, oni měli jít za ním, mlátili ho a kopali do hlavy a pořád chtěli peníze, ale on jim žádné nedal. Útočníci pak utekli stejnou cestou, směrem k rybníku. Dále uvedl, že jednoho z cikánů zná podle vidění z Podbořan, poté uvedl, že by to mohl být někdo z Libyně, z okruhu kamarádů holky, co za ním docházela, říkal, že za ním docházel místní bezdomovec B. a nějaká K…"

Po loupeži se dali do práce kriminalisté. Porovnáním otisků pachových stop s odebranými pachovými vzorky byla zjištěna shoda pachového vzorku Jiřího Tábora. Porovnáním profilů DNA z předložené stopy z otěru hrdla fragmentu lahve byl stanoven neúplný (16 polymorfismů ze 17) profil DNA.

Bude obžalovaný odsouzen popáté?Obviněný Jiří Tábor byl v minulosti čtyřikrát soudně trestán. Naposledy byl odsouzen lounským okresním soudem v červenci 2011 k podmíněnému trestu odnětí svobody. Když přišel 1. leden 2013, byl tehdejším prezidentem republiky Václavem Klausem amnestován. Pokud bude Táborovi prokázána vina, bude potrestán soudem popáté, a nebude to podmínečné odsouzení.