Šest mužů ze severu Čech je obviněno z padesáti primitivně prováděných krádeží a poškozování cizí věci. Mají podle obžaloby na svědomí škodu přesahující 5 milionů korun. Hrozí jim od pěti do dvanácti let vězení. Někteří jsou obviněni také za nedovolené ozbrojování a držení drog.

U ústeckého krajského soudu s nimi měl ještě v říjnu 2009 začít soudní proces.„Jeden z obžalovaných zmizel, proto začátek procesu musel být odložen,“ uvedla tehdy předsedkyně senátu Jana Kurešová. Proces tehdy nezačal. Přesto má pokračování tím, že začíná konečně ke konci tohoto roku. Muž, který je stále na útěku, je souzen v nepřítomnosti.

„Obžalovaní nemají zájem být přítomni při soudním jednání. Většinou nechávají v soudní síni jednat za sebe jenom advokáty,“ uvedla Kurešová.

Padesát útoků

Šestice mužů v letech 2002 až 2004 vykrádala obchody po celých Čechách. Zaměřovala se na zboží vyšší ceny, které bylo zároveň dobře zpeněžitelné. Pachatelé kradli luxusní oděvy, zahradní techniku, doplňky pro automobilisty či klenoty.

Podle obžaloby se chovali zloději jako primitivové - užili nejhrubší síly, aby se dostali do obchodů. Vyráželi vchodové dveře a výkladní skříně a potom bleskově brakovali. Jednali rychle, protože měli na lup nanejvýše dvě tři minuty. Podařilo se jim proto utéci ještě předtím, než se objevila policie nebo hlídka bezpečnostní agentury.

Do žateckého obchodu autem

Podle zjištění policie například tři z nich v lednu 2004 v Žatci osobním autem Škoda Octavia o půl čtvrté ráno nacouvali do vstupních dveří prodejny Mag shop na náměstí Svobody a ukradli tři videokamery, deset fotoaparátů, dvě televize a jedny sluchátka, vše za 100 885 korun. Protože si obchod otevřeli nejprimitivnějším možným způsobem, kromě poškození věcí ještě nájezdem auta řadu věcí poškodili. Například čtyři hi-fi věže a řadu fotoaparátů. Poškozené věci mají hodnotu téměř takovou jako věci, které v rychlosti ukradli téměř 70 700 korun.

Jenom v roce 2003 měli souzení zloději ukradnout věci za více než 1,6 milionu korun a zničili věci za téměř sto tisíc korun.

Soudu se nevyhne

Pokud nebude v nejbližších týdnech skrývající se obžalovaný muž nalezen, může být nakonec proti němu zahájen proces jako proti uprchlému.

Od krádeží uplynulo již téměř osm let. Pět z nich sice v přípravném řízení buď nevypovídalo nebo prohlásilo, že o ničem nevědí, protože nic nespáchali.Ale malá chybička se vloudila. Šestý promluvil. Nebyl sice u všech krádeží vloupáním, ale popsal v podstatě polovinu případů. U ostatních záleží na tom, jak byli policisté pečliví v zajišťování stop.

Kdo z obžalovaných od té doby nebyl přistižen při trestném činu, tedy choval se řádně, má šanci, pokud bude odsouzen, dosáhnout nízkého trestu. Protože od roku 2004 již uplynula značná řádka let.Jeden z nich ale bude určitě mít problém jako recidivista, protože mezitím byl odsouzen na pět a půl roku Okresním soudem v Litoměřicích. Měl totiž rád benzinové stanice. S kumpánem je navštěvoval v době, kdy byly uzavřené. Obsloužili se proto sami, samozřejmě zadarmo.