Tři muži stráví Vánoce ve vězení, protože letos v březnu chtěli získat trochu peněz. Přepadli proto 3. března v Žatci hernu, kde způsobili škodu přes 31 tisíc korun. To jim nestačilo a 12. března v Kadani přepadli bar, získali 15 tisíc korun, ale také se dostali do vazby v Litoměřicích.

Chomutovským okresním soudem byli v srpnu odsouzeni za loupež Lukáš Vondráček (1979) z Žatce na 4 roky, Tomáš Pazderník (1979) z Žatce na šest let a Vlastimil Jurča (1976) z Kadaně na 5,5 roku do vězení. Všichni šli do věznice s ostrahou.

Odvolání jim nepomohlo. Ústecký krajský soud léta za mřížemi všem útočníkům potvrdil.

První útok

Trojice se rozhodla, že získá peníze v Žatci v herně v Masarykově ulici. Pazderník tam 3. března 2012 v 21.50 hod. vystoupil z auta a nahlédl přes prosklené dveře do baru. Viděl jenom barmana. Řekl to komplicům a Jurča s Vondráčkem vešli s maskovanými obličeji do herny.

Vondráček namířil pistoli na vietnamského barmana a Jurča čiperně zaběhl za bar. Chtěl po barmanovi peníze, ale ten odmítl. Proto prohledával zásuvky v baru. Jedna se Jurčovi zalíbila. Bylo v ní 23 tisíc korun, čtyři mobilní telefony, dálkový ovladač dveří a nějaké dokumenty. Se zásuvkou vyběhli z baru a skočili do auta, kde na ně za volantem čekal Pazderník. Kořist si potom rozdělili a policisté založili spis o třech lupičích, kteří způsobili škodu 31 279 korun.

Další přepadení

Tři lupiči byli spokojeni se svou kořistí, ale peníze jim velmi rychle došly. Jeden z nich přišel s nápadem, že by si opět mohli přilepšit přepadením baru v Kadani. Nápad se jim stal osudným, když 12. března 2012 zhruba ve 21.15 hod. vešli do baru v ulici Jana Švermy v Kadani.

Opět situaci v baru obhlédl loupežnický řidič Pazderník. V baru viděl jenom barmanku a jednoho muže hrajícího automaty. Po něm vstoupili na scénu Jurča a Vondráček. V obličeji byli maskovaní, Vondráček měl opět pistoli v ruce. Vešli do baru a chtěli po barmance peníze. Jurča odstrčil barmanku, až spadla na zem, šel za bar a sebral 15 tisíc korun. Vondráček s pistolí ohrožoval dva zákazníky. Jednoho z mužů Vondráček udeřil pistolí do ramene a kopl do nohy. To byl počátek konce loupežnického přepadení.

Konec loupení

Úder pistolí znamenal, že útočník ve skutečnosti pistoli nechce nebo nemůže použít jako střelnou zbraň. Oba muži toho využili a vrhli se na Vondráčka a odzbrojili ho. Jurča utekl z baru a za ním běžel Vondráček. Jenže muži z baru Vondráčka chytili a drželi, dokud nepřijela policie. Jurča s Pazderníkem z místa přepadení rychle utekli a odjeli do Žatce.

Vondráček se ocitl v péči policie. K oběma loupežím se přiznal. Netrvalo dlouho a policisté hostili v cele předběžného zadržení i zbývající dva lupiče. Ti se k loupeži také přiznali.

Pivní souvislosti

V loupežném příběhu je  důležitým faktorem vliv alkoholu. Kdyby byli střízliví, těžko by se odhodlali k útoku. Například Vondráček podle znaleckého posudku pil alkohol již od 14 let. S pitím přestal na rok, když se mu narodil syn. Nakonec kvůli pití došlo k rozvratu rodiny.

V době zatčení pil Vondráček minimálně 10 piv denně, má za sebou celodenní rekord 34 piv, většinou žatecké jedenáctky. Převážně ale pil 15 až 20 piv denně, někdy si přidal zelenou, vodku už raději nepil, protože po ní měl „okno". Občas se stalo, že se mu podařilo propít až do bezvědomí. Dopoledne, aby byl fit, si dal čtyři piva.

Muži u soudu uvedli, že nápad obstarat si loupeží trochu peněz dostali v den, když byli v restauraci Volyňačka v Žatci. Potom šli pít do restaurace Tulipán. Z ní odjeli k prvnímu útoku. Po cestě odmontovali z auta na parkovišti registrační značky a dali je na svůj loupežnický vůz. Zbytek příběhu již známe. Skončil jejich odsouzením.