Případ se podle obžaloby odehrál loni v Ústí, žena dlouhodobě neměla se svými třemi dětmi kde bydlet, a tak nocovala různě po svých známých v Litoměřicích i Teplicích. Osudový moment přišel 15. března. V bytě u svého známého v Ústí, kam se dotyčná na dva dny uchýlila, měla údajně zaútočit na svého půlročního syna.

„Napadla ho v nepřímém úmyslu způsobit mu těžká zranění, a to opakovaným intenzivním třesením při jeho držení. Způsobila mu závažná zranění nitrolebí, krční míchy a krční páteře, provázená poraněním mozku,“ popsal státní zástupce Vladimír Jan. Kvůli rozsáhlým zraněním byl kojenec hospitalizovaný v Masarykově nemocnici v Ústí. „V důsledku pohmoždění mozku krvácením do nitrolebí 20. března zemřel,“ dodal Jan.

U ústeckého soudu vypovídala také matka chlapce
Marečkova matka o týrání tříletého chlapečka věděla, hrozí jí pět let vězení

Vše napovídá tomu, že šlo o syndrom třeseného dítěte. Roli v celém případu mohly sehrát taktéž drogy. Žena od 18 let brala pravidelně pervitin. Podle svých slov celých šest let, pak údajně přestala. Obžaloba ji nicméně kromě zabití syna viní také z toho, že od začátku června 2018 na různých místech v Litoměřicích prodala nejméně čtyřikrát 0,5 gramu pervitinu. Ve dvou případech měla dokonce drogu donést do azylového zařízení své známé.

„Vyspala jsem se s jejím manželem a tohle je asi nějaká pomsta. Na azylovém domě jsou kamery, tam by muselo být vidět, že jsem tam došla. Ale já tam nebyla, je tam i zákaz návštěv,“ hájila se obžalovaná.

Ilustrační foto.
U Líšťan v noci narazilo auto do stromu a začalo hořet. Řidič se vážně zranil

Vinu za úmrtí svého syna odmítá. Údajně za tím stojí její známý, u kterého v Ústí přebývala. „Šla jsem malému shánět flaštičku. Pak jsem se vrátila a měl odřený nos. Vypadalo to, jak kdyby to měl spálené od koberce nebo od deky. Když jsem chtěla volat sanitku, tak mi řekl (známý, u kterého bydlela, pozn. redakce), že mi telefon nepůjčí, že jsem akorát hysterická. A pak, když jsem malého začala oblékat, přestal dýchat,“ řekla. Její zbylé dvě děti bydlí prý momentálně u tety.

Žena u soudu několikrát promluvila o svých špatných vztazích s rodinou. „Svého bývalého partnera, s nímž mám dvě děti, jsem opustila, protože mě mlátil. A on šel žít s mou matkou,“ vysvětlila.

Hlavní líčení bude pokračovat v listopadu, vypovídat budou svědci, stanoviska přednesou i znalci. Za zločin těžkého ublížení na zdraví a přečin obchodování s drogami dotyčné hrozí 8 až 16 let vězení.

Okresní soud v Lounech. Ilustrační foto
Soud v Lounech se bude zabývat případem údajných převaděčů migrantů až v říjnu

Krajský soud v Ústí se rovněž stále zabývá případem brutálního umučení dvouletého Marečka z Loun. Obžalovaný je jeho otčím Josef K., kterému hrozí až výjimečný trest. Dvacetiletá matka o surovém mlácení svého syna prý věděla a zřejmě mu jen nečinně přihlížela. Státní zástupce už na ni podal také obžalobu, a to pro přečiny ohrožování výchovy dítěte a neposkytnutí pomoci. Hrozí jí až pět let vězení. I v tomto případě si partneři život zpestřovali drogami. Kouřili marihuanu, Josef K. bral pravidelně rovněž pervitin.

Pietní místo před domem v lounské Husově uliciZdroj: Deník/Petr KinštChování matek, které se dopouštějí trestné činnosti vůči svým dětem, je podle odborníka na sociálně patologické jevy Jiřího Škody z ústecké univerzity velmi závažné. „Příčiny má ve výrazném narušení osobnosti matky. Souvisí to nikoli s inteligencí, ale s výskytem duševních poruch. Matky takovéto chování nejčastěji páchají pod vlivem drog,“ sdělil Škoda. Mezi další příčiny řadí laktační psychózu matky a případně tzv. Münchhausenův syndrom v zastoupení.

„Tímto syndromem rozumíme chování rodiče, který záměrně zveličuje příznaky určité nemoci dítěte nebo dokonce tyto příznaky vyvolává a aktivně je rozvíjí, s cílem připoutat pozornost k sobě samotnému a nezbytnosti jeho péče o dítě. Nejčastěji se vyskytuje mezi matkou a dítětem, ale toto chování bylo popsáno i mezi dvěma dospělými,“ doplnil Škoda.

Josef K. z Loun se u ústeckého soudu zpovídá z utýrání malého chlapce
Otčím utýraného Marečka z Loun stojí před soudem, hrozí mu výjimečný trest