Šokující je nárůst mrtvých na silnicích severočeského regionu. V červenci zemřelo na silnicích 19 osob, z toho v Ústeckém kraji 8 osob. Od začátku roku na silnicích severu Čech zemřelo 59 lidí. K vysokému počtu mrtvých přispělo, že šest lidí zemřelo v červenci na Českolipsku při pouhých dvou nehodách.

Prázdninová past

„V první polovině roku jsme měli méně nehod s tragickými důsledky než loni. Ale prázdninový červenec se projevil velmi negativně. Nejvíce nehod se stalo v turistických oblastech,“ hodnotí situaci Jindřich Neumann ze severočeské dopravní policie. Podle ústeckého dopravního psychologa Jiřího Seidlice to je důsledek prázdninového uvolnění. Řidiči více riskují. Jsou bezstarostnější a podceňují i únavu z dlouhých jízd. Varuje také před příliš lehkomyslnými až bezohlednými mladými řidiči.

Policie přitvrdí

Podle vedoucího severočeské dopravní policie Jiřího Ušáka policie přitvrdí v prevenci. „Domluvíme se na nových postupech, které řidiče ještě jasněji upozorní na to, na co nemají zapomínat,“ uvedl Ušák. Podle policie bez ohledu na to, z jakého důvodu dojde k dopravní nehodě, je důležité připoutání osob v autě.

„V řadě případů policisté řeší nepřipoutání osob ve voze raději domluvou s poučením o nebezpečnosti takového opomenutí. Budeme muset být přísnější, protože připoutání osob snižuje nebezpečí těžkého zranění a smrti,“ uvedl Neumann.

Zbytečná smrt

Minulý rok byli při dopravní nehodě v Liberci dva lidé na předních sedadlech zabiti svými spolujezdci, upozornil Neumann. Ti při nárazu auta, protože nebyli připoutaní, byli vymrštěni vpřed a srazili oběma spolujezdcům před sebou vaz. Pro〜to loni zemřel jeden člověk a jeden byl těžce zraněný v Chomutově. Neumann zdůraznil, že na zadních sedadlech svou nedbalostí může nepřipoutaný člověk ublížit blízkým.