Celkem policisté v této věci prověřovali 14 lidí. Nakonec před soudem skončilo pět mužů a čtyři ženy ve věku od 24 do 45 let. Hrozí jim až desetileté vězení. V době páchání trestné činnosti byli muži – David J., Ivo K., Jakub K., Roman L. a Tomáš L. – ve výkonu trestu ve zmíněné věznici, čtyři ženy – Alena H., Monika K., Lenka M. a Jana T. – se měly na distribuci drog podílet zvenčí. Během vyšetřování s policisty menší část skupiny spolupracovala, u soudu ale všichni obžalobu odmítli.

„Tento případ je výjimečný tím, že je devět obviněných. Pracovali jako organizovaná skupina,“ vysvětlila policejní komisařka Renata Kassalová, která na případu spolu s kolegy pracovala od loňského listopadu, kdy získali prvotní informace. „Na začátku jsme měli díky všímavé práci dozorců z věznice Nové Sedlo poznatek, že se na distribuci podílejí čtyři lidé. Dva odsouzení a dvě ženy zvenčí. Jedna z nich pracovala na stejném pracovišti na Chomutovsku jako odsouzení,“ přiblížila Kassalová. „Díky intenzivní práci policejní operativy a vězeňské služby se povedlo ustanovit další osoby, které se na této trestné činnosti podílely,“ dodala.

Přímo ve věznici se podařilo zadržet zásilku necelého půl gramu pervitinu. Ten předala žena svému příteli při návštěvě ve věznici. Odsouzený ukryl balíček do konečníku, ale vše díky kameře viděli dozorci, kteří po skončení návštěvy zásilku zadrželi.

U soudu se žena hájila, že si myslela, že jde o prášek na růst svalů. Policisté a státní zástupce jsou přesvědčeni, že oba případy spolu souvisí, obžalovaní to však u soudu popřeli. Proces bude pokračovat dalšími výslechy.

Způsobů, jak se odsouzení snaží dostat do věznice drogy a další zakázané látky, je několik. Dostávají je poštou, od návštěv nebo si je přinášejí z pracovišť mimo areál. To se podle obžaloby stalo i v projednávaném případě. „Pracoviště mimo věznice, kde jsou odsouzení ve styku s civilními osobami, jsou pro nás z tohoto pohledu nejvíc riziková,“ přiblížil komisař oddělení prevence a stížností Věznice Nové Sedlo Josef Ihring.

Loni se ve věznici našly drogy a další zakázané látky sedmkrát. Dozorci narazili na anabolika v konečníku, subutex zašitý v pantoflích, pervitin pod poštovní známkou nebo mezi dvěma papírovými listy psacího bloku, marihuanu v pánském deodorantu. „Drogy ve věznici nemají co dělat, je to obrovský problém z pohledu bezpečnosti. Člověk se pod jejich vlivem chová nevyzpytatelně, může být nebezpečný ostatním odsouzeným, vychovatelům i strážným,“ vysvětlila kriminalistka Kassalová.

Nejčastějšími drogami, se kterými se v Novém Sedle i spádové ženské věznici Drahonice na Podbořansku setkávají, je právě marihuana a pervitin. Možností, jak drogy odhalit, je několik. Různá zařízení, vycvičení psi. Ve věznici také probíhají namátkové kontroly vězňů na přítomnost drog v těle. Ročně se jich provede několik set. V roce 2016 bylo 27 pozitivních testů, předloni 19 a loni 17. „Tendence je klesající, ale je to spíš o tom, že odsouzení jsou vynalézaví a snaží se testy obejít,“ shrnul Ihring.