Po několikaměsíčním vyšetřování obvinila v minulých dnech policie bývalou ředitelku podbořanské mateřské školky v ulici Bratří Čapků Michaelu Beranovou ze zpronevěry. Trestní oznámení podalo vedení města, nepozdávaly se mu prý výsledky kontroly. Exředitelka říká, že má důkazy o své nevině. „Budu se tvrdě bránit, nic špatného jsem neudělala," tvrdí.

Hospodářská kriminálka se o dění ve školce začala zajímat loni na jaře. Několik měsíců probíhalo šetření, zkoumání dokumentů, zpracovávaly se také znalecké posudky. Nyní policie dospěla k závěru, že v podbořanské školce docházelo k nepravostem. „Mohu potvrdit, že policejní komisař obvinil zaměstnankyni jednoho školského zařízení na Podbořansku z trestného činu zpronevěry. Věc je i nadále v šetření, proto se k podrobnostem zatím nebudeme vyjadřovat," řekla na dotaz Deníku Jaromíra Střelcová, tisková mluvčí Policie ČR v Lounech.

Psali jsme: Dění v podbořanské školce prověřuje policie. Jde o finance

Podle informací Deníku se jedná právě o bývalou ředitelku podbořanské školky. Ta také sama potvrdila své obvinění, vzkázala, že proti němu bude bojovat, označila ho za nesmyslné. „S obviněním nesouhlasím, odmítám ho. Trvám na své nevině, budu se bránit," řekla Deníku Beranová. „Nepředložili žádné důkazy. Klidně vystoupím, budu se bránit a pravdu obhájím. Nic špatného jsem neudělala. Já mám ke všemu dokumenty, všechno mohu doložit," pokračovala.

Nyní se případem bude zabývat státní zástupce, který rozhodne, zda je dost důkazů a zda podá na exředitelku obžalobu. Pokud ano, bude se Beranová obhajovat u soudu.

Sporná rezignace

A co se v podbořanské školce v ulici Bratří Čapků vlastně mělo dít? Rušno tam začalo být loni na jaře. Vedení města chtělo tehdy údajně po Beranové vysvětlení některých zjištění, která se jim nezdála v pořádku. Exředitelka to ale podle tvrzení radnice neudělala a rezignovala. Ona tvrdí, že k tomuto kroku byla donucena. Pak radnice poslala do školky vlastní kontrolu, která prý potvrdila podezření.

Jaká má být škoda? Jak mělo k údajným nepravostem a zpronevěře docházet? Oficiálních informací je velmi málo. Radnice ani policie nechtějí být kvůli pokračování vyšetřování konkrétnější. Podle neoficiálních zpráv by ale mohlo v případu jít údajně například o některé předražené a podezřelé nákupy. Předmětem šetření mají prý být také některé údajně pozměněné účetní doklady v pokladně. Škoda se má údajně pohybovat v řádu statisíců.

Připomeňte si: Bývalá ředitelka MŠ se brání, její konec prý byl připravený

Nezákonné jednání? Nebo se nic špatného nestalo a bývalá ředitelka své kroky vysvětlí? Na konečný verdikt si ještě počkáme.

Podbořanská radnice měla údajně indicie, že peníze v MŠ nejsou využívány hospodárně. Dala proto impuls k prověření. „Některá zjištění kontroly v polovině roku 2015 se nám nezdála, objednali jsme proto externí audit účetnictví ve školce. Na základě velmi závažných zjištění tohoto auditu se domníváme, že chod školky neodpovídal péči řádného hospodáře. Seznámili jsme se závěry vedení školky, paní ředitelka se mohla vyjádřit, chtěli jsme vysvětlení, ale toho se nám nedostalo. Vzápětí se vzdala funkce," popsal postup radnice Radek Reindl, starosta Podbořan.

Byla kontrola, nebo nebyla?

Pak poslalo město do školky své úředníky na další kontrolu, podezření se prý potvrdila. „Kontrola naše zjištění potvrdila, chceme, aby se vše řádně prošetřilo, podali jsme proto oznámení na státní zastupitelství," pokračoval Reindl.

Podle Michaely Beranové kontrola, která měla proběhnout v roce 2015 a měla údajně odhalit její nestandardní kroky, vůbec nebyla. „Já o žádné takové nevím. Ať předloží doklady z kontroly, na základě které objednali audit. Nikdy nebyla na moji práci předložena výtka ze strany jakéhokoliv kontrolního orgánu, ani ze strany města. Je s podivem, že všechny veřejnoprávní kontroly ze strany města dopadly s vynikajícími výsledky a najednou je všechno jinak. Teď je za stejné kontrolované období napadá samo město prostřednictvím soukromé auditorské firmy a svých zaměstnanců, kteří je kdysi označovali za bezchybné. Mám na to důkazy," tvrdí bývalá ředitelka.

Podle bývalé ředitelky je vše jinak

Exředitelka také říká, že výsledky kontroly a auditu s ní nebyly projednány. Podala také trestní oznámení na vedení města, obviňuje starostu z nekalých praktik. „Nejsem člověk, který si nevidí do pusy. Pod nátlakem mě donutil podepsat vzdání se funkce ředitelky. Jeho vyjádření, že jsem se mohla vyjádřit k výsledkům auditu, se nezakládají na pravdě. Audit jsem toho dne viděla poprvé a dostala jsem jasný příkaz – buďto se vzdáš funkce nebo tě večer rada odvolá. Nic ode mě neobdržel, měl to pro mě připravené a napsané dopředu," pokračuje Beranová. Tvrdí, že její konec ve školce byl připravený a vykonstruovaný, že vedení města chtělo do školky údajně někoho loajálnějšího. Říká, že chce nezávislé prošetření.

Starosta Podbořan Radek Reindl se proti slovům bývalé ředitelky ostře ohradil. Situaci ve školce projednávala rada města. „Absolutní nesmysl. Sama se vzdala funkce. Nemluví pravdu. O tom, co se stalo ve školce, musí rozhodnout orgány činné v trestním řízení, které to aktuálně vyšetřují. Dění ve školce se musí řádně prošetřit," řekl Deníku.