Jsou Velikonoce roku 2002. V noci se na okraji Loun náhle ozývá ohlušující výbuch, který otřásá základy lounského hotelu Oharka; jeho část následně padá. Tak začal případ, jejž má nyní projednávat Krajský soud v Ústí nad Labem.

Tragédii způsobila exploze kotle

Líčení ale ani po více než roce od rozhodnutí prvoinstančního soudu v Lounech neproběhlo. „Ještě nebylo nařízeno,“ potvrdili pracovníci ústeckého soudu. V troskách Oharky tehdy zahynulo šest polských občanů. Tragédii zavinila exploze jednoho z kotlů na ohřev vody, který byl v katastrofálním technickém stavu. Právě to se stalo předmětem soudního procesu se čtveřicí mužů, jež na jeho stavu měli podle státního zastupitelství svůj podíl.

Jsou jimi někdejší technický a investiční náměstek Lostru, bývalého vlastníka objektu, Miroslav Földes, jeho nástupce, Jiří Šimíček, Oto Šoun, revizní technik elektrických zařízení, a Zdeněk Krupka, jednatel společnosti KD Hoteliér, provozující ho tel.

Jak obžaloba sama již dříve konstatovala, byl výbuch zařízení způsoben řetězcem nešťastných náhod, zanedbání povinností a pochybení různých osob i institucí. Před soudem stojí čtyři muži. Jen poslední jmenovaný byl Okresním soudem v Lounech uznán vinným a odsouzen k třem letům vězení, ostatní byli osvobozeni. Proti tomu se však odvolala státní zástupkyně. Složitou situaci, která předcházela tragédii, se má zabývat ústecký senát odvolacího soudu.

Zatím kauza ale není ani nařízena k jednání. Termín, kdy krajský soud nařídí věc k projednání, zatím nelze podle jeho pracovníků ani odhadnout.