Nenápadný muž, většinou v nákupní špičce ve velkém supermarketu, když je u pokladen nejvíce lidí. Aby pokladní měla co nejméně času si při placení peníze prohlížet. Tak nejčastěji vypadá situace, kdy se padělatelé snaží udat své výtvory. A poměrně často se jim to i daří. V roce 2017 z šestnácti případů v okrese Louny objasnili policisté pět. V regionu se nejvíce objevují padělaná eura.

„Nejčastěji se v okrese Louny vyskytoval padělek bankovky 50 eur. Kromě toho byly ještě zajištěny padělky bankovek v hodnotách 100 a 500 eur, 100 dolarů, 1000 a 2000 korun,“ vyjmenovala policejní mluvčí Alena Bartošová.

Dopravní nehoda, ilustrační foto.
Nehody v kraji: čtyři mrtví lidé za dva měsíce

Celorepublikové statistiky jsou přitom trochu jiné. V celé republice loni s přehledem vedly české tisícikoruny, kterých policie zadržela 697, následují dvoutisícikoruny (194) a pětisetkoruny (152). Celkem policie v roce 2017 zajistila 2850 padělaných bankovek, ale i 13 mincí. „Loni bylo u nás zadrženo nejméně padělků od roku 1990. Stále platí, že kvalita většiny padělků není vysoká. To ale neznamená, že by lidé měli přestat věnovat pozornost penězům při jejich příjmu,“ řekl člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda. Podle něj byla většina českých padělků loni vyráběna na inkoustových tiskárnách, obecně platí, že falšovaná eura či dolary mají prý vyšší kvalitu. Najdou se ale samozřejmě i velmi zdařilé české padělané bankovky. Vůbec nejvíce padělků eviduje policie celorepublikově v roce 2003, tehdy jich bylo 11 187. V posledních letech jejich počet výrazně klesá.

V okrese Louny předloni policisté zadrželi 10 padělků, loni o něco více. „Policisté šetřili v roce 2017 šestnáct případů týkajících se padělaných bankovek. Podařilo se objasnit pět případů, u jedenácti zatím zůstává pachatel neznámý,“ pokračovala Bartošová.

Stávkující studenti podbořanského gymnázia.
V Podbořanech studenti stávkovali, jinde v regionu ne

Kvalita padělků v regionu byla většinou méně zdařilá. Na pětistupňové školní škále jsou hodnoceny nejčastěji známku 4 nebo 5, ve čtyřech případech policisté zajistili padělek se známkou 3.

Obviněno za snahu udat padělek bylo celkem 11 lidí – 3 ženy a 8 mužů. V jednom případě je muž obviněný také z výroby padělků. Neobjasněné případy se nejčastěji odehrály právě v supermarketech, kdy pachatelé využívají jejich anonymity a spěchu u pokladen. Padělky byly nalezeny až v tržbě a nepodařilo se zjistit, kdo je do obchodu přinesl. Je tam také často možné platit eury.

V bance neuspěl

Výtečníci se ale snažili zaplatit padělky i jinde, tam už byla policie úspěšnější. „Objasnili jsme případy, kdy se obvinění snažili udávat padělky například v taxi, v herně nebo za nákup drog. Jeden obviněný chtěl bankovku udat v bance,“ uvedla policejní mluvčí Alena Bartošová.

Rozpoznat, že před vámi stojí padělatel, je většinou velmi složité. „Pokud je to člověk, který to zkouší poprvé, či podruhé, bude určitě hodně nervozní. Postupem času se ale otrkají a jsou stále více klidnější. Zkušeného pachatele je pak těžké rozpoznat, bývá už poměrně klidný, většinou nijak nevybočuje,“ radí všímat si reakcí platícího psycholog Josef Kovářík.

Ilustrační foto
Jídla z vývařoven končí v koši. Podle kuchařů i odborníků kvůli přístupu dětí

Obrana před padělky? Peníze si při převzetí pořádně zkontrolovat. Zaměřit se na ochranné prvky, například na vodoznak nebo ochranný proužek, na méně kvalitních padělcích nejsou dobře provedené. Lidé nemusí převzít bankovky, které jsou jim na první pohled podezřelé.

České bankovky jsou v současné době chráněny osmi ochrannými prvky. Nejlépe rozpoznatelnými jsou vodoznak, ochranný okénkový proužek či soutisková značka. Mezi další patří ochranná vlákna zapuštěná v papíru, skrytý obrazec viditelný pouze při určitém sklonu bankovky proti zdroji světla, opticky proměnlivá barva, iridiscentní pruh, který také mění barvu či mikrotext.