K hrůzné tragédii došlo přesně před pěti roky na silnici Praha Chomutov u Panenského Týnce na Lounsku. Vpodvečer 13. února 2008 se tam střetly kamion, dodávka a osobní automobil. V dodávce zemřelo osm lidí. Šlo o zaměstnance postoloprtské zámečnické a instalatérské firmy, kteří cestovali do práce.

Za dobré chování…

Petr Hinterholzinger u lounského soudu 22. června

Za viníka nehody policie a později i soud označily tehdy 41letého Petra Hinterholzingera z Chomutova. V červenci 2009 ho poslal Okresní soud v Lounech do vězení na šest a půl roku. Proti verdiktu se odvolal, nicméně Krajský soud v Ústí nad Labem trest v této výši potvrdil. V současné chvíli už ovšem tento muž ve vězení není. Ve věznici s dohledem si odseděl polovinu trestu. Před pár dny, 31. ledna, byl za dobré chování podmínečně propuštěn na svobodu.


Soudy mu kladly za vinu, že nehodu způsobil svou riskantní jízdou. Při vyšetřování bylo zjištěno, že se Škodou Fabia předjížděl v zákazu předjíždění a při manévru neváhal jet přes dvojitou plnou čáru. V protisměru se pak střetl s protijedoucím Fordem Tranzit. Ten se odrazil přímo pod kamion a následky byly fatální - všech osm mužů v tranzitu na místě zemřelo.

Tragédie je stále živá

„Soud je přesvědčen, že obžalovaný je jednoznačně tím, kdo nehodu zavinil. Bylo to dokázáno řadou důkazů. Podstatné byly především výpovědi osmi policistů, kteří na místě činu zajišťovali důkazy," řekl soudce Okresního soudu Louny Petr Šilhan. „Chtěl bych vyjádřit velkou lítost. Snažím se vcítit do poškozených. I já to ponesu celý život. Je to obrovská tragédie, životy nevrátíme, je mi moc líto, co se stalo," vypověděl Petr Hinterholzinger. Nicméně vinu nepřiznal. Podle něj ke střetu jeho auta s dodávkou, která se od vozu odrazila a vletěla pod kamion, došlo v jeho jízdním pruhu. Nikoli že by vjel zčásti v protisměru, jak bylo uvedeno v obžalobě.

Pro všechny příbuzné, spolužáky, kamarády a známé je to dodnes velká tragédie, která otřásla celými Postoloprty. Tragédie se zapsala do života mnoha rodin, většina mrtvých byli otcové od rodin.

Při srážce mikrobusu s kamionem zemřelo 8 lidí

Devatenáctiletá vdova 

Jednou z nich je mladá rodina z Postoloprt. David zemřel při nehodě; zůstala po něm vdova Vlaďka, které tehdy bylo jen 19 let. Zůstala sama s bezmála ročním synkem a v době nehody byla těhotná a čekala dvojčata. Dnes už je chlapec ve školním věku a holčičkám bude pět let. Na všechno zůstala mladá žena se třemi dětmi sama.

Na Davida nezapomínají a chodí pravidelně na jeho hrob. „Když si vzpomenu, že je pětileté výročí nehody, je mi z toho zase zle. Byla to hrůza, co se tehdy stalo, a nikdo z nás na to do smrti nezapomene," řekl přítel rodiny a bývalý spolužák mladé vdovy. „Brácha se s Davidem hodně kamarádil, hráli spolu fotbal. Trávili spolu mnoho času. Byli velcí kamarádi odmala. Zasáhlo nás to všechny okolo stejně silně jako Davidovu rodinu," vzpomíná.

„Manželka Vlaďka po zesnulém Davidovi byla v době nehody těhotná s dvojčaty a doma měli ročního Davídka. Brali se hodně brzy. Bylo toho na ni potom strašně moc. Měla v té době velké problémy a dostala se až na dno. Dnes už je na tom o něco lépe, ale lehké to mít nikdy nebude. Není tolik chlapů, kteří by se chtěli starat o tři děti. Kromě Davida má Vlaďka ještě pětiletá dvojčátka, holky. Obdivuji, že to dokáže zvládat. Je jí teprve čtyřiadvacet let," dodal.

Na místě tragédie u Panenského Týnce vyrostl pomníček.

Na silnici I/7 Praha - Chomutov na Lounsku došlo při čelních střetech v minulých letech k celé řadě tragédií. Silnice patří mezi nejnebezpečnější místa dopravní sítě v ČR, relativně rovné úseky svádějí řidiče k rychlé jízdě a riskantnímu předjíždění. Plánovaná dostavba silnice na čtyři pruhy se ale kvůli nedostatku peněz stále odkládá.

TRAGICKÉ UDÁLOSTI S VELKÝM POČTEM OBĚTÍ V OKRESE LOUNY

- květen 1966: na železničním přejezdu u Deštnice na Žatecku se srazila parní lokomotiva a nákladní auto, které vezlo na korbě chmelové brigádníky z pražské strojní průmyslovky. Železniční neštěstí si vyžádalo deset mrtvých a desítky těžce zraněných středoškoláků.

- listopad 2001: na silničním obchvatu Loun po čelním střetu dvou osobních aut na místě zemřelo šest lidí, sedmá oběť, viník nehody, později v nemocnici v Ústí nad Labem.

- duben 2002: pád části hotelu Oharka v Lounech. Pod troskami zahynulo šest lidí.

- prosinec 2004: u Postoloprt se čelně střetla dodávka a osobní auto. Při nehodě zahynulo pět lidí.

- listopad 2005: během jediného víkendu došlo na lounském obchvatu ke dvěma tragédiím. Při srážce čtyř aut zemřeli tři lidé, při druhé srážce dvou aut zahynuli dva.

- únor 2008: na stejné silnici u Panenského Týnce se čelně střetly dodávka a nákladní auto. Zemřelo osm mužů převážně z Postoloprt.