Podezřelý měl okrádat důvěřivé lidi a firmy, poškozených je podle policie zhruba šest desítek. Používal k tomu internetové stránky určené pro prodej a nákup zboží. "Poškozeným fiktivně nabízel k prodeji či pronájmu vozidla, stavební stroje, stavební náčiní, také nabízel stavební práce a dokonce i prodej vlašských ořechů. Takto muž z důvěřivých osob a firem po celé České republice měl podvodně vylákat bezmála 500 tisíc korun," uvedl policejní mluvčí Kamil Marek s tím, že utržený obnos měl nepoctivec využít pro vlastní potřebu.

Policisté záhy zjistili, že muž byl už v minulosti brněnským soudem pravomocně odsouzen za podobnou majetkovou trestnou činnost. Po nynějším obvinění putoval do vazby. Pokud soud shledá jeho vinu, hrozí mu až pětileté vězení.

Policie ČR připravila stručný souhrn toho, co bychom měli před on-line nákupem vědět.

Věrohodnost

- Vždy ověřujte věrohodnost internetového prodejce. Využít k tomu lze webové stránky upozorňující na rizikové e-shopy www.coi.cz a s opatrností také recenze ostatních nakupujících. Hvězdičky v hodnocení však automaticky nemusí znamenat spolehlivost e-shopu. Stává se, že i podvodníci první objednávky uspokojí, aby vytvořili důvěru e-shopu. I podvodné on-line obchody tak zpočátku mohou mít několik kladných hodnocení.
- Ověřujte také povinně zveřejňované údaje například v obchodním rejstříku. V pořádku není, pokud chybí (nebo jsou neúplné) kontaktní informace či obchodní podmínky.
- Varující může být podezřele nízká cena produktu, nízká jazyková úroveň e-shopu, doménové jméno z jiného oboru nebo využívání fotografií jiných legálních obchodů.

Platby
- Při prvním nákupu na neznámém e-shopu plaťte raději na dobírku.
- Chraňte před zneužitím své přístupové údaje, Pro různé přístupové účty používejte odlišná hesla. Ta se snažte pravidelně obměňovat a nikomu je nesdělujte.
- Buďte obezřetní při on-line platbách. Všímejte si, zda přenos dat probíhá na zabezpečených protokolech (https, tls/ssl). Vždy ověřte, zda webové stránky navádějí na bezpečnou platební bránu nebo zda je pro platbu využíváno aktivní zabezpečení 3D Secure.
- S nikým nesdílejte informace o platební/kreditní kartě. Výzvy k zaslání skenu platební karty rozhodně ignorujte.

Jak se bránit?
- Zvažte možnost pojištění internetových rizik pro případ, že byste se při svých příštích on-line nákupech nebo jiných činnostech v internetovém prostředí stali obětí trestné činnosti.
- Pokud jste se stali při on-line nákupech obětí podvodu, řešte věc s Policií České republiky. Škody způsobené jednáním pachatelem se v těchto případech sčítají a je možné, že podvodníka, který připravil o peníze vás, mají policisté již v hledáčku.