Podvody při prodeji dětských bot, nákupu bagru, investicích do kryptoměn, telefonát fiktivního bankovní úředníka. Internetoví podvodníci jsou čím dál vynalézavější, kriminalisté v okrese Louny aktuálně řeší řadu případů. Lidé by při platebních transakcích ve virtuálním světě měli být obezřetní, varují policisté neustále.

Nešťastnou zkušenost má žena žijící v obci na Lounsku, která přes internetovou inzerci nabízela zimní dětské boty. Ozval se jí zájemce, jenž jí prostřednictvím sociální sítě Facebook zaslal odkaz na webovou stránku údajné přepravní společnosti. „Po kliknutí na tento odkaz došlo k přesměrování na falešné stránky bankovní společnosti. Zde žena zadala údaje ze své platební karty. Následně došlo k neoprávněné platební transakci ve výši 86 tisíc korun,“ přiblížil policejní mluvčí Kamil Marek.

V této souvislosti policie varuje, že by lidé měli zbystřit, pokud se je kupující snaží přesvědčit k nestandardním postupům. Jestliže někdo prodává zboží přes internet, přístupová hesla k bankovním účtům či údaje k platební kartě by nikam zadávat neměl. Podvodníci využívají kontaktních údajů z inzerátů, vydávají se za kupující a snaží se prodejce různými způsoby manipulovat k provedení různých plateb nebo poskytnutí údajů k platební kartě. „Nejčastěji pracují pachatelé s podvodnými platebními bránami, fiktivními přepravními společnostmi nebo falešným příjemcem,“ popsali kriminalisté.

Obezřetný by ale měl být i ten, kdo něco kupuje. Žatečtí policisté například řeší podvod spáchaný přes internet, kdy mladý muž ze Žatecka chtěl prostřednictvím inzerátu na internetu koupit bagr za bezmála 150 tisíc korun. Podvodníkovi předem zaslal bankovním převodem požadovanou částku. Na zásilku čekal marně a údajný prodejce s ním přestal komunikovat.

Na Podbořansku zase policisté tento měsíc přijali oznámení týkající se podvodného jednání s investicemi do kryptoměny. „Oznamovatelka byla kontaktována na sociální síti neznámou ženou pod záminkou transakcí spojených s kryptoměnou. Přesvědčila ji, aby uskutečnila několik plateb, které měly být určeny pro zlepšení signálu těžby kryptoměny. Poškozená tak přišla o bezmála 134 tisíc korun,“ popsal Marek.

S touto problematikou se policisté potýkají v celém Ústeckém kraji. „Proto dbejte zvýšené opatrnosti na cizí telefonáty, nikdy nikomu nedávejte přístupy ke svému internetovému bankovnictví, neinstalujte si do svých počítačů program Anydesk – vzdálený přístup k počítači, nikomu neposílejte své ofocené doklady ani osobní údaje s daty narození,“ varovali kriminalisté.

Účet je v ohrožení

Objevily se také případy telefonátů údajných bankovních úředníků, kteří tvrdí, že účet dotyčného je v ohrožení a že má okamžitě své peníze poslat jinam. S tímto případem má zkušenost 40letý muž z Lounska, kterého telefonicky kontaktoval pachatel vydávající se za zaměstnance bankovního ústavu. „Sdělil mu, že jeho bankovní účet a finance jsou v ohrožení a doporučil mu, aby neprodleně vyzvedl peníze z účtu a vložil je na bezpečný účet do bankomatu v Karlových Varech. Muži byla celá věc podezřelá. Hovor s neznámým pachatelem ukončil a zavolal do své banky. Tam mu sdělili, že ho žádný z jejich pracovníků nekontaktoval a že se jedná o podvod. Muž celou věc oznámil na policii v Žatci,“ popsal mluvčí.

Kriminalisté řeší také podvody, na jejichž začátku jsou smyšlené historky o zahraničních lékařích, vojácích či agentech. První z nich letos v dubnu oznámila na policii žena v Žatci, celkem vyšetřovatelé vědí o několika podvedených lidech. Ti přišli o desítky a stovky tisíc korun, jeden z nich skoro o jeden milion.

„Docházelo k tomu samému vzorci spáchání trestného činu. Pachatel komunikoval přes sociální sítě a chatovací aplikace lámanou češtinou pomocí internetového překladače a představoval se jako lékař, americký agent, voják či vojačka nebo advokát, používal různá jména. Následovalo získání důvěry a sdělení smyšleného příběhu. Poté došlo k vylákání a převodu peněz,“ popsal vedoucí oddělení hospodářské kriminality územního odboru Louny Robert Plzák. Policisté v této souvislosti zadrželi Nigerijce pobývajícího v Brně, který takto získané peníze posílal na svůj účet a dále do zahraničí.