Dva roky, v letech 2014 a 2015, neměla „mordparta" v okrese Louny žádnou práci. Kriminalisté v regionu tehdy nevyšetřovali žádnou vraždu, ani pokus o ni. Tak dlouhé období „bez vraždění" je ale výjimečné, potvrdilo se to v regionu i v loňském roce. Policie v roce 2016 šetřila jeden pokus o vraždu, v dubnu byla u lounského Tyršova náměstí napadena a sedmkrát bodnuta žena. Pachatelka chtěla její peněženku, policie ji chytila dvě hodiny po činu, ve vězení stráví šestnáct let.

„V roce 2016 evidujeme v okrese Louny jeden případ pokusu o vraždu," potvrdila informace Deníku Jaromíra Střelcová, tisková mluvčí Policie ČR v Lounech.

Drama v Lounech

Klára Kopecká sedmkrát bodla nožem mladou ženu kvůli peněžence.Drama se odehrálo v sobotu večer 16. dubna v Lounech u Tyršova náměstí, na křižovatce Fügnerovy a Mánesovy ulice. Pod příkrovem tmy, kolem deváté hodiny, tam napadla dvaadvacetiletá Klára Kopecká ženu, která si předtím zašla do blízkého obchodu nakoupit. „Z šetření kriminalistů vyplynulo, že se chtěla zmocnit peněženky, kterou držela náhodná kolemjdoucí v ruce. Ta se proti tomu ohradila. Obviněná pak náhle vytáhla nůž a na ženu zaútočila," popsala tehdy konflikt Alena Bartošová, policejní tisková mluvčí.

Kopecká, když šla žena kolem ní, se po peněžence natáhla. Vystrašená žena, když viděla, k čemu se útočící dívka chystá, zrychlila svou chůzi a peněženku si přitiskla na hruď.

Pachatelku to ale neodradilo. Když kolem ní žena rychle procházela, vytáhla kuchyňský nůž s dvaceticenti­metrovou čepelí a třikrát ji zezadu bodla.

Psali jsme: Mladá žena v Lounech bodala kvůli peněžence

Podle znalců mohly být některé tyto rány smrtelné, proto byl případ kvalifikován jako pokus o vraždu. Jen náhodou a díky štěstí nebyly. Došlo k poranění plíce, žena krvácela do pohrudniční dutiny, jedna rána směřovala i k páteři. Navíc, když se oběť útoku po prvních ranách otočila a začala se bránit krátce předtím koupenou lahví limonády, zasadila jí Kopecká ještě další čtyři bodné rány zepředu.

Vyděšená žena volala o pomoc, útočnice se nakonec lekla náhodné chodkyně a utekla. Šokovaná oběť skončila s vážným poraněním v nemocnici. Policie naštěstí loni pachatelku bleskově vypátrala. „Díky popisu získaného od svědků se ženu podařilo zadržet necelé dvě hodiny po činu. Nalezena u ní byla také zbraň, kterou měla zaútočit," uvedla policejní mluvčí.

Šestnáct let a detence

Soud poté dvaadvacetileté Kopecké vyměřil šestnáctiletý trest za mřížemi, pak by měla zamířit do detence. Podle znalců trpí některými duševními potížemi, poruchou osobnosti a lehkou mentální retardací.

„Mně je to jedno," reagovala například Kopecká u soudu na otázku, zda si uvědomuje, že pobodala mladou ženu. Bránila se také tím, že zaútočit mohla proto, že slyší hlasy, že ji chce někdo zabít.

Připomeňte si: "Mně to je jedno," řekla u soudu žena, která málem ubodala jinou v Lounech

Grafika

Celkem za posledních deset let řešili kriminalisté v okrese Louny jedenáct vražd či pokusů o ně. Konkrétně šest dokonaných mordů a pět pokusů o vraždu.

Nejvíce případů bylo v Podbořanech, v letech 2007 až 2016 celkem čtyři. Třikrát vyšetřovala policie v Žatci. Po jednom případu pak v Postoloprtech, Nehasicích, Blažimi a loni v Lounech.

Dokonalý zločin se nestal

Zločin takzvaně dokonalý, tedy vražda bez odhalení pachatele, v okrese Louny v posledních letech neexistuje. Od roku 2006, od kdy má Deník k dispozici podrobné statistiky, byli všichni pachatelé kriminalisty odhaleni a posláni do vězení.

Nejvíce vražd a pokusů o ně řešili kriminalisté v okrese Louny v posledních deseti letech v roce 2008. Tehdy vyšetřovali tři případy. Vražda se tehdy odehrála na ubytovně v Podbořanech, žena tam bodla svého druha. Šetřili také dva pokusy. První se stal také v Podbořanech, pachatelé měli tehdy mladou ženu i znásilnit. Další pokus o mord proběhl v Žatci, v herně tehdy pachatel bodl muže do krku.

Naopak žádné vraždy ani pokusy nevyšetřovali policisté v okrese Louny v letech 2010, 2014 a 2015.

Mrtvé novorozeně

U krajského soudu v Ústí nad Labem v pondělí začal proces s Jiřinou Sládkovou (1981) z Blšan.Dvakrát vyjížděla „mordparta" do regionu v letech 2013 a 2009. V roce 2013 se vražda odehrála opět v Podbořanech, bylo tam v popelnici nalezeno v mrazivém počasí mrtvé novorozeně. Odhodila ho tam jeho matka. Dítě tam tehdy umrzlo, žena dostala od soudu trest patnáct let za mřížemi. Pokus o vraždu šetřili policisté v Žatci, muž byl bodnut v baru do hrudníku.

Čtěte více: Patnáct let platí, Vrchní soud potvrdil trest za vraždu dítěte

V roce 2009 zabila dvojce mužů v Blažimi seniorku, která je vyrušila při krádeži na zahradě. Jeden z nich ji praštil ostrým páčidlem. Pokus o vraždu třináctileté dívky se odehrál v Podbořanech. Osmnáctiletý mladík ji tehdy napadl v bytě, kde bydlela, hledal tam věci, které by mohl zpeněžit. Pachatel dívku znal, brutálně na ni zaútočil pěstmi, svázal ji a odešel. Šlo o čas, dívka se dusila. Jen díky štěstí ji osvobodil příbuzný, který se vracel z práce.

Připomeňte si: Mladík, který málem uškrtil školačku, jde na 13 let za mříže

Po jednom případu evidují policejní statistiky v letech 2007, 2011 a 2012. V roce 2007 zabila opilá žena v Žatci svého druha, bodla ho do srdce. V roce 2011 byla zavražděna žena v Nehasicích, muž ji zapálil. V roce 2012 pak vnuk přepadl v Postoloprtech svou babičku. Chtěl peníze, když mu je nedala, napadl ji. Po útoku byla převezena do nemocnice, kde později zraněním podlehla.

Každý rok je v ČR spácháno mezi 150 až 200 vraždami. Za poslední roky jich bylo nejvíce v roce 2006 – 231.