Dealeři filtračních zařízení liberecké společnosti Aquel Bohemia straší lidi, že pijí závadnou vodu. Ve skutečnosti tomu tak není, pitná voda odpovídá normě. Teplické policii, v jejímž teritoriu jsme narazili na tento problém, redakce předala podnět k šetření pro podezření ze šíření poplašné zprávy.

Dealeři tvrdí, že pití vody z vodovodu je časovanou zdravotní bombou. Potencionálního zákazníka vyděsí rozborem vody, ve které jsou velmi podivné a alarmující hodnoty.

Strach z vody

Manželé Pacákovi z Teplic, ke kterým dealerka filtračních zařízení též dorazila, obdrželi hrůzostrašný rozbor vody. Hodnota pH měla být 14, tedy by měl téci z vodovodního kohoutku louh! Chlor měl být ve vodě v hodnotě 6,8 mg/l, tedy v podstatě chlornan, což je agresivní tekutina. Pacákových se dealerka nejdříve ptala, zda jim voda chutná, nejsou-li osypaní, nemají–li suchou kůži. Tvrdila, že voda z Flájské přehrady, která k nim do bytu v kohoutku teče, je jenom užitková. „Podívejte se na vyúčtování, je tam zkratka TUV, SUV, což jsou zkratky odvozené od užitkové vody,“ říkala.

Strašení pokračovalo. Žena ukazovala obrázky vnitřností z lidského těla, aby dokumentovala, jak je zanesený organismus usazeninami ze závadné vody. „Byli jsme z toho vyděšení, když nám žena říkala: Vidíte co pijete? Co máte v sobě! Volali jsme na Severočeské vodovody a kanalizace, kde jsme se dozvěděli, jaké jsou oficiální hodnoty rozborů naší vody,“ uvádí rozhořčená Helena Pacáková.

Dealerka nabízela Pacákovým jako záchranu filtr, který stojí 52 000 korun. Upozornila je na „výhodu“ v podobě 20tisícové dotace od Evropské unie, když se rozhodnou k nákupu zboží rychle. Kromě toho nabízela i menší filtry k jednotlivým kohoutkům.

Zlost v hřivické školce

Dealeři se snažili o závadnosti vody přesvědčit též Jiřinu Martinovskou, ředitelku mateřské školy v Hřivicích na Lounsku. „Vaříme prý dětem z problémové vody. Teď se to na zdraví dětí neprojevuje, ale do budoucna budou mít následky. Filtr situaci napraví. Nevěřila jsem jim, nevystrašili mě, ale rozzuřili, protože vím, jak přísné kontroly vody jsou v zařízení jako jsou mateřské školy, prováděny,“ řekla Martinovská.

Prodejci filtračních zařízeních se podle informací Deníku pohybují po celých severních Čechách. Deník má dokumentaci k pěti případům z Děčína, Jílového, Křivic, Litoměřic, Teplic. O dalších případech je redakce informována.

Zákazníky uklidňují

Mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová potvrdila, že případů, kdy se lidé ptají, co se děje s kvalitou vody, v rámci severu Čech a Sokolovska stále přibývá. „Prakticky každý den se na nás obrátí znepokojení občané, že obdrželi nabídku na rozbor vody nebo přímo jim byl proveden rozbor pitné vody a je závadná.

Mezi lidmi se šíří strach a naši pracovníci musí zákazníky uklidňovat. Dáváme jim k dispozici oficiální rozbory vody akreditovaných laboratoří,“ uvedla Kardianová.

Ředitel: je to nedopatření

Jednatel společnosti Aquel Bohemia s.r.o. Petr Beneš pro Deník uvedl, že situace ho velmi mrzí a udělá vše pro okamžitou nápravu. „Osobně si myslím, že nejde rozhodně o účelové jednání, aby naši prodejci někoho děsili. Není to rozhodně naše obchodní strategie. Zjistili jsme, že nepřesné protokoly o měření jsou od nového prodejce z Ústí nad Labem, který při zapisování do protokolu měření indikačními měřícími proužky zapsal hodnoty do jiného řádku. To však ale tohoto nového prodejce nijak neomlouvá a okamžitě po zjištění jsme mu pozastavili prezentace a prodej. Pokud je někdo strašen zdravotními problémy při běžném pití pitné vody, je to nesmysl a není to rozhodně v pořádku. I zde jsme již udělali veškeré potřebné kroky, aby se tato situace neopakovala. Bohužel se jedná o selhání lidského faktoru. Jsme na trhu 11 let, a víme, že by tato obchodní politika byla krátkozraká,“ vyjádřil se k situaci Beneš.

Dodal, že již hodinu po dotazu Deníku na celou záležitost firma interním šetřením zjistila jednu prodejkyni, kterou okamžitě stáhla z prodeje a projde znova důkladným školením. „Budeme se dále touto událostí zabývat a pro jistotu znova proškolíme v neděli 4. prosince celý team našich prodejců, protože nemáme zapotřebí řešit tyto nepříjemnosti,“ uzavřel Beneš.