Obec Ředhošť, ve které podle tamních občanů již delší dobu vzlínají rasově nesnášenlivé nálady, zažila v noci z pátku na sobotu 29. května hromadnou rvačku.

Skupinku několika obyvatel, kteří oslavovali narození dítěte, zmlátila několikanásobná přesila Romů.

Romové prý křičeli rasistická hesla

„V restauraci mě napadli dva Romové, nechtěl jsem s nimi mít konflikty, tak jsem šel ven. Když jsem vyšel, zezadu mě jeden z nich napadl a svalili mě na zem,“ popisuje počátek sváru J. K., kterého měli napadnout dva místní rváči tmavší pleti. Kamarádi, kteří napadení J. K. přihlíželi, přispěchali bitému na pomoc, Romů však v místě konfliktu přibývalo.

„Pořád jsme se snažili zvednout, aby do nás nekopali, ale té přesile se nedalo uniknout. Tlačily nás tam také Romky, které konflikt ještě podporovaly. Najednou jich bylo víc a víc a víc, kopali, škrábali a bili nás pěstí.“ vypráví V. N., další z napadených obyvatel.

Svůj povyk a výhrůžky vůči jednotlivým účastníkům incidentu neztišili Romové ani po příjezdu policie. „Co hodnotím kladně, je, že velmi rychle přijeli policisté z Libochovic. Ti toho hodně zachránili. Ale co hodnotím negativně, je, že tu bylo šest nebo sedm policejních aut a Romové nás pořád uráželi, pořád si dovolovali. To bylo normálně na zásahovku. Napadali nás před těmi policisty. Byli sprostí, drzí, nakukovali do sanitky, výhrůžně říkali: „Tak ty jseš odsud, my si tě najdeme!,“ popisuje další zbitý občan.

Policie případ šetří jako výtržnictví

Rvačku měl údajně vyprovokovat sedmnáctiletý Rom, který ve vsi napadá občany již delší dobu. Jednomu šedesátiletému muži měl údajně dokonce vyhrožovat zabitím. Že se jedná o mladistvého pachatele, potvrdila i policie, bližší informace ale odmítla sdělit. „Případ byl postoupen z obvodního oddělení policie Libochovice na Službu kriminální policie a vyšetřování Litoměřice. Přesný počet osob, které se incidentu zúčastnily, policie v současné době zjišťuje. Případ je šetřen jako podezření z trestného činu výtržnictví,“ uvedla mluvčí litoměřické policie Alena Romová.

Zbití obyvatelé budou v dohledné době zřejmě vyslechnuti policií. „Legitimovali nás a sdělili, že si nás postupně pozvou. Romové ale všichni řekli, že nemají občanky ani žádné jiné doklady. Nikdo je nelegitimoval a nikoho za to nesebrali,“ kroutí hlavou napadení občané. „I policisté se jich zřejmě bojí, mají strach, že budou obviněni z rasismu. Toto je ale rasismus proti nám! Máme z Romů strach,“ obávají se napadení lidé z Ředhoště.

Obyvatelé obce mají obavy o své zdraví

Občané doufají v pomoc obce, ale vyslovili nedůvěru vůči starostovi, od kterého již dříve očekávali zastání. Zda obec hodlá učinit nějaká pořádková opatření, se nám nepodařilo zjistit. Starostu obce Mšené–lázně, pod kterou Ředhošť spadá, jsme na úřadě nezastihli a nereagoval ani na telefonáty Deníku. Jak se nechali slyšet občané, bojí se další odezvy od místních Romů. Mají prý neustále strach o své zdraví a bezpečnost svých dětí.

O DALŠÍM VÝVOJI SITUACE ČTĚTE ZDE