Obžalovaný byl z přečinu usmrcení z nedbalosti. A to kvůli tomu, že v říjnu roku 2021 způsobil jako řidič autobusu dopravní nehodu na Podbořansku, v jejímž důsledku po dvou dnech v nemocnici zemřel 19letý mladý muž z malé vesničky na Rakovnicku. Rozsudek je pravomocný, obhájce i státní zástupce se přímo v soudní síni vzdali práva na odvolání.

V Podbořanech bydlící 57letý Milešević vinu přiznal. „Je mi moc líto, co se stalo. Chtěl bych se omluvit všem poškozeným, velice mě mrzí, že k tomu došlo, že mladík zemřel. Byla to nešťastná událost. Je to pro mě velice zatěžující věc, kterou si ponesu do konce života,“ prohlásil před soudem.

K nehodě řekl jen to, že viděl před sebou v dálce světla auta, ale neuvědomil si, že by mohl při odbočovacím manévru někoho ohrozit. V rodině prý obdobnou tragickou událost prožili, jeho 22letý bratr zahynul při dopravní nehodě, při které ho srazil opilý řidič kamionu, řekl u lounského soudu. „Zůstal jsem jen já, kdo je schopný starat se o rodiče. Vozím je k lékaři, stejně jako mou manželku. Ta nemůže mít řidičák, protože špatně vidí, má jedenáct dioptrií,“ přiblížil.

Tragická nehoda u Lubence si vyžádala tři mrtvé a dva těžce zraněné
Nehoda u Lubence si vyžádala tři životy

Díky tomu, že obžalovaný svou vinu přiznal, neprobíhalo během hlavního líčení její dokazování, ale řešila se jen výše trestu. Předseda senátu Martin Kredba se v hlavních bodech ztotožnil s návrhem státního zástupce. „Soud přistoupil k tomu, že obžalovaný je trestně bezúhonný, proto bylo možné uložit alternativní trest,“ vysvětlil předseda senátu. Zákaz řízení všech motorových vozidel oproti návrhu státního zástupce zmírnil kvůli situaci v rodině obžalovaného na jeden rok, přidal však zmíněný zákaz řízení autobusů.

Poškozené, mezi kterými jsou pozůstalí, zdravotní pojišťovna a majitelé aut, verdikt soudu odkázal do občansko – právního řízení. V něm mohou požadovat finanční vyrovnání po zaměstnavateli odsouzeného, kterým je společnost Autobusová doprava Podbořany. Milešević ještě po nehodě s autobusem jako řidič jezdil, nyní je v pracovní neschopnosti. Vzhledem k okamžitému účinku pravomocného verdiktu už ale za volant usednout nemůže.

Nedal přednost

Co se vlastně onoho tragického rána 8. října 2021 stalo? Kolem půl šesté na silnici I/6 ve směru od Prahy na Karlovy Vary odbočoval Milešević s autobusem vlevo na Malměřice, přičemž nedal přednost v protisměru jedoucímu Fordu Transit. „Jeho řidič na autobus ve svém jízdním pruhu zareagoval přejetím do protisměru, kde narazil do nákladního auta. Následkem toho řidič fordu utrpěl těžká mnohačetná zranění, se kterými jej sanitka převezla do fakultní nemocnice v Praze Motole, kde 10. října na jejich následky zemřel,“ uvedl státní zástupce Jaroslav Novák v obžalobě.

Příčinou smrti mladého řidiče tranzitu byl úrazový otok mozku při jeho pohmoždění. Jak se v obžalobě uvádí, před nehodou nebyl připoután bezpečnostním pásem.

Tragédii dnes na křižovatce připomíná malý dřevěný kříž, fotografie a pár svíček. Není ale jediná, která se na silnici I/6 v těchto místech v posledních letech stala. Lidských životů tam vyhaslo několik. Ani ne kilometr odtud směrem na Lubenec se 25. března 2014 dopoledne při předjíždění srazila dodávka Mercedes Viano a kamion. Přímo na místě zemřeli tři lidé. Další dva se těžce zranili, do nemocnic je transportovaly vrtulníky.

Mezi jesenickou křižovatkou a Lubencem se připravuje stavba dálnice. Jesenická křižovatka se promění.
12 kilometrů, 5 miliard korun, 3 roky. Největší silniční stavba kraje se blíží

K další tragédii došlo v těchto místech 13. května 2017 brzy ráno. Po střetu dvou aut zemřela jedna osoba, druhá byla těžce zraněna. V roce 2017, konkrétně 16. července odpoledne, vyhasl další lidský život na téže silnici kousek od odbočky na Malměřice u železničního mostu u Černčic, další člověk zemřel poblíž obce při dopravní nehodě 7. října 2016.

Hlavní tah I/6 Praha – Karlovy Vary by měl být na Podbořansku za pár let bezpečnější, a to po dokončení výstavby dálnice D6. V uvedených místech by měla začít řidičům sloužit v roce 2026, úsek Petrohrad – Lubenec chtějí silničáři začít stavět ještě letos.