"Minulý týden byl senior telefonicky kontaktován údajným zástupcem společnosti, která obchoduje s kryptoměnou. Neznámý muž mu měl sdělit, že jeho investice do kryptoměny se zhodnotila na částku asi 13 tisíc amerických dolarů, tedy přibližně 286 tisíc korun. Pokud chce peníze vyplatit, musí prý ze svého účtu převést nějaké částky na jiný účet, kam mu pak bude zaslána výplata peněz. Neznámý muž ho při telefonátu instruoval, že se má přihlásit do svého internetového bankovnictví, což senior udělal. Pak už jen viděl, jak někdo cizí pomocí vzdáleného přístupu do jeho počítače provádí prostřednictvím jeho internetového bankovnictví příkazy k převodu peněz," popsala policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Jednalo se celkově o více než 80 tisíc korun. Těmto převodům již muž nedokázal zabránit, další den se však obrátil na svou banku a také na policii. Kriminalistům se díky včasnému oznámení podařilo celou částku odeslanou na cizí účet zajistit.

Ilustrační foto.
V okrese Louny zemřelo devět covid pozitivních. Je mezi nimi i 10letá dívka

Policisté opakovaně upozorňují na poslední dobou stále častější případy podvodů, při nichž se pachatelé různými způsoby a pod různými záminkami snaží získat přístup k bankovním účtům poškozených a připravit je o jejich často celoživotní úspory.

"Společným prvkem a zároveň nebezpečím u těchto obdobných scénářů je zdánlivá věrohodnost. Apelujeme na občany, aby byli velmi obezřetní při podobných nabídkách a následných hovorech a nereagovali na ně. V žádném případě nesdělujte k vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví. Buďte velmi opatrní i při různých investičních nabídkách, zejména těch, které jsou anonymní cestou spojeny se získáváním citlivých a dalších údajů o vás," uvedla policejní mluvčí Alena Bartošová.