Tragický pracovní úraz se stal v pátek 4. dubna v jednu hodinu odpoledne v areálu výrobce železničních nákladních vozů společnosti LOSTR v Lounech. Zemřel zde devětačtyřicetiletý zaměstnanec, řidič vysokozdvižného vozíku.

„Muž vezl materiál, na něco najel a převrhl se. Na místě podlehl vážným zraněním,“ uvedl předseda představenstva společnosti Jan Vaic.

Nehodu začala vyšetřovat lounská policie. Podle sdělení její mluvčí Jaromíry Střelcové najel řidič s „ještěrkou“ na překážku tak nešťastně, že u vozidla praskla pneumatika a v důsledku toho se vozík převrátila a pracovníka přimáčkl. Tělo muže vyprostili podnikový hasiči.

„Kriminalisté, kteří tuto smutnou událost vyšetřují, si na pomoc přizvou odborníky z Inspektorátu bezpečnosti práce,“ doplnila Střelcová.

Stálo muže život zanedbání bezpečnosti?

Právě Inspektorát bezpečnosti práce by si měl zřejmě na celou událost pořádně posvítit. Jak se redaktorům Deníku podařilo zjistit, na vině tragické události mohlo být zanedbání povinností a bezpečnostních opatření. "Ten vozík vezl náklad o dost širší, než je to vozidlo. V takovém případě by měl couvat, jel ale popředu," nastínil situaci jeden ze zaměstnanců strojíren, který si nepřál být jmenován. Jeho totožnost ovšem redakce zná.

Podle tohoto pracovníka měl vysokozdvižný vozík najet na konstrukci, bránící nežádoucímu pohybu vagonů. Není jasné, zda měla být označena žlutočerným bezpečnostním pruhováním, či nikoliv. V každém případě se ale řidiči stala osudnou.

Společnost LOSTR zaměstnává více než 700 pracovníků. Kromě výroby a oprav se zabývá i přestavbou vagonů a výrobou ocelových svařovaných konstrukcí.

V loňském roce se na Lounsku stalo pět stovek pracovních úrazů. Jeden člověk na následky zranění zemřel. Čtrnáct úrazů bylo těžkých. „Loni byl ohlášen inspektorátu práce smrtelný pracovní úraz při dopravní nehodě. Ta se stala v říjnu zaměstnanci pražské firmy při služební cestě na komunikaci u Loun,“ informovala Deník Jitka Kunešová z Oblastního inspektorátu práce pro Ústecký kraj a Liberecký kraj.

Letos už téměř stovka pracovních úrazů

Od začátku letošního roku se v regionu již stalo 91 pracovních úrazů. Přitom na území celého Ústeckého a Libereckého kraje už je nahlášeno 1192 úrazů. Mezi nejrizikovější profese patří řemeslníci, kvalifikovaní výrobci a zpracovatelé. Jsou to například zedníci a další pracovníci ve stavebnictví. Nejčastěji se úrazy stávají při neopatrné manipulaci s materiálem, těžkými břemeny nebo předměty.

V loňském roce vyměřil inspektorát práce dvěma firmám z Lounska pokuty v celkové výši 160 tisíc korun.